Pk, 12.08.2022.

VIDEO ⟩ ReTV: Latvija gatavojas otrajai balstvakcīnai

TVNET/ReTV
ReTV: Latvija gatavojas otrajai balstvakcīnai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Zane Bitere/LETA

Latvija gatavojas ceturtajai vakcīnai jeb otrajai balstvakcīnai – tā svētdien, 19. decembrī, ReTV raidījumā "Re:Skats" sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP). 

"Nepatīkamākais, ka ir parādījušies pirmie gadījumi, kuriem nav saiknes ar ceļošanu, kur mēs nevaram uztaustīt saikni ar ievešanas mirkli. Tātad – tas ir aizgājis vietējā transmisijā, vietējā izplatībā.

Un tajās valstīs, kur tas noticis ātrāk, ir redzams, ka šī omikrona paveida izplatība ir ārkārtīgi strauja. Tā ir eksponenciālā izaugsme, ģeometriskā progresija. Dānijā, piemēram, šobrīd tiek sisti visi rekordi.

Tas, kas ir neskaidrs šobrīd, tas ir, cik strauji tas attīstīsies Latvijā, jo, ka omikrons strauji izplatīsies Latvijā, nav nekādu šaubu. Un otrs, kas nav zināms, – tieši kādas būs sekas. Tas, ka būs plaša inficēšanās, ir sagaidāms. Tas, ko mēs nezinām, – kāds būs efekts uz slimnīcām, piemēram, un cik smaga būs slimības gaita, cik liela daļa saslimušo būs hospitalizēti," norāda Pavļuts.

Tā kā iespējama plaša inficēšanās, Latvija jau gatavojas iespējamai ceturtajai vakcīnai jeb otrajai balstvakcīnai, un ir pasūtīti trīs miljoni vakcīnu.

"Pirmie dati liecina, ka tur, kur cilvēki ir saņēmuši balstvakcīnas agrāk rudenī, šobrīd jau esot pazīmes, speciālisti liecina, ka arī šīs balstvakcinācijas efekts, protams, ar laiku dilst.

Tas principā nozīmē: ja pandēmija nebūs beigusies nākamā gada vidū, pieņemsim, otrā pusē, tas vedina domāt, ka balstvakcināciju būs nepieciešams arī atkārtot. Ne velti mēs šo balstvakcināciju, kura šobrīd norit, saucam par pirmo balstvakcīnu.

Var gadīties, ka būs otrā. Tas, ko mēs šobrīd gatavojamies darīt, ir, ka mēs esam ieplānojuši resursus. Mēs paredzam, ka nākamajā gadā varētu būt nepieciešami līdz pat trīs miljoni balstvakcinācijas epizožu. Mums attiecīgi ir pasūtīts arī liels vakcīnu daudzums, dažādu ražotāju, lai spētu to nodrošināt tad, ja tas būs nepieciešams… Mēs esam pasūtījuši ļoti daudz MRNS vakcīnu: gan "Comirnaty" - "Pfizer-Biontech", gan "Modernas" "Spikevax".

Mums ir liels portfelis. Mums ir, manuprāt, nākamajam gadam vairāk nekā trīs miljoni MRNS vakcīnu vien, nemaz neskaitot "AstraZeneca" un "Janssen", kuri mums droši vien visdrīzāk būs izmantojami ziedošanai un pārdošanai citām valstīm, kurām tās ir vairāk nepieciešamas.”

Veselības ministrija lēš, ka nākamajā valdības sēdē 21. decembrī varētu lemt par ārkārtas situācijas atcelšanu, līdz ar to arī būtiskiem atvieglojumiem personām, kurām ir Covid-19 sertifikāti.

"Mēs varam padarīt pieejamākus kultūras pasākumus, palielināt dalībnieku skaitu, samazināt kvadrātmetru prasību veikalos, atteikties no darba laika ierobežojumiem lielākajā daļā jomu un tā tālāk.

Tātad – būtiska pretimnākšana, ja ir stabila situācija.

Tomēr iespēja, ka situācija pasliktinās, ir liela. Tad var sekot nākamie ierobežojumi: "Ja situācija pasliktinās, es baidos, ka mēs to nevarēsim darīt. Ja situācija radikāli paliks sliktāka, tad mums ir jāpieļauj varbūtība, ka ir, iespējams, jāapsver pat kādi papildpasākumi."

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu