T, 29.03.2023.

LTV: Viņķelei celta apsūdzība par bezdarbību vakcīnu iepirkumā

LTV: Viņķelei celta apsūdzība par bezdarbību vakcīnu iepirkumā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 27
Ilze Viņķele.
Ilze Viņķele. Foto: Evija Trifanova/LETA

Bijušajai veselības ministrei Ilzei Viņķelei celta apsūdzība par valsts amatpersonas bezdarbību Covid-19 vakcīnu iepirkumā, atsaucoties uz Latvijas Televīzijas rīcībā esošo informāciju un avotiem, kas to neoficiāli apstiprinājuši, otrdien ziņo "Panorāma".

Kā ziņo LTV, atsaucoties uz saviem avotiem, Viņķele ir vienīgā, kurai prokuratūra cēlusi apsūdzību.

Lietas prokurors Gints Bērziņš gan apsūdzības uzrādīšanu LTV nevēlējās apstiprināt: "Jautājums par apsūdzības esamību šajā krimināllietā pašreiz ir saistīts ar būtiskām kriminālprocesuālām darbībām, līdz kuru pabeigšanai ir saglabājams izmeklēšanas noslēpums tālākai kriminālprocesa virzībai.”

LTV vēsta, ka bijusī veselības ministre cer uz ātru atrisinājumu lietā. “Sadarbošos ar prokuratūru, kā to arī apliecināju tad, kad prokurors rosināja kriminālprocesu. Un ceru, ka tā lieta tiks virzīta pietiekami raiti uz priekšu un tiksim skaidrībā,” tā LTV pauda Viņķele.

Kā šī gada janvārī intervijā laikrakstam "Diena" sacījis ģenerālprokurors Juris Stukāns, drīzumā sagaidāmas apsūdzības kriminālprocesā par vakcīnu iepirkumu. Viņš tolaik laikrakstam atklāja, ka vairākām amatpersonām tiks izvirzītas apsūdzības, visticamāk, pēc Krimināllikuma 319.panta par amatpersonu bezdarbību. Lūgts skaidrots, vai apsūdzības gaidāmas arī politiķiem, piemēram, bijušajai veselības ministrei Ilzei Viņķelei, Stukāns atzinis, ka Viņķele procesā nopratināta, "attiecīgi ir saņemta informācija un izvērtēta".

Kā ziņots, 2021.gada maijā prokuratūra sāka kriminālprocesu par iespējamo amatpersonu bezdarbību saistībā ar vakcīnu pret Covid-19 pirmo iepirkumu, un šajā lietā tiek vērtēta arī ministru iespējamā atbildība, iepriekš valdības sēdē paziņoja Stukāns.

Līdz ar prokuratūras lēmumu tika atcelti Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmumi par atteikšanos sākt kriminālprocesu saistībā ar šo vakcīnu iepirkumu.

Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 319.panta 1.daļas. Likums par bezdarbību paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Jau ziņots, ka ģenerālprokurors martā, realizējot savas pilnvaras, atzina par nepieciešamu Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokuroram veikt pārbaudi par Covid-19 vakcīnu iepirkumu. Tāpat pārbaudē tika vērtēts 9.marta KNAB lēmums par atteikšanos sākt kriminālprocesu saistībā par Covid-19 vakcīnu iepirkumu.

Pirmajā iepirkumā, līdz 2020.gada 19.novembrim, Latvija varēja pieteikties līdz 860 000 "Pfizer" vakcīnu devām, bet faktiski tika pieņemts lēmums par 97 500 vakcīnu devu iepirkšanu. Nākamajā kārtā, kad tika piedāvātas 430 000 šī ražotāja vakcīnu devas, Latvija pieteicās uz 100 000.

Latvijas Televīzija iepriekš ziņoja, ka 2020. gada nogalē neformālā veselības aprūpes nozares ierēdņu darba grupa nolēmusi pasūtīt arī tikai pusi no piedāvātā augsti efektīvas Covid-19 vakcīnas "Moderna" daudzuma - 336 566 devu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu