Pk, 19.08.2022.

Asociācija aicina pārtikai samazināt PVN likmi

TVNET/LETA
Asociācija aicina pārtikai samazināt PVN likmi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija aicina samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi piena, gaļas, graudaugu un citiem pārtikas produktiem, tā pauda asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Viņš norāda, ka PVN likmes samazināšana piena, gaļas, graudaugu un citiem pārtikas produktiem būtu efektīvākais risinājums, lai līdzsvarotu cenu kāpumu, padarītu pārtiku pieejamāku Latvijas iedzīvotājiem un stabilizētu ģimeņu budžetu.

"Energoresursu inflācijas "cunami", kas jau vairākus mēnešus plosās Latvijā, ir veicinājis strauju ražotāju cenu kāpumu arī pārtikai," min Krūzītis,

piebilstot, ka faktiski nav tādu ražotāju un piegādātāju, kas jau atkārtoti nevērstos pie tirgotājiem ar prasību celt to ražoto pārtikas produktu cenas.

Pēc viņa paustā, vidēja izmēra vietējie ražotāji tirgotājiem aizvien biežāk sūta ne vien pieteikumus par cenu celšanu, bet arī brīdinājumus par darbības pārtraukšanu. "Pieticīgi aprēķini liecina, ka Latvijas pircēji jau tuvākajā laikā varētu pazaudēt apmēram 30 iemīļotu vietējo ražotāju, savukārt tūkstošiem šo uzņēmumu darbinieku - darba vietas un ieņēmumus ģimenēm," norāda Krūzītis.

Viņš uzsver - lai mazie un vidējie Latvijas pārtikas ražotāji saglabātu iedzīvotāju interesi par produktiem iepriekšējā perioda līmenī, būtu jābremzē straujais cenu kāpums.

Krūzīša ieskatā, vienīgais veids, kā to operatīvi izdarīt, ir samazināt PVN likmi, kas mazajiem un vidējiem Latvijas ražotājiem palīdzētu saglabāt pēc iespējas zemāku produkcijas cenu veikalā un palielinātu konkurētspēju.

"PVN samazināšana augļiem un dārzeņiem ir apliecinājusi, ka šāds solis dod iespēju pircējiem izvēlēties kvalitatīvākas preces un kāpina noieta iespējas ražotājiem. Samazinātā PVN likme plašākai pārtikas grupai palielinātu to vietējo ražotāju loku, kas varētu pārdzīvot šos grūtos laikus, un sekmētu Latvijas pārtikas produktu konkurētspēju arī pret lētākiem importa produktiem," stāsta Krūzītis, norādot - kamēr vien var atļauties, Latvijas iedzīvotāji dod priekšroku Latvijas produktiem.

Tāpat viņš atzīmē, ka PVN likmi pārtikai no 1.februāra atcels Polija. Savukārt daudzās citās Eiropas Savienības (ES) valstīs PVN likme pārtikai ir samazināta jau sen.

Krūzītis, atsaucoties uz ES statistikas biroju "Eurostat", norāda, ka ES valstīs vidēji par pārtiku mājsaimniecības tērē mazāk nekā 15%, kamēr Latvijas ģimenes, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, teju ceturto daļu jeb 23,3% visu savu ienākumu. "Kaut vai uz laiku piemērojot samazinātu PVN likmi, tiktu ievērojami mīkstināta graujošā inflācijas ietekme ne vien uz pārtikas ražošanas un pārstrādes nozari, bet arī uz Latvijas mājsaimniecībām," pauž asociācijas izpilddirektors.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu