O, 27.09.2022.

Vīnē noslēgušās sarunas par Irānas kodolvienošanās atjaunošanu

TVNET/LETA/DPA
Vīnē noslēgušās sarunas par Irānas kodolvienošanās atjaunošanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Florian Schroetter/AP

Vīnē pirmdien noslēgušās sarunas par Irānas kodolvienošanās atdzīvināšanu, un diplomāti atgriežas savās valstīs ar provizorisko tekstu jaunam līgumam, kas, cerams, liegs Teherānai izstrādāt kodolieročus.

"Jums jāpasaka jā vai nē," norādīja augsta ranga Eiropas Savienības (ES) pārstāvis, piebilstot, ka vairs nav palicis nekas apspriežams. Diplomāts jaunās vienošanās tekstu nodēvēja par labu kompromisu visām pusēm.

Iesaistītās valstis - Lielbritānija, Ķīna, Francija, Vācija, Krievija un ASV -, domājams, atbildēs pāris nedēļu laikā.

Puses centušās atrisināt domstarpības par sankciju atcelšanu Irānai apmaiņā pret tās kodolprogrammas ierobežošanu.

ASV 2018.gadā Trampa administrācijas laikā izstājās no 2015.gada starptautiskā kodolpakta, neraugoties uz to, ka Irāna vienošanās prasības ievēroja, kā arī noteica Teherānai smagas ekonomiskās sankcijas.

Reaģējot uz šiem Vašingtonas soļiem, Irāna 2019.gadā sāka atvirzīties no pakta prasību ievērošanas. Irāna veikusi urāna bagātināšanu, radot bažas, ka tā pietuvojusies kodolieroču ražošanai.

ASV prezidents Džo Baidens vizītē Izraēlā jūlijā kopā ar Izraēlas premjerministru Jairu Lapidu parakstītā deklarācijā solīja, ka ASV izmantos "visus savas nacionālās varas elementus", lai atturētu Irānu no kodolieroču iegūšanas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu