S, 26.11.2022.

Valdība apstiprina mediķu jauno atalgojuma modeli, par naudas piešķiršanu būs jālemj Saeimai

TVNET/LETA
Valdība apstiprina mediķu jauno atalgojuma modeli, par naudas piešķiršanu būs jālemj Saeimai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Shutterstock

Ministru kabinets otrdien apstiprināja informatīvo ziņojumu "Par jaunas ārstniecības personu darba samaksas kārtības izstrādāšanu", kas nosaka virzību uz iepriekš izstrādāto mediķu jauno atalgojuma modeli, informē Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.

VM apgalvo, ka modelis izstrādāts sadarbībā ar nozares profesionālajām organizācijām, ārstniecības iestādēm un veselības aprūpes politikas veidotājiem, tomēr Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) par jauno modeli paudusi bažas, norādot, ka būtiski pasliktinātu darba samaksas nosacījumus nozarē gan tuvākajā laikā, gan ilgtermiņā.

Lai sasniegtu noteiktās mērķa algas katrai ārstniecības personu grupai, 2023.-2027.gadam papildu nepieciešamais indikatīvi novērtētais finansējums pret 2022.gadu ir 335,267 miljoni eiro.

Paredzēts, ka jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu ārstniecības personu darba samaksas paaugstināšanai 2023.gadam un turpmāk ik gadu būs jāizskata valsts budžeta likumprojekta sagatavošanā. Tas tiktu vērtēts kopā ar visu ministriju un centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem prioritāro pasākumu pieteikumiem atbilstoši budžeta iespējām.

Pie jaunās atalgojuma sistēmas izveides darbs norisinājās kopš 2020.gada sākuma, iesaistoties ārstiem un māsām no dažādām ārstniecības iestādēm, veselības aprūpes nozares darba devējiem, augstskolu mācībspēkiem un veselības aprūpes politikas veidotājiem, kā arī pārstāvjiem no VM, Nacionālā veselības dienesta, Finanšu ministrijas un Valsts kancelejas.

VM norāda, ka jaunās atalgojuma sistēmas izveidē ņemti vērā efektivitātes un caurskatāmības principi, lai ikviens varētu izsekot, par kādu darba apjomu, zināšanām, prasmēm un papildu pienākumiem ārstniecības persona saņem konkrēto darba samaksu.

Kā skaidro VM, jaunā modeļa pamatā ir taisnīga, konkurētspējīga, un elastīga sistēma, savukārt pacientu galvenie ieguvumi būtu motivētāki mediķi un pieejamāki veselības aprūpes pakalpojumi, medicīnas personālam izvēloties strādāt valsts, nevis privātajā sektorā.

Mērķa algu katrai ārstniecības personu amatu grupai atbilstoši amatu vērtībai plānots sasniegt pakāpeniski piecu gadu laikā periodā no 2023.gada līdz 2027.gadam. Atbilstoši izstrādātajam piecu gadu attīstības plānam, darba samaksas palielinājums ārstniecības personām būtu pakāpenisks, nodrošinot ārsta izglītībai, prasmēm un ekonomikas līmenim atbilstošu atalgojumu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu