Sv, 14.08.2022.

Igaunijas premjere cer izveidot jauno koalīciju līdz Jāņiem

TVNET/LETA
Igaunijas premjere cer izveidot jauno koalīciju līdz Jāņiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Igaunijas Ministru prezidente Kaja Kallasa.
Igaunijas Ministru prezidente Kaja Kallasa. Foto: Paula Čurkste/LETA

gaunijas premjere Kaja Kallasa, kuras vadītā Reformu partija pirmdien sāka koalīcijas sarunas ar partiju "Tēvzeme" un Sociāldemokrātisko partiju, otrdien paziņojusi, ka cer izveidot jauno koalīciju jau pirms Jāņiem.

Pēc viņas teiktā, sarunu partneru lietišķā nostāja ļauj cerēt, ka nākotnē valdībā izdosies izvairīties no pārpratumiem.

Kā preses konferencē izteikusies Kallasa, jaunā valdība tiks izveidota uz deviņiem mēnešiem.

Jau ziņots, ka Igaunijas prezidents Alars Kariss jūnija sākumā, izpildot premjeres lūgumu, atcēla no amata visus septiņus Rīgikogu spīkera Jiri Ratasa vadītās Centra partijas izvirzītos ministrus un drīz pēc tam paziņoja par ierosinājumu sākt koalīcijas veidošanas sarunas ar partiju "Tēvzeme" un Sociāldemokrātisko partiju, savukārt Centra partijas valde nolēma izteikt šādu piedāvājumu Konservatīvajai tautas partijai (EKRE) un "Tēvzemei".

Lai iegūtu vairākumu parlamentā, tēvzemiešu atbalsts būtu vajadzīgs gan vienam, gan otram koalīcijas variantam, bet tēvzemiešu valde un Rīgikogu frakcija lēma, ka partija vispirms grib noskaidrot abu iespējamo bloku nostāju, šai nolūkā tiekoties ar visām parlamentā pārstāvētajām partijām.

Sestdien tēvzemieši paziņoja, ka sāks koalīcijas sarunas ar Reformu partiju un sociāldemokrātiem.

Kā ziņots, Kallasa kā iemeslus savam lēmumam pieprasīt līdzšinējās koalīcijas partneres ministru demisiju minēja atšķirīgas vērtības un nespēju sadarboties kopīgu valstij nozīmīgu mērķu sasniegšanā. Izšķirīgs brīdis esot bijis 1.jūnija balsojums Rīgikogu, kad Centra partija kopā ar opozīciju noraidīja likumprojektu par pirmsskolas izglītību, kuru valdība bija vienbalsīgi atbalstījusi. Tomēr par valdības krīzi jau maija vidū liecināja Centra partijas lēmums iesniegt parlamentam likumprojektu, kas paredzēja palielināt bērnu un ģimeņu pabalstus, ko ar saviem parakstiem atbalstīja deputāti no visām trim opozīcijas partijām - EKRE, "Tēvzemes" un sociāldemokrātiem, bet nebija parakstījuši koalīcijas partneres - Reformu partijas - politiķi.

Līdz jaunas valdības izveidei visi Centra partijas izvirzīto ministru portfeļi saskaņā ar pastāvošo valdības locekļu aizvietošanas kārtību sadalīti starp Reformu partijas ministriem.

Igaunijas parlamentā, kurā ir 101 deputāts, liberālajai Reformu partijai ir 34 vietas, Centra partijai - 25 vietas, labēji populistiskajai EKRE - 19 vietas, nacionālkonservatīvajai partijai "Tēvzeme" - 12 vietas, Sociāldemokrātiskajai partijai - 10 vietas, bet viens deputāts ir neatkarīgs.

Kārtējās parlamenta vēlēšanas Igaunijā gaidāmas martā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu