Teikas iecirkņa policistus no sliktām telpām varētu pārcelt uz vēl nolaistākām

Pie Valsts policijas centrālās ēkas Čiekurkalnā notiek preses konference, kurā informē par jaunāko situāciju ar saskaņotajiem paziņojumiem. FOTO: Zane Bitere/LETA

Valsts iekšējā drošība jau vairākus gadus ir viena no valdības prioritātēm, tomēr policijā joprojām trūkst 30 līdz 50 procentu darbinieku, algas ir nekonkurētspējīgas, bet darba apstākļi daudzviet briesmīgi. Gadu desmitiem neremontētas tualetes, izdilušas grīdas, nolupušas sienas un pašu piekrāsoti kabineti ir gandrīz visos Rīgas policijas iecirkņos. Pagājušajā gadā policistiem parādījās cerība, ka tas beigsies. Valdība piešķīra 12 miljonus jaunām telpām. Nauda ir apgūta, tomēr Rīgas kārtības sargi ir pievilti, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Plāns nopirkt jaunu māju un iekārtot kabinetus policistiem no vairākiem Rīgas iecirkņiem radās ministra Sanda Ģirģena laikā. Tas ne vien uzlabotu darba apstākļus, bet arī ļautu ietaupīt, jo policija izvāktos no nomātām telpām. Izvēle krita uz atjaunoto biroja māju Pērnavas ielā. Tā pieder firmas “Mikrotīkls” īpašniekiem, mecenātiem Arnim Riekstiņam un Džonam Tallijam.

Nama pārdošanas cena bija 10,5 miljoni eiro. Pārbūve policijas vajadzībām prasītu vēl 2 miljonus. Tik liela summa policijas telpu uzlabošanai vēl nekad nav piešķirta, tomēr valdība Iekšlietu ministrijas prasību akceptēja, jo bija pieejama Covid-19 krīzes pārvarēšanas nauda.

Nams vēl nebija nopirkts, kad sākās tā pārplānošana. Pagājušā gada pavasarī policisti jau dalīja kabinetus, saskaņoja nodaļu izvietošanu pa stāviem, izsludināja konkursu pārbūvei. Jārīkojas bija ātri, jo Covid-19 nauda bija jāiztērē līdz gada beigām. Tomēr darījums nenotika.

Īpašumu novērtēja par astoņiem miljoniem. Šī summa pat nesedzot ieguldījumus, skaidro nama īpašnieki. Savukārt ministrija nedrīkst maksāt virs tirgus cenas, to var uzskatīt par naudas izšķērdēšanu. Tā nu policisti palika bez jaunas mājas.

Darba telpas atjaunotajā namā bija plānotas arī Valsts policijas Rīgas Teikas iecirkņa izmeklētājiem, operatīvajiem darbiniekiem un kārtībniekiem. Teikas iecirknis jau vairāk nekā piecpadsmit gadus atrodas pašvaldībai piederošās telpās, vienā mājā ar sociālo dienestu. Pirms policijas te bijusi gan pasu daļa, gan Valsts ieņēmumu dienesta filiāle, kas telpas izremontējušas savām vajadzībām. Lielākā daļa kabinetu nopietnu remontu kopš tā laika tā arī nav pieredzējusi.

Bēdīgā stāvoklī vecajā Teikas iecirknī ir bijusi dežūrdaļa un īslaicīgās aizturēšanas izolators. Dažus kabinetus nopludinājusi stāvu augstāk izvietotā sociālā māja. Taču vairumā telpu stāvoklis ir apmierinošs.

Otrajā stāvā pirms pāris gadiem par vairākiem desmitiem tūkstošu izbūvētā Rīgā modernākā nepilngadīgo pratināšanas dubultā telpa, ar spoguļsienu un video novērošanu. Turpat blakus izremontēti arī kabineti un atpūtas telpas operatīvajiem darbiniekiem.

Pavasarī Teikas iecirkņa darbinieki uzzināja, ka ar 1.jūniju viņu darba vietas būs Klusajā ielā pie Lielajiem kapiem, kur iepriekš atradās Brasas iecirknis. Šobrīd daļa darbinieku – dežūrdaļa – jau ir pārcēlušies. Pārējiem teikts, ka jāpārvācas tuvākajā laikā, kad savilks vadus internetam. Policijas vadība solījusi, ka darba apstākļi nepasliktināsies.

Brasas iecirknis jau no 90.gadiem ir izvietots kādreizējā Rīgas auto elektro aparātu rūpnīcas sporta un atpūtas klubā. Te joprojām ir divas sporta zāles un šautuve. Ēkā ir 3 korpusi. Fasāde un ieeja ir nolaistas, caur sairušo betonu vīd sarūsējusi armatūra. Iekšlietu ministrija bija iecerējusi namu pārdot. Kad iecirknis būtu pārvietots uz Pērnavas ielu.

Svaigi izremontēta te ir tikai dežūrdaļa, sprosti aizturētajiem un atpazīšanas telpas. Kabineti, uz kuriem jāpārceļas Teikas iecirkņa policistiem, remontu nav redzējuši desmitiem gadu.

Lielākā daļa telpu ir ļoti bēdīgā stāvoklī. Kabineti ir tumši un nemājīgi. Izdiluši linoleji, nolupusi krāsa, nav nomainīti šķirbainie logi.

Trešajā stāvā "Nekā personīga" žurnālistus neielaida. Iecirkņa priekšnieks saka, tas vēl neesot pārņemts policijas rīcībā. Taču mūsu rīcībā ir video. Tajā redzams, ka stāvoklis trešajā stāvā ir vēl briesmīgāks.

Iekšlietu ministrija nezaudēja 12 miljonus, ko piešķīra Pērnavas ielas nama pirkšanai. Tā sadalīta spiedīgām iekšlietu dienestu vajadzībām. Rīgas policistu darba apstākļi nav atzīti par prioritāti.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Trofimovs saka, atbildīga par darbinieku pārvietošanu uz neremontētām telpām ir policijas vadība. Tā savlaicīgi nepieprasīja naudu Brasas iecirkņa remontam. Policijas administratīvās pārvaldes priekšnieks Normunds Grūbis stāsta, ka remonts tikai aizkavējies.

Patiesībā iepirkums Klusās ielas nama remontam nav izsludināts. Nodrošinājuma valsts aģentūrā nevarēja pateikt, kad tas notiks, mēneša vai divu laikā. Visticamāk, policijas vadība bija iecerējusi darbiniekus pārcelt uz nolaistajām telpām un tad tās varbūt arī remontēt.

Sižeta tapšanas laikā valsts policijas priekšnieki solīja, ka vispirms izremontēs kabinetus un tad pārcels darbiniekus.

Uz augšu
Back