Igaunijas ziemas apstākļos, pēc Maju teiktā, pārgājienos var doties ar trīs sezonu telti.
“Arī ziemā telts mērķis ir nevis uzturēt siltumu, bet gan neļaut iekļūt tajā mitrumam, kas šajā gadījumā ir sniegs.
Gaisu teltī silda mūsu pašu elpošana, bet tā rada gaisa kondensāciju, proti, mitruma palielināšanos.
Mitrums paliks uz telts sienām un galu galā nopilēs uz jums un jūsu mantām,” viņa saka.
“Šī iemesla dēļ, guļot teltī, ieteicams pēc iespējas vairāk turēt to vaļā un atvērt ventilācijas atveres. Jo labāk cirkulēs gaiss, jo ātrāk teltī mazināsies mitrums. Protams, atveres vajadzētu turēt vaļā tikai mierīgā laikā, jo pretējā gadījumā vējš teltī sanesīs sniegu.”
Tas, kam tiešām jāspēj izturēt ziemas apstākļus, ir guļammaiss – labāk ņemt četru sezonu.
“Četru sezonu guļammaisu var aizstāt ar diviem mazāk siltiem guļammaisiem – lieliski kopā saderēs trīs sezonu un vasaras guļammaiss. Reiz man bija iespēja izmēģināt šo iespēju mīnus 12 grādos,” viņa piebilst.
Biezs sniegs telti noturēs vietā
Maju iesaka nometni veidot augstienē, jo naktī ieplakā nolaižas aukstais gaiss, kas galu galā nonāks pie jums un jūsu telts.
Izvēloties telts vietu, kārtīgi to nomīņājiet, lai sablīvētu sniegu, un apmēram divdesmit minūtes to neaiztieciet
(pa to laiku varat savākt malku vai sākt vakariņu gatavošanu).
“Pēc nogaidīšanas sablīvētais sniegs kļūs ciets, un pa to varēs mierīgi staigāt, neiekrītot tajā līdz ceļiem,” skaidro Maju.
“Labi, ja jums ir līdzi sniega mietiņi - tie ir nedaudz platāki par parastajiem. Lieliski noder arī zari vai pārgājienu nūjas. Dzīt mietiņus sniegā nav jēgas, jo tie tāpat tur neturēsies.
Tā vietā sniegā izveidojiet nelielas bedrītes, un, izvilkuši mietiņus cauri telts cilpām, ielieciet tos bedrītēs, pārberiet pāri sniegu un kārtīgi sablīvējiet - tā telts droši stāvēs savā vietā.”
Lai guļammaisā un teltī būtu silti, Maju iesaka ievērot divus vienkāršus principus.
“Pirmais un svarīgākais princips ir izolēt sevi no aukstās zemes.
Lai to panāktu, starp cilvēku un zemes virsmu jāizveido biezs slānis,” viņa stāsta. Pirmajai kārtai viņa izmanto parasto tūrisma paklāju – ziemas pārgājienos tam jābūt pēc iespējas biezākam.
Var pat novietot divus paklājus vienu virs otra. Virsū Maju izklāj silto jaku, siltinātas pārgājienu bikses un, visbeidzot, guļammaisu.
“Pirms tam visas ar dūnām piepildītās mantas es izkratu, jo guļammaisu silda nevis pašas dūnas, bet gaiss starp tām,” viņa skaidro.
“Pa virsu uzmetu arī lietusmēteli vai flīsu. Īpaši cenšos nosiltināt vietu, kas atradīsies pie ieejas teltī - tur naktīs ir visaukstāk. Polārās ekspedīcijas laikā biju viena no retajām, kas uz nakti neuzvilka visas pieejamās siltās drēbes, bet gan paklāja tās zem sevis. Un, starp citu, nenosalu atšķirībā no tiem, kuri saģērbās kā kāposti.”