O, 21.03.2023.

ASV noteiks sankcijas arī "Nord Stream 2" operatoruzņēmumam

TVNET/LETA
ASV noteiks sankcijas arī "Nord Stream 2" operatoruzņēmumam
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Foto: Maxim Shemetov

ASV prezidents Džo Baidens trešdien paziņoja par Krievijas sankciju paplašināšanu, pakļaujot tām arī gāzesvada "Nord Stream 2" operatoruzņēmumu "Nord Stream 2 AG".

Šveicē reģistrētais uzņēmums "Nord Stream 2 AG" ir Krievijas valsts enerģētikas milža "Gazprom" meitasuzņēmums.

"Es esmu uzdevis manai administrācijai noteikt sankcijas "Nord Stream 2 AG" un tās korporatīvajai vadībai," teikts Baidena paziņojumā.

"Šie soļi ir vēl viena daļa no mūsu sākotnējām sankcijām par Krievijas darbībām Ukrainā. Kā es esmu skaidri norādījis, mēs nekavēsimies spert tālākus soļus, ja Krievija turpinās eskalāciju."

"Ar savām darbībām prezidents Putins ir sniedzis pasaulei ļoti lielu motivāciju atteikties no Krievija gāzes uz virzīties uz citām enerģijas formām," teikts paziņojumā.

Kā iepriekš pavēstīja administrācijas amatpersona, sankciju noteikšana gāzesvada operatoram faktiski nozīmē projekta beigas.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs otrdien paziņoja, ka viņš aptur gāzesvada "Nord Stream 2" sertifikācijas procesu, reaģējot uz Donbasa "republiku" atzīšanu.

Šolcs pavēstīja, ka lūdzis Vācijas regulatoru apturēt gāzesvada izskatīšanas procesu.

"Tas izklausās tehniski, taču tas ir nepieciešamais administratīvais solis, lai gāzesvadu nevarētu sertificēt un bez šīs sertifikācijas "Nord Stream 2" nevar sākt darbu," sacīja Šolcs.

Vācija jau iepriekš bija brīdinājusi, ka sankcijas, kas Krievijai tiks piemērotas gadījumā, ja tā uzbruks Ukrainai, ietvers arī gāzesvadu "Nord Stream 2".

Baltijas jūras dzelmē izbūvētais cauruļvads ļaus Vācijai, kas ir Eiropas lielākā ekonomika, divkāršot dabasgāzes piegādes no Krievijas. Vācija uzstāj, ka lētā Krievijas dabasgāze tai nepieciešama, lai atteiktos no ogļu un kodolenerģijas izmantošanas.

Taču šis projekts radījis bažas, ka varētu pieaugt Rietumeiropas valstu atkarība no Krievijas gāzes un ka Maskava spēs palielināt spiedienu uz Ukrainu, jo Eiropa būs mazāk atkarīga no gāzes tranzīta piegādēm caur Ukrainu.

Pieaugot spriedzei Rietumu un Krievijas attiecībās, Šolcs savā pirmajā dienā amatā brīdināja par sankcijām pret "Nord Stream 2" gadījumā, ja Krievija uzbruktu Ukrainai.

Gāzesvada "Nord Stream 2" būvniecība tika pabeigta septembra sākumā.

Novembra vidū Vācijas federālā tīklu aģentūra apturēja gāzesvada sertifikācijas procedūru, norādot, ka tā būs iespējama vienīgi tad, kad operatoruzņēmums "Nord Stream 2 AG" uzrādīs dokumentus par to, ka Vācijā izveidots atsevišķs uzņēmums ""Nord Stream 2" pārvaldei.

Vācijas ekonomikas, enerģētikas un klimata ministrs Roberts Habeks atzinis, ka gadījumā, ja nāktos piemērot sankcijas Krievijai, no tā ciestu arī Vācijas ekonomika.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu