Andrievs Ezergailis FOTO: Gatis Dieziņš/LETA

Mūžībā aizgājis vēsturnieks, ievērojamākais Latvijas holokausta pētnieks , humanitāro zinātņu doktors, kā arī Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju loceklis, kas apbalvots ar 4. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni- Andrievs Ezergailis.

Par sēru vēsti mikroblogošanas vietnē "Twitter" paziņoja pētnieks Mārtiņš Kaprāns, kā arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš tviterī arī izteica līdzjūtību visiem vēsturnieka piederīgajiem.

"Šodien skumja ziņa par ievērojamā vēsturnieka Andrieva Ezergaiļa aiziešanu mūžībā. Viņa ieguldījums mūsu vēstures sarežģīto jautājumu izpētē ir nenovērtējams. Izsaku visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem, draugiem un kolēģiem," tviterī rakstīja Rinkēvičs.

Kā uzsvēra Kaprāns - Ezergailis bija viens no starptautiski zināmākajiem latviešu vēsturniekiem.

Līdzjūtību tviterī izteica arī Latvijas valsts prezidents Egils Levits. "Izsaku visdziļāko līdzjūtību Andrieva Ezergaiļa tuviniekiem, viņam mūžībā aizejot. Viņa mūža darbs, pētot un starptautiski skaidrojot Latvijas vēstures sarežģītākās lappuses, vienmēr paliks tautas piemiņā," uzsvēra prezidents.

Kā vēsta informācija mājaslapā "Ezergailis.com", Andrievs Ezergailis dzimis 1930. gada 10. decembrī Jēkabpils apriņķī, piensaimnieku Jāņa un Bertas Ezergaiļu ģimenē. 1944. gadā, tuvojoties padomju armijai, viņš kopā  ar vecākiem un māsām devās bēgļu gaitās. Apmetās Saksijā, Freiburgā. 1949. gadā viņš emigrēja uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur ieguva izglītību, vienlaikus strādājot dažādus darbus.

Kopš sešdesmitajiem gadiem - Ezergailis bija profesors Ņujorkas pavalsts Itakas koledžā, lasījis lekciju kursus par Krievijas un mūsdienu Eiropas vēsturi.

Kā vēsta informācija mājaslapā, pirmie vēsturiskie pētījumi viņam bija par 1917. gada norisēm Latvijā, savukārt vēlāk Ezergailis pievērsās holokausta pētniecībai vācu okupētajā Latvijā. Šai tēmai viņš veltījis vairākas grāmatas un daudzas publikācijas periodikā, kas bieži inspirējušas diskusijas vai pat izraisījušas uzbrukumus autoram. Pēc dzīvesbiedres Intas nāves sakārtojis un izdevis viņas dzejoļus četrās grāmatās.

Andrievs Ezergailis ir sarakstījis grāmatu "Caur velna. zobiem. Vācu laiki šodien. 1941. - 1945. Esejas un domas", kā arī apjomīgu un fundamentālu pētījumu pa holokaustu Latvijā - "The Holocaust in Latvia, 1941—1944".