• Sarkanais Krusts: aplenktajā Mariupolē humānie koridori ir mīnēti
  • Mikolajivas lidosta atkal ir Ukrainas spēku kontrolē
  • Krievija nāk klajā ar savu nedraudzīgo valstu sarakstu
  • Bez rezultātiem noslēgusies Ukrainas un Krievijas trešā sarunu kārta

Krievija pirmdien piedāvājusi pārtraukt uguni, lai vairāku Ukrainas pilsētu iedzīvotāji varētu evakuēties. Taču Krievijas sastādītie maršruti, ko publicējusi aģentūra "RIA Novosti", ved uz Krievijas un Baltkrievijas teritoriju. Ukraina šo piedāvājumu nosaukusi par "pilnīgi amorālu".

"Tas ir kaut kas pilnīgi amorāls. Cilvēku ciešanas tiek izmantotas, lai iegūtu vēlamos televīzijas kadrus," aģentūrai "Reuters" norādīja Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska runasvīrs.

Vairāki Krievijas aģentūras "RIA Novosti" publicētie Krievijas piedāvātie evakuācijas maršruti ved uz Krievijas un Baltkrievijas teritoriju. Humānais koridors no Kijevas ved uz Baltkrieviju, kas šajā karā ir Krievijas sabiedrotā, savukārt koridors no Harkivas ved uz Krieviju. Koridori no Mariupoles un Sumiem ved gan uz citām Ukrainas pilsētām, gan arī uz Krieviju.

"Tie ir Ukrainas pilsoņi. Viņiem jābūt tiesībām evakuēties uz Ukrainas teritoriju," norādīts Ukrainas paziņojumā.

Agrā pirmdienas rītā Krievijas armijas spēki sākuši uzbrukumu Mikolajivas pilsētai. Dienu iepriekš ukraiņiem izdevās atvairīt krievu uzbrukumu Mikolajivas pilsētai, kā arī atbrīvot tās lidostu. Tāpat naktī netālu no Tuzlas ciema Odesasas apgabalā trāpījušas okupantu raķetes, tomēr pagaidām nav ziņu par cietušajiem - raķetes trāpījušas infrastruktūras objektos.

Savukārt Polija svētdien atkārtoti noliegusi, ka tā gatavotos nodot Ukrainai tās rīcībā esošos Padomju Savienībā ražotos iznīcinātājus, saņemot pretī ASV ražotās kara lidmašīnas.

"Polija nesūtīs savus iznīcinātājus uz Ukrainu, kā arī neļaus izmantot savus lidlaukus," tviterī paziņojusi Polijas valdība. "Mēs sniedzam vērā ņemamu palīdzību [Ukrainai] citos veidos."

Kā ziņots, ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens svētdien apstiprinājis, ka Savienotās Valstis spēj ātri papildināt Polijas gaisa spēkus, lai poļi varētu nodot Ukrainai to rīcībā šobrīd esošos iznīcinātājus.

"Mēs šobrīd aktīvi izskatām jautājumu par lidmašīnām, kuras poļi var nodot Ukrainai, un izskatām [iespējas], kā mēs varam kompensēt, ja poļi izlems šīs lidmašīnas nodot," prese konferencē Moldovā norādīja Blinkens.

Viņš atteicās nosaukt kādu konkrētu termiņu, līdz kuram šādu vienos varētu panākt, taču uzsvēra, ka šī jautājuma apspriešana notiek "ļoti, ļoti aktīvi".

Arī Baltā nama pārstāvis neilgi pirms tam apstiprināja, ka ASV apspriežas ar Poliju par iespēju Polijai piegādāt iznīcinātājus.

ASV cenšas noteikt, kādā veidā tās varētu atbalstīt Poliju, ja tā nolems pārvietot lidmašīnas uz Ukrainu, paziņoja Baltā nama pārstāvis.

Viņš sacīja, ka iznīcinātāju nosūtīšana uz Ukrainu ir "suverēns lēmums, ko var pieņemt jebkura valsts", taču norādīja, ka jāatrisina virkne loģistikas jautājumu, tostarp, kā lidmašīnas tiks pārvestas no Polijas uz Ukrainu.

Ukraina 28.februārī paziņoja, ka Polijā ieradušies ukraiņu piloti, lai saņemtu kara lidmašīnas no Eiropas Savienības (ES) partneriem. Runa bija par padomju iznīcinātājiem, piemēram, "MiG-29", ar kuru vadīšanā ukraiņu piloti jau ir apmācīti.

Ukrainas parlaments pat precizēja, ka 28 "MiG-29" būs no Polijas, 12 no Slovākijas un 16 no Bulgārijas, kā arī 14 lidmašīnas "Su-25" no Bulgārijas. Taču vēlāk šīs ES valstis oficiāli paziņoja, ka nedomā Ukrainai nodot kaujas lidmašīnas.

Tostarp arī Polijas prezidents Andžejs Duda uzsvēra, ka viņa valsts "negatavojas sūtīt nekādas lidmašīnas Ukrainas gaisa telpā", norādot, ka "tas novedīs pie militāras iejaukšanās konfliktā".

Tikmēr Krievija svētdien piedraudēja savām kaimiņvalstīm, ka gadījumā, ja tās ļaus savā teritorijā izvietot ukraiņu kara lidmašīnas, tās var tikt ierautas karā, kuru Maskava sākusi pret Ukrainu.

Foto: Ukraina (6. marts)

Foto: Bēgļi šķērso sagrauto Irpinas tiltu Kijevas ziemeļos

Foto: Nopostītā skola Ukrainas pilsētā Žitomirā

Foto: 3. marts 

Foto: 2. marts Ukrainā

Foto: 1. marts Ukrainā

Foto: Uzbrukums Ukrainas pilsētai Harkovai

Foto: Diena Ukrainā: 28. februāris