P, 15.08.2022.

Video ⟩ Eksperts par Liepājas pludmalē manīto valzirgu: "Dzīvnieks ir nokļuvis neapskaužamā situācijā"

Papildināts
TVNET
Eksperts par Liepājas pludmalē manīto valzirgu: "Dzīvnieks ir nokļuvis neapskaužamā situācijā"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ekrānšāviņš no video

Liepājas pludmalē šonakt manīts valzirgs, liecina aculiecinieku uzņemts foto un video, vēsta Latvijas Televīzijas ziņu dienests.

 

Kā TVNET uzzināja Dabas aizsardzības pārvaldē, šis ir pirmais gadījums, kad Latvijas krastos ir sastopams tik neparasts jūras dzīvnieks. Viņa dabīgā vide ir auksti un ledaini ūdeņi. Līdz ar to Baltijas jūra valzirgam nav piemērota, jo šeit nav atrodama ierastā ēdienkarte – lielās gliemenes, garneles, krabji, mīkstie koraļļi, jūras gurķi un citas ziemeļu jūrām raksturīgās radības. Un visticamāk, ka šobrīd dzīvnieks jūtas izsalcis un novārdzis. Valzirgus var salīdzināt ar to tuvākajiem “radiniekiem” roņiem, kas lielāko dienas daļu uzturas ūdeņos un krastā, vai atpūšas uz ledus. Cilvēkus valzirgi, protams, neuztver kā barības objektu. Tomēr, ja cilvēks pienāk pārāk tuvu, aizskar dzīvnieku un stiepj savu roku tam pretim, dzīvnieks aizstāvoties var iekost.

"Tādēļ aicinām netuvoties dzīvniekam un ļaut tam atpūsties izvēlētajā vietā,” norāda pārvaldes zīdītāju eksperts Valdis Pilāts, atkārtoti uzsverot, ka

"galvenā problēma ir nevis temperatūras īpatnība, bet tas, ka valzirgam Baltijas jūrā nav ko ēst.

Dzīvnieks ir nokļuvis neapskaužamā situācijā".

Lai arī valzirgi dzīvo Ziemeļu ledus okeānā un tuvējās jūrās ziemeļu puslodē, kāds indivīds jau jūnija vidū tika manīts Vācijas piekrastē, bet Līgo dienā arī Polijas piekrastē. Iespējams, ka Liepājā krastā iznākušais valzirgs ir viens un tas pats dzīvnieks, ārvalstu eksperti izsaka minējumus, ka tā ir gados jauna valzirga dāma.

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti arī aicina sabiedrību netuvoties dzīvniekam tuvāk par 10 metriem, jo tas var būt agresīvs un par spīti savam izskatam ir ļoti veikls, kā arī nedzīt dzīvnieku jūrā un ļaut atgūt spēkus. Ja dzīvnieks manīts citās piekrastes zonās, aicinām ziņot, rakstot e-pastu kurzeme@daba.gov.lv.

Valzirgs zem ledaina ūdens var uzturēties līdz pusstundai, neelpojot svaigu gaisu. Tādēļ viņa zemādas tauku slānis var sasniegt pat 15 centimetrus. Un rodas priekšstats, ka dzīvnieka masa padara to lēnīgu. Tomēr mednieka instinkti ļauj tam sasniegt lielus ātrumus. Savukārt dzīvnieka ilkņi var sasniegt pat metra garumu. Tie lieti noder brīžos, kad jāizcērt āliņģis, nepieciešams izkāpt ledainā krastā vai cīņas laikā.

Daudzas tautas ir medījušas valzirgus, izmantojot tā gaļu, taukus un ādu sadzīvē. Pēdējās desmitgadēs populācijas līdzsvaru izjauca profesionālie mednieki, kuri apdraudēja Atlantijas okeāna ziemeļos mītošo valzirgu populāciju un tuvināja tos izmiršanas robežai. Šis dzīvnieks joprojām tiek atzīts par apdraudētu. Šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka valzirgs lēni vairojas un dzīvo teritorijās, kuras tiek piesārņotas ar naftu un ķīmiskiem atkritumiem.

"Savvaļas dzīvnieks nav cirkus izrāde. Neseko sliktajiem piemēriem internetā un netuvojies tam, jo tas var apdraudēt dzīvību," rezumē eksperti.

Jāatzīmē, ka aculiecinieku rīcību nosodījusi arī Liepājas pilsētas pašvaldības dzīvnieku patversme "Lauvas sirds".

"Cilvēki, nolieciet savus telefonus, nebāziet dzīvniekiem acīs zibspuldzes. No jūras iznācis dzīvnieks krastā atgūst spēkus. Un šāda rīcība var būt par pamatu dzīvniekam atgriezties jūrā stresa stāvoklī, un viņš var iet bojā. Šī dažu sekunžu slava nav tā vērta. Mēs visi zinām, ka, ieraugot lāci mežā, nebūtu gudra doma sākt iet klāt, spīdināt acīs zibspuldzi un filmēt. Kāpēc mēs to aizmirstam attiecībā pret citiem dzīvniekiem?" ierakstā norāda patversme.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu