P, 28.11.2022.

Pabriks: ASV armijas papildspēku klātbūtne stiprinās Latvijas aizsardzību un ļaus justies drošāk

TVNET
Pabriks: ASV armijas papildspēku klātbūtne stiprinās Latvijas aizsardzību un ļaus justies drošāk
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 17
Foto: Edijs Pālens/LETA

ASV klātbūtne stiprinās Latvijas aizsardzību un ļaus justies drošāk mūsu valsts iedzīvotajiem, īpaši saistībā ar Krievijas īstenoto agresiju Ukrainā. Tāpat ASV lēmums uz Latviju nosūtīt spēkus ir skaidrs apliecinājums NATO 5.panta garantijām, pārliecināts aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Aizsardzības ministrijā informēja, ka Latvija augstu novērtē ASV līderību šajā "ārkārtīgi saspringtajā drošības situācijā", pieņemot lēmumu uz Latviju nosūtīt papildu spēkus un militāro tehniku, ņemot vērā Krievijas militāro eskalāciju Donbasā un Krievijas spēku koncentrāciju Baltkrievijā.

Ministrs uzskata, ka ASV lēmums apliecina mūsu stratēģiskā partnera saistības pret Latviju un nelokāmo apņēmību NATO 5.panta garantijām.

"ASV klātbūtne stiprinās Latvijas aizsardzību un ļaus justies drošāk mūsu valsts iedzīvotajiem, īpaši saistībā ar Krievijas īstenoto agresiju Ukrainā," pauda Pabriks, piebilstot, ka tāpat ASV atbalsts nemazina Latvijas pienākumu turpināt sākto darbu pie valsts aizsardzības spēju stiprināšanas un Latvijas sabiedrības vispārējās gatavības un noturības nostiprināšanu, jo sabiedroto atbalsts mums būs tik stiprs cik mūsu pašu vēlme aizsargāt savu valsti un iedzīvotājus.

Pabriks aicina Saeimu un valdību pēc iespējas ātrāk vienoties par aizsardzības budžeta palielināšanu līdz 2,5% no iekšzemes kopprodukta.

"ASV spēku klātbūtne kopā ar mūsu ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku kaujas spēju stiprināšanā un visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas attīstība ir izšķiroša, lai atturētu Krieviju no tālākām agresijām un nepieļautu mūsu vēstures traģisko lappušu atkārtošanos," pauda politiķis.

Kā ziņots, ASV prezidents Džo Baidens otrdien paziņojis, ka Kremļa lēmums atzīt okupēto Dondasa teritoriju "neatkarību" uzskatāms par uzbrukuma sākumu Ukrainai, uz ko Vašingtona reaģēs ar pirmo sankciju paketi.

Baidens arī pavēstīja par armijas papildspēku nosūtīšanu uz Baltijas valstīm.

Sankcijas tiks vērstas pret Krievijas valsts parādu, Krievijas elites pārstāvjiem un viņu ģimenes locekļiem, pret valstij piederošo investīciju banku VEB.RF un "armijas banku".

ASV prezidents piebilda, ka gadījumā, ja Krievija turpinās eskalēt situāciju, sankcijas tiks pastiprinātas.

Baltā nama saimnieks arī paziņoja, ka Savienotās Valstis turpinās piegādāt Ukrainai aizsardzības ieročus, kā arī nosūtīs ASV papildspēkus NATO austrumu flanga stiprināšanai.

"Esmu apstiprinājis papildu Eiropā esošo ASV spēku un [militārās] tehnikas pārvietošanu, lai stiprinātu mūsu sabiedrotos Igaunijā, Latvijā un Lietuvā," pavēstīja Baidens.

Gandarījumu par Baidena paziņojumu mikroblogošanas vienē "Twitter" paudis Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Rinkēvičs raksta, ka augstu novērtē Baidena lēmumu izvietot papildu spēkus Baltijā, tostarp Latvijā. Tas stiprināšot "mūsu drošību un ir skaidrs pretspars agresoram Krievijai".

Kopš 2014.gada ASV bruņotie spēki rotācijas kārtībā uzturas Baltijas valstīs mācību operācijā "Atlantic Resolve".

Tikmēr no 18.februāra līdz 23.martam Latvijas teritorijā norisināsies ASV Bruņoto spēku pavēlniecības Eiropā vadītās starptautiskās militārās mācības "Saber Strike 22".

Latvijā ieradušies aptuveni 400 ASV karavīri un aptuveni 100 tehnikas vienības, kā arī 22 kaujas helikopteri "AH-64 Apache".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu