T, 29.03.2023.

Narvā no publiskās telpas aizvākti pieminekļi ar padomju simboliku

Papildināts
TVNET/LETA/BNS
Narvā no publiskās telpas aizvākti pieminekļi ar padomju simboliku
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Eero Vabamägi

Igaunijas ziemeļaustrumu pilsētā Narvā un tās apkārtnē atbilstoši valdības lēmumam otrdien no publiskās telpas aizvākti pieminekļi ar padomju simboliku, vēsta Igaunijas valdības preses dienests. Aizvadītā nakts pagājusi mierīgi, un kopumā saistībā ar pieminekļu pārvietošanu aizturēti 11 cilvēki.

Narvas pievārtē demontēts Otrā pasaules kara laika padomju tanks "T-34", kas pildīja pieminekļa funkcijas. Tas aizvests uz Igaunijas Kara muzeju Vīmsi pie Tallinas.

Policija aizvadītajā naktī galvenokārt reaģējusi uz ikdienišķiem izsaukumiem, bet pie vietas, kur līdz otrdienai atradās padomju tanks "T-34" pulcējušies cilvēki.

Pulcēšanās bijusi miermīlīga un pūļi izklīduši ap plkst.1 naktī, norādīja Igaunijas Policijas un robežsardzes departamenta Austrumu prefektūras operatīvās grupas vadītājs Tāvi Kirss.

Pie vietas, kur atradās tanks, otrdienas vakarā sapulcējās apmēram 200 cilvēku. Daudzi vietā, kur atradās piemineklis, nolika ziedus, taču situācija bija mierīga, no notikuma vietas ziņoja Igaunijas sabiedriskās raidorganizācijas ERR reportieris.

Padomju tanks "T-34" Narvas pievārtē uz postamenta bija novietots Narvas upes krastā vietā, kur 1944.gada jūlijā upi šķērsoja uzbrūkošais padomju karaspēks. Piemineklis tika atklāts 1970.gadā.

No publiskās telpas aizvāktas arī divas piemiņas plāksnes, kas atradās Pētera laukumā Narvas centrā, piemineklis sarkanarmiešiem parkā pie pils un piemiņas zīme jaunākajam leitnantam Igoram Grafovam Vazas ciemā. Narva-Jēsū aizvākts piemineklis "Trīs durkļi" un piemineklis padomju karaspēka desantam pie Merikilas ciema.

Savukārt uzraksti uz brāļu kapa, kas atrodas starp Narvas upi un Viktorijas bastionu, nomainīti pret neitrāliem.

Lēmumu par padomju pieminekļu aizvākšanu Narvā, kur vairāk nekā 80% iedzīvotāju ir krievvalodīgie, un tās apkārtnē Igaunijas valdība pieņēma otrdienas rītā. Lēmums bija jāpieņem valdībai, jo pilsētas dome atteicās izskatīt šo jautājumu.

Premjerministre Kaja Kallasa pieminekļu pārvietošanu nodēvēja par vērienīgu operāciju, kas noritējusi mierīgi.

"Ņemot vērā, cik ātri Narvā pieauga ar padomju pieminekļiem saistītā spriedze, valdībai bija jārīkojas ātri sabiedriskās kārtības un iekšējās drošības interesēs," uzsvēra Kallasa.

Augusta sākumā Igaunijas valdība nolēma visās publiskajās vietās demontēt padomju pieminekļus. Valstī ir vairāki simti tādu objektu.

Igaunijas vēsturē iegājusi tā dēvētā Bronzas nakts - 2007.gada 27.aprīlis, kad Tallinā notika nekārtības saistībā ar padomju karavīriem veltītā pieminekļa, tā dēvētā Bronzas kareivja, pārvietošanu no pilsētas centra uz karavīru kapsētu. Toreiz divas naktis ilgušajos krievvalodīgo jauniešu nemieros gāja bojā viens cilvēks - Krievijas pilsonis Dmitrijs Gaņins -, bet 1200 tika aizturēti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu