T, 29.03.2023.

Satversmes tiesā ierosināta vēl viena lieta par normām, kas regulē noziedzīgi iegūtas mantas pierādīšanu

TVNET/LETA
Satversmes tiesā ierosināta vēl viena lieta par normām, kas regulē noziedzīgi iegūtas mantas pierādīšanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Shutterstock

Satversmes tiesā (ST) ierosināta vēl viena lieta par normām, kas regulē noziedzīgi iegūtas mantas pierādīšanu, informēja ST.

Lieta ierosināta pēc Kiprā reģistrēta komersanta "Lireva Investments Limited" pieteikuma.

Izmeklētājs ar uzraugošā prokurora piekrišanu uzsāka un nodeva tiesai procesu par noziedzīgi iegūtu mantu. Ar tiesas lēmumu komersanta finanšu līdzekļi atzīti par noziedzīgi iegūtiem un konfiscēti valsts labā.

Komersants lūdz ST pārbaudīt Kriminālprocesa likuma 124.panta sestās daļas, 125.panta trešās daļas un 126.panta 3.1 daļas atbilstību Satversmes 92.panta pirmajam un otrajam teikumam.

Kriminālprocesa likuma 124.panta sestā daļa nosaka, ka kriminālprocesā un procesā par noziedzīgi iegūtu mantu pierādīšanas priekšmetā ietilpstošie apstākļi attiecībā uz mantas noziedzīgo izcelsmi uzskatāmi par pierādītiem, ja pierādīšanas gaitā ir pamats atzīt, ka mantai, visticamāk, ir noziedzīga, nevis likumīga izcelsme.

Atbilstoši Kriminālprocesa likuma 125.panta trešajai daļai ir uzskatāms par pierādītu, ka manta, ar kuru veiktas legalizēšanas darbības, ir noziedzīgi iegūta, ja kriminālprocesā iesaistītā persona nespēj ticami izskaidrot attiecīgās mantas likumīgo izcelsmi un ja pierādījumu kopums procesa virzītājam dod pamatu pieņēmumam, ka mantai, visticamāk, ir noziedzīga izcelsme.

Kriminālprocesa likuma 126.panta 3.1 daļa nosaka, ka, ja kriminālprocesā iesaistītā persona apgalvo, ka manta nav uzskatāma par noziedzīgi iegūtu, pienākums pierādīt attiecīgās mantas izcelsmes likumību ir šai personai. Ja persona noteiktā termiņā nesniedz ticamas ziņas par mantas izcelsmes likumību, šai personai tiek liegta iespēja saņemt atlīdzību par kaitējumu, kas tai nodarīts saistībā ar kriminālprocesā noteiktajiem ierobežojumiem rīkoties ar šo mantu.

Satversmes 92.panta pirmais un otrais teikums noteic, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Ikviens uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2023.gada 10.aprīlis.

Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu