Atlaidīs policistus par pavēļu nepildīšanu kārtības uzturēšanā Pārdaugavā, sola Ruks

Papildināts
TVNET/LETA
Atlaidīs policistus par pavēļu nepildīšanu kārtības uzturēšanā Pārdaugavā, sola Ruks
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks sola sankcijas policistiem, tostarp, vadošajiem likumsargiem "par mugurkaula neparādīšanu un pavēļu nepildīšanu" saistībā ar kārtības uzturēšanu pie padomju pieminekļa Pārdaugavā 10.maijā.

Ruks ceturtdien Latvijas Radio atgādināja, ka saistībā ar 10.maija notikumiem ir sākta dienesta pārbaude un jau patlaban ir iezīmējies, ka par augstākstāvošas vadības pavēļu nepildīšanu kārtības uzturēšanai pie pieminekļa amatus nāksies zaudēt policistiem, tostarp, vadošiem likumsargiem. Vienlaikus viņš apliecināja, ka nav iemesla mainīt VP Rīgas reģiona vadību, jo pavēles uz vietas nepildīja zemāka līmeņa komandieri.

Ruks norādīja, ka policijas resursi uz vietas bija pietiekami, taču

šie policisti "neparādīja mugurkaulu" un neizpildīja vadības pavēles, tajā skaitā no VP priekšnieka.

Lai arī kārtības nodrošināšanā šāda mēroga nesakcionēta pasākumā nav VP priekšniekam nav jādodas, Ruks apliecināja, ka bija devies 10.maijā uz pieminekli, lai pārņemtu vadību.

Jau vēstīts, ka, neraugoties uz aicinājumiem 9.maijā pieminēt Krievijas agresijas upurus Ukrainā un nepulcēties pie padomju režīma memoriāliem, Rīgā, pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, devās cilvēki, lai arī ievērojami mazākā skaitā nekā citus gadus.

Nākamās dienas rītā ziedi no pieminekļa tika aizvākti, kā rezultātā pie pieminekļa atkal tika pulcēti cilvēki. Vakarpusē pāris simti sanākušo jau uzvedās agresīvi un bravūrīgi, tostarp slavinot Krieviju un attaisnojot tās agresiju Ukrainā.

Ruks nenoliedza, ka patlaban policijā personāls "ir tāds, kāds ir" un tas vēsturiski veidojies, tomēr jau no kara sākuma policijā tiek veikta dažādu iekšējo risku apzināšana un lojalitātes akcentēšana valstij. Šo procesu kontrolē ne tikai pati VP, bet arī Valsts drošības dienests un Iekšējās drošības birojs. Lojalitātes jautājums policijā mērķtiecīgi aktualizēts tikai 2014.gadā, kad Krievija okupēja Krimu un noorganizēja grupējumus iebrukumam Ukrainā.

Runājot par lojalitāti, Ruks minēja to, ka patlaban ir policisti, kuriem pienākumu veikšanai nav nepieciešama pielaide valsts noslēpumam. Viņaprāt, pielaide būtu vajadzīga visiem likumsargiem. "Šeit ir jautājums, vai vispār VP var strādāt cilvēks, kuram nevar uzticēt valsts noslēpumu. Manā skatījumā, tur nav ko darīt," piebilda Ruks. Ņemot vērā minēto, Ruks attiecīgi domājis par iespējamiem grozījumiem normatīvajā regulējumā.

Ruks intervijā arī pastāstīja, ka policijas izpētītais par iepriekšējiem gadiem liecina, ka ziedi no pieminekļa, ieskaitot, traktortehniku aizvākti arī nākamajā dienā pēc 9.maija, tomēr tolaik nekādi protesti nav sekojuši.

"Man ir aizdomas, ka, to, protams, arī pētīs valsts drošības iestādes, proti, visticamāk, mērķtiecīgi tika meklēts iegansts, lai radītu šādu situāciju, organizētu un attiecīgi notiktu 10.maijā šī slavināšana un tiktu izveidota varbūt Kremļa saimniekam propagandas materiāls," norādīja Ruks, vienlaikus pieļaujot, ka iemeslu pulcēties varēja atrast "no jeb kā."

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais