T, 28.09.2022.

Lembergs apstrīd VDD rīcību un lūdz "pārtraukt jebkādu viņa ietekmi uz dienesta amatpersonām"

TVNET/LETA
Lembergs apstrīd VDD rīcību un lūdz "pārtraukt jebkādu viņa ietekmi uz dienesta amatpersonām"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 14
Foto: Edijs Pālens/LETA

Bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") ir iesniedzis prasību tiesā pret Valsts drošības dienestu (VDD), prasot "uzlikt par pienākumu dienestam izbeigt viņa ietekmi uz atsevišķām VDD amatpersonām", tā apliecināja Lemberga aizstāvis Māris Grudulis.

Vēršanās tiesā tiek saistīta ar Rīgas apgabaltiesas 2021.gada 22.februāra lēmumu, kad Lembergam tika nolemts piemērot apcietinājumu un viens no argumentiem esot bijis, ka viņam esot ietekme uz atsevišķām VDD amatpersonām, ar kuru palīdzību Lembergs varot izvairīties no tiesas sprieduma izpildes.

Saistībā ar minēto argumentu Lembergs uzsācis gandrīz gadu ilgu saraksti ar VDD, prasot dienestam "pārtraukt jebkādu ietekmi", bet tagad jautājums nonācis Administratīvajā rajona tiesā, kurā Lembergs apstrīd VDD rīcību un lūdz "uzlikt par pienākumu dienestam izbeigt Lemberga ietekmi uz atsevišķām VDD amatpersonām, kas ir par pamatu viņa turēšanai apcietinājumā".

Administratīvajā rajona tiesā apliecināja, ka šāds pieteikums ir saņemts, taču pašlaik vēl nav lemts par pieteikuma tālāko virzību.

Jau vēstīts, ka Rīgas apgabaltiesa 22.februārī Lembergam piesprieda piecu gadu cietumsodu, mantas konfiskāciju un naudas sodu 40 minimālo mēnešalgu apmērā (20 000 eiro). Lembergu apcietināja tiesas zālē, vienlaikus atceļot citus noteiktos drošības līdzekļus.

Cietumsoda izciešanas laikā tiesa nolēma ieskaitīt Lemberga atrašanos apcietinājumā un pavadīto laiku mājas arestā 2007. un 2008.gadā. Lembergs toreiz pēc aizturēšanas apcietinājumā un mājas arestā atradās nepilnu gadu - no 2007.gada 14.marta līdz 2008.gada 22.februārim.

Tiesa nolēma, ka Lembergam cietušajiem jāmaksā kopumā aptuveni 64 000 eiro. Tāpat tiesa nolēma no Lemberga valsts labā piedzīt procesuālos izdevumus 22 180 eiro apmērā par valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniegšanu.

Lembergu tiesa 19 apsūdzības sadaļās atzina par vainīgu, bet 21 sadaļā attaisnoja. Lembergu atzina par vainīgu kukuļņemšanā, dokumentu viltošanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta viltojumā, neatļautā dalībā mantiskos darījumos, kā arī nepatiesu ziņu norādīšanā deklarācijas. Savukārt attaisnoja viņu dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošanā un valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanā.

Lembergs tiesas spriedumu pārsūdzējis.

Lemberga dēlam Anrijam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi cietumā, kā arī mantas konfiskāciju. Viņš atzīts par vainīgu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, kā arī neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Savukārt kādreizējam Lemberga biznesa partnerim Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Cietumsodā tiesa nolēma ieskaitīt viņa aptuveni mēnesi ilgo atrašanos apcietinājumā 2007.gadā. Sormuli tiesa atzina par vainīgu kukuļņemšanas atbalstīšanā, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā un neatļautas piedalīšanās mantiskos darījumos atbalstīšanā.

Lemberga dēlu un Sormulim iepriekš noteiktos ar brīvības atņemšanu nesaistītos drošības līdzekļus gan atcels, tikai stājoties spēkā šādam spriedumam.

Tāpat tiesa nolēma kriminālprocesu daļā par Ventspils uzņēmēja Jurija Bespalova noziedzīgajām darbībām izbeigt sakarā ar noilgumu. Bespalovs 2012.gadā nomira.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu sāka skatīt jau 2009.gadā. Nākotnē par apgabaltiesas kā apelācijas instances nolēmumu vēl būs iespējams iesniegt kasācijas sūdzību vai protestu Augstākajā tiesā.

Lembergs ievēlēts arī šajā Ventspils pašvaldības sasaukumā. Lembergs drīkstēja kandidēt pašvaldību vēlēšanās, jo attiecībā uz viņu nav stājies spēkā notiesājošs spriedums.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu