P, 27.03.2023.

Marsa zondes “InSight” dienas ir skaitītas

TVNET
Marsa zondes “InSight” dienas ir skaitītas
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: NASA NASA / REUTERS

NASA zonde “InSight” pēc četriem gadiem panākumiem bagāta darba uz Sarkanās planētas nu nonākusi pie sava mūža beigām.

Zonde uz Marsa tika nogādāta 2018. gadā, lai pētītu planētas garozu, mantiju un kodolu. Marsa putekļi, kas nu sakrājušies uz zondes saules paneļiem, zondi nelietojamu padarīs tuvāko nedēļu laikā, vēsta NASA.

Zondi uzmana un vada 20 līdz 30 zinātnieku un tehniķu liela komanda, kas ievāc informāciju par norisēm Marsa iekšienē, to skaitā seismisko aktivitāti. Kopš 2018. gada 26. novembra zonde ir ierakstījusi vairāk nekā 1300 marsatrīces.

Pirms zondes misijas beigām tās apkalpe apkopos visus tās savāktos datus un padarīs pieejamus pētniekiem visā pasaulē. Zonde palīdzējusi uzzināt daudz jauna gan par Marsa iekšieni, gan laikapstākļiem.

“Beidzot mēs varam Marsu redzēt kā planētu ar slāņiem, kuru biezums un sastāvs ir atšķirīgs. Mēs tiešām sākam izšķirt detaļas. Tagad tā nav tikai mīkla; tagad tā ir dzīva, elpojoša planēta,” teica NASA zinātnieks Brūss Banerts.

“InSight” komanda jau vasarā sāka samazināt zondes enerģijas patēriņu, atslēdzot vairākus tās instrumentus, visu enerģiju veltītu seismometra darbībai.

Gals zondei varētu pienākt kuru katru dienu. Visticamāk, tas notiks tuvāko nedēļu laikā, ja vien neuznāks brīnumaina viesuļvētra un nenopūtīs putekļus no saules paneļiem. Zondes “nāves” mirkli NASA izziņos oficiāli.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu