Pk, 7.10.2022.

Darbu uzsāk divi jauni Pusaudžu resursu centri

TVNET
Darbu uzsāk divi jauni Pusaudžu resursu centri
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: Ginta Zīverte

Kopš 1.augusta, pateicoties Veselības ministrijas finansējumam, darbu ir sākušas divas jaunas Pusaudžu resursu centra (PRC) reģionālās filiāles- Tukumā un Siguldā, bet Rīgā ir atvērti vēl divi centri, tādējādi Rīgas pusaudžiem PRC sniegtā palīdzība ir pieejama jau piecos centros. 10.augustā, piedaloties veselības ministram Danielam Pavļutam, oficiāli tika atklāta Siguldas PRC filiāle, kurā šogad, līdzīgi kā Tukuma filiālē, palīdzību varēs saņemt vismaz 60 pusaudži.

2022.gada pirmajā pusgadā palīdzību PRC saņēmuši vairāk nekā 3000 pusaudži vai viņu tuvinieki, bet pieprasījums pēc palīdzības joprojām pārsniedz iespējas to savlaicīgi nodrošināt. Šobrīd rindā PRC gaida vairāk nekā 500 pusaudži, bet vienlaikus palīdzību saņem 390 pusaudži visā Latvijā. Pateicoties papildu finansējumam, turpmāk vienlaikus palīdzību varēs saņemt 570 pusaudži, tamdēļ plānots, ka rindas un tādējādi arī gaidīšanas laiks uzņemšanai programmā ievērojami samazināsies.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts uzsver: “Aizvadītajos gados esam paplašinājuši psihiskās veselības aprūpes pakalpojumus bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Psihisko veselību esam izvirzījuši par vienu no būtiskām veselības aprūpes prioritātēm. Ar to arī nostiprinām pārliecību, ka aizspriedumiem par rūpēm par savu psihisko veselību nav vietas modernā un iekļaujošā sabiedrībā.”

“Pirmā konsultācija tiek sniegta nedēļas laikā kopš pieteikšanās brīža, bieži vien to ir iespējā saņemt pat nākamajā dienā. Konsultācijas mērķis ir izvērtēt situāciju un ar speciālistu vienoties par turpmāko atbalstu. Dažiem jauniešiem pietiks ar šo konsultāciju un saņemtajām rekomendācijām, bet diemžēl lielākajai daļai, kā rāda šī brīža mūsu dati, grūtības ir nopietnas un nepieciešama ilgstoša palīdzība. Ja pirms pāris gadiem vidējais ilgums programmā bija 2 mēneši, tad tagad pusaudži palīdzību saņem aptuveni 4-5 mēnešu garumā. Pateicoties Veselības ministrijas piešķirtajam papildu finansējumam, esam varējuši palielināt speciālistu komandu un šobrīd PRC strādā jau 111 speciālisti 9 Latvijas pilsētās. Mēs strādājam multidisciplinārā komandā, un speciālistiem ir iespēja savstarpēji konsultēties, kā arī savus pusaudžus novirzīt pie jebkura komandas kolēģa, lai nodrošinātu labāko un katra pusaudža vajadzībām atbilstošāko palīdzību,” komentēja Bērnu slimnīcas fonda un Bērnu un pusaudžu resursu centra valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Pusaudžu resursu centra vadītāja, bērnu psihiatre dr.Anete Masaļska: “Mūsu dati rāda, ka pusaudžu psihoemocionālās grūtības paliek arvien smagākas un, ja pirms pusotra gada psihiatra palīdzību vajadzēja aptuveni katram 10 pusaudzim, tad šobrīd tā nepieciešama jau katram trešajam mūsu klientam. Diemžēl daļai pusaudžu situācija ir tik smaga, ka pastāv nopietns apdraudējums viņa veselībai vai pat dzīvībai, un tad, sadarbojoties ar kolēģiem Bērnu slimnīcā, novirzām pusaudzi uz stacionāru. Kad situācija ir stabilizējusies, jaunietis atgriežas mūsu aprūpē, un mēs kopā strādājam uz to, lai pusaudzis pamazām varētu atgriezties ierastajā dzīves ritmā.” Programmā ir iekļauts arī “follow– up”, kad PRC sazinās ar pusaudzi pēc 6 mēnešiem, lai noskaidrotu, kā viņam veicas, kā viņš jūtas. “Varam secināt, ka lielākā daļa, proti, 86% ir spējuši programmā sasniegtos rezultātus noturēt un speciālistu palīdzība nav nepieciešama, un tikai 14% gadījumos jaunieši ir atkārtoti uzņemti programmā. Papildus piešķirtais finansējums ir milzīgs ieguvums vispirms jau tiem jauniešiem, kuri dzīvo Rīgā, jo šobrīd aktīvi uzņemam pusaudžus, kuri palīdzību ir gaidījuši jau vairākus mēnešus. Reģionālās filiāles savukārt nodrošinās atbalstu pusaudžiem, kuriem līdz šim iespējas saņemt profesionālu palīdzību nebija vispār vai bija ļoti ierobežotas,” komentēja A.Masaļska.

Lai vērstos pēc palīdzības, sazinieties ar Pusaudžu resursu centru

Psiholoģiskā atbalsta tālrunis pusaudžiem un viņu tuviniekiem, PRC klīnisko psihologu konsultācijas - +371 25737636 (strādā arī Whats App). Darba laiks plkst. 12-19 darba dienās. Anonīmi un bez maksas. Sarunā ar speciālistu tiks izvērtēta situācija un, ja nepieciešams, piedāvātas papildu konsultācijas klātienē vai attālināti pie PRC speciālistiem.

  • Rīgā – tālrunis +371 29164747; e-pasts info@pusaudzucentrs.lv
  • Jelgavā – tālrunis + 371 27323238; e-pasts jelgava@pusaudzucentrs.lv
  • Liepājā - tālrunis +371 26623422; e-pasts liepaja@pusaudzucentrs.lv
  • Rēzeknē – tālrunis +371 27313138; e-pasts rezekne@pusaudzucentrs.lv
  • Siguldā – tālrunis +371 27899515; e-pasts sigulda@pusaudzucentrs.lv
  • Tukumā – tālrunis +371 26387905 ; e-pasts tukums@pusaudzucentrs.lv
  • Valmierā - tālrunis +371 26433366; e-pasts valmiera@pusaudzucentrs.lv
  • Ventspilī - tālrunis +371 25458111; e-pasts ventspils@pusaudzucentrs.lv
  • Daugavpilī - tālrunis +371 25635533; e-pasts daugavpils@pusaudzucentrs.lv

Noderīgi video un citi materiāli gan pusaudžiem, gan vecākiem ir pieejami Pusaudžu resursu centra vietnē www.pusaudzucentrs.lv vai Facebook un Instagram kontos.

Par Bērnu un pusaudžu resursu centru

Bērnu un pusaudžu resursu centru (BPRC) ir izveidojis Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar nozares speciālistiem Latvijā un Lielbritānijā. Kopš 2018.gada BPRC sniedz uz pierādījumiem balstītu, profesionālu, mūsdienīgu un multidisciplināru palīdzību pusaudžiem ar mentālās veselības grūtībām un viņu ģimenēm. Pateicoties Labklājības un Veselības ministriju piešķirtajam finansējumam, visi BPRC pakalpojumi pusaudžiem un viņu tuviniekiem tiek nodrošināti bez maksas. Šobrīd BPRC atbalsts ir pieejams deviņās Latvijas pilsētās - Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Siguldā, Tukumā, Valmierā un Ventspilī.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu