C, 28.09.2023.

Par pirmo sievieti Slovēnijas prezidenta amatā ievēlēta Pirca Musara

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Pirca Musara
Pirca Musara Foto: X06646/Scanpix

Slovēnijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā svētdien uzvarējusi liberālā advokāte Nataša Pirca Musara, kura kļūs par pirmo sievieti Alpu valsts prezidenta amatā, liecina provizoriskie vēlēšanu rezultāti.

Pēc gandrīz visu balsu saskaitīšanas politiski neatkarīgā Pirca Musara ir vadībā ar 54% balsu.

Konservatīvās Slovēnijas Demokrātiskās partijas atbalstītais kandidāts Anže Logars, kurš agrāk bija valsts ārlietu ministrs, saņēmis 46% vēlētāju atbalsta.

"Mans pirmais uzdevums būs sākt dialogu visu slovēņu starpā," uzvaras runā solīja jaunievēlētā valsts prezidente.

Logars atzina zaudējumu un pauda cerību, ka Pirca Musara "izpildīs visus solījumus".

54 gadus vecā Pirca Musara būs pirmā sieviete Slovēnijas prezidenta amatā, kopš valsts ieguva neatkarību pēc Dienvidslāvijas sabrukuma 1991.gadā. Viņa kā advokāte ir pārstāvējusi bijušo ASV pirmo lēdiju Melāniju Trampu autortiesību un citās tiesvedībās viņas dzimtenē.

Pirms divām nedēļām notikušajā vēlēšanu pirmajā kārtā Logars saņēma 33,92% balsu, bet Pirca Musara - 26,89%.

Vēlēšanu iznākums bija vilšanās premjerministra Roberta Goloba centriski kreisajai valdībai, jo valdošās alianses atbalstītais Milans Brglezs ar 15,43% balsu ierindojās vien trešajā vietā.

Pirmajā kārtā uz Slovēnijas prezidenta amatu bija septiņi kandidāti.

Saskaņā ar konstitūciju līdzšinējam prezidentam centriskajam politiķim Borutam Pahoram uz trešo pilnvaru termiņu kandidēt nav tiesību.

Prezidenta loma Slovēnijā ir lielā mērā ceremoniāla, tomēr valsts vadītājs izvirza premjerministru un konstitucionālās tiesas tiesnešus, kurus apstiprina parlaments, kā arī ieceļ pretkorupcijas komisijas locekļus.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais