Asiņainā apšaude ASV skolā: uzbrucējs ēkā iegājis neviena netraucēts

FOTO: AP/EPA/Reuters/Scanpix

Uzbrucējs, kurš sākumskolā Teksasā šonedēļ nogalināja 19 bērnus un divus pieaugušos, skolas ēkā pirms apšaudes iegājis neviena netraucēts, vēsta ASV ziņu aģentūra "Associated Press".

Teksasas štata policija ir sākusi izvērtēt tiesībsargājošo iestāžu rīcību Uvaldes Roba sākumskolā notikušās asiņainās apšaudes laikā.

Šāds lēmums ir pieņemts pēc amatpersonu atzinuma, ka smagi bruņotais Salvadors Ramoss nav sastapies ar policistiem, pirms viņš iegāja skolas ēkā un nogalināja 19 bērnus, divus pieaugušos un ievainoja vēl 17 cilvēkus. 

18 gadus vecais uzbrucējs bez jebkādiem šķēršļiem iekļuva Roba sākumskolā pa neaizslēgtām durvīm un ieslēdzās vienā no skolas mācību telpām, kur pastrādāja asiņainos noziegumus.

Teksasas Sabiedriskās drošības departamenta reģionālais direktors Viktors Eskalons informē, ka pagāja aptuveni stunda no Ramosa ienākšanas skolā līdz viņa nogalināšanai.

ASV drošības dienestu darbiniekiem nekavējoties jāstājas pretim personām, kas apdraud citas personas drošību un dzīvību. Šāda prasība tika ieviesta pēc 1999. gada nāvējošā uzbrukuma Kolumbainas vidusskolai, kad tika nogalināti 15, bet ievainoti 24 cilvēki.

“Kamēr no skolas tika saņemti zvani ar saucieniem pēc palīdzības un papildspēkiem, uz vietas esošie policisti evakuēja skolēnus un skolotājus no citām ēkas daļām,” informēja Eskalons.

Uz jautājumu par to, vai policistiem tomēr vajadzējis iebrukt klasē agrāk, Eskalons atbildēja, ka šobrīd par to vēl ir pāragri spriest. Joprojām tiek vākta informācija un notiek izmeklēšana.

Ir izskanējusi arī informācija, ka likumsargi, ierodoties notikuma vietā, sākumā glāba savus bērnus, taču Eskalons atteicās to komentēt. 

Notikuma hronoloģija:

11:20, otrdiena: 18 gadus vecais Salvadors Ramoss izkāpj no sava avarējušā transportlīdzekļa un dodas uz blakus esošā apbedīšanas biroja autostāvvietu. Ramoss raida vairākus šāvienus pret diviem cilvēkiem, kas aizbēg no notikuma vienas nesavainoti

11:28: Uvaldes policija saņem vairākus ziņojumus par avarējušu transportlīdzekli, kura pasažieris ir bruņojies ar triecienšauteni. Ramoss raida pirmos šāvienus uz Roba sākumskolu

11:40: Ramoss netraucēts ieiet Roba pamatskolā un atklāj uguni

11:43: Uvaldes policija savā kontā sociālajā platformā "Facebook" izplata aicinājumu netuvoties Roba sākumskolai un paziņo, ka tā ir slēgta

11:44: Notikuma vietā ierodas likumsargi un mēģina iekļūt ēkā, taču tiem jāatkāpjas, jo Ramoss raida šāvienus pret viņiem. Šajā laikā Ramoss iziet caur vairākiem skolas gaiteņiem un ieiet klasē, kur līdz taktisko vienību ierašanās brīdim nogalina 19 skolēnus, divus skolotājus un ievaino vēl 17 cilvēkus.

12:35: Ēkā iekļūst ASV robežapsardzes taktiskās vienības un nogalina Ramosu

13:06: Uvaldes policija savā kontā sociālajā platformā "Facebook" informē, ka uzbrucēju apturējusi policija. Ir pagājušas gandrīz divas stundas, kopš saņemti pirmie zvani par skolas tuvumā avarējušo Ramosa transportlīdzekli

Svarīgākais jautājums, uz kuru joprojām nav rasta atbilde un ko katru dienu uzdod arī mirušo bērnu vecāki: kā uzbrucējs tik viegli iekļuva skolas ēkā?

Izmeklēšanai pietuvināti avoti atklāj, ka policijas un liecinieku versijas par policijas rīcību sākumskolā atšķiras.

Saskaņā ar Uvaldes apgabala virsnieku protokolu, pie skolām vienmēr jāatrodas darbiniekam, kas atbild par tās drošību, turklāt ēkas durvīm vienmēr ir jābūt aizslēgtām. Roba skolas durvis ir bijušas vaļā, turklāt, pēc daudzu aculiecinieku novērojumiem, policistiem bija nepieciešami vairāki pamudinājumi gan no bērnu vecāku, gan aculiecinieku puses, lai viņi dotos iekšā skolā.

Uz augšu
Back