Sv, 24.09.2023.

Epidemiologs: Slimnīcu pārslodze un sabiedrības "dzīves paralīze" ir galvenie omikrona izplatības riski

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 30
Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Foto: Paula Čurkste/LETA

Saistībā ar Covid-19 omikrona paveida izplatīšanos pastāv divi riski - nevakcinētu senioru izraisīta slimnīcu pārslodze un sabiedrības slimošanas radīta "dzīves paralīze", otrdien otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē atzina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Viņa skatījumā, pirmais risks ir saistīts ar to, ka nevakcinētiem senioriem ir augsts risks nokļūt stacionāros un izraisīt to pārslodzi.

Otrkārt, vadoties pēc citu Eiropas valstu pieredzes, vēl būtiskāks risks ir tajā, ka, cilvēkiem strauji saslimstot, varbūt pat ne ar sevišķi nozīmīgiem simptomiem, tiks piešķirta darba nespējas lapa.

Tas nozīmē, ka citiem darbiniekiem būs lielāka slodze un atsevišķās nozarēs varētu būt "izraisīta dzīves paralīze".

"Nebūtu labi, ja sabiedriskajā transportā nebūtu vadītāju un cilvēki nevarētu vairs tikt uz darbu,

savukārt māmiņas būtu spiestas atrasties saslimušu bērnu kopšanā. Tas manā skatījumā patlaban ir lielāks risks ar omikronu, nekā runāt par slimības smagumu," norādīja Perevoščikovs.

Speciālists deputātiem arī atgādināja vakcinācijas nozīmi pandēmijas mazināšanā.

Cilvēki, kuriem ir veiktas vismaz divas potes, iegūst 50-70% lielu aizsargefektu pret hospitalizāciju. Ja ir veikta balstvakcinācija, tad šis aizsargefekts esot tuvu 90%. "Tas ir ļoti būtiski, vērtējot slimības ietekmi uz sabiedrības veselību," piebilda Perevoščikovs.

Jau ziņots, ka pirmdien Latvijā konstatēts 2241 jauns Covid-19 gadījums un reģistrēti septiņi ar šo slimību sasirgušo nāves gadījumi.

Pagājušajā diennaktī atklātais gadījumu skaits ir lielākais kopš 4.novembra.

Latvijā ar Covid-19 līdz šim kopumā inficējušies 290 956 cilvēki.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 30

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais