T, 31.05.2023.

Video ⟩ Ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils pārsniedzis vēsturisko rekordu; glābšanas dienestu darbinieki pārguruši

Papildināts plkst. 11:00
TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10
Ārkārtas situācija Jēkabpilī
Ārkārtas situācija Jēkabpilī Foto: Jānis Škapars/TVNET

Sestdien īsi pēc pieciem rītā ūdens līmenis Daugavā pie Jēkabpils sasniedzis 8,86 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija. Tikmēr īsi pirms plkst.8 ūdens līmenis sasniedza jau 8,9 metrus virs novērojumu stacijas nulles punkta.

Pēdējās diennakts laikā ūdens kāpis par aptuveni 70 centimetriem, līdz 1981.gada plūdu rekordam atlikuši vairs tikai desmit centimetri.

Pilsētas centrā vērojama vižņu kustība Daugavā.

Latvijas radio sestdienas rītā no Jēkabpils ziņo, ka ledus masu pilsētā notur tikai tieši uzbēruma augšpusē esošā betona konstrukcija. Turpinās aizsargdambja stiprināšana, taču pilsētā naktī turpinājušas applūst arvien plašākas teritorijas.

Šobrīd vairāk applūst vietas Jēkabpils augšpusē Bebru ielas un Pļaviņu ielas mikrorajonos. Pašvaldībā informēja, ka naktī cilvēki turpināja evakuēties.

Mežrūpiecības ielā privātmāju pamati jau ir ūdenī un var dzirdēt kā ūdens ar nelielu straumi turpina pieplūst. Privātmāju logi ir tumši, taču netālu esošos daudzdzīvokļu namus ūdens vēl nav sasniedzis.

Ūdens līmenis pārsniedz vēsturisko rekordu

Jēkabpils mērs Raivis Ragainis (LZP) pastāstīja, ka ūdens līmenis Daugavā ir pārsniedzis dambja augstuma atzīmes, un vižņus, kā arī ūdeni notur tikai betonētais izcēlums.

Situācija Jēkabpilī ir nemainīgi dramatiska, vērtēja Ragainis. Ledus masa Daugavā brīžam pakustās, bet kopumā stāv turpat, kur bija.

Ūdens līmenis esot pārsniedzis vēsturisko plūdu līmeni.

Atbildīgie dienesti visu nakti strādāja, lai apsekotu applūstošās vietas, tāpat visu nakti notika darbs pie dambja stiprināšanas. Ūdens pāri dambim vēl neiet, taču ir vietas, kur ūdens spraucas tam cauri. Mežrūpniekos dambja nav, tāpēc tur ūdens iegājis pilsētā, taču ledu sev līdzi ūdens uzplūdi nav atnesuši.

"Darbi visi notiek, evakuācijas operācijas tiek īstenotas.

Šodien, iespējams, atnāks zemessargu smagā tehnika, ar kuras palīdzību var aizgādāt pārtiku uz applūdušajām teritorijām. Uzņēmēji ar savām tehnikām cīnījās, lai stiprinātu dambi, katram tika sava dambja vieta, ko stiprināt," stāstīja Ragainis.

Ņemot vērā, ka šodien tiek prognozēti arī nokrišņi, pilsētas galva cer, ka tie būs situācijai labvēlīgi.

Ūdens līmenis ar ledu ir pārsniedzis dambja augstuma atzīmes, un ūdeni kopā ar vižņu kalniem notur tikai betonētais izcēlums un margas. Daudzās vietās dambis "sulojas", bet, lai to novērstu, šajās vietās tiek novietoti smilšu maisi, kas aiztur ūdens tecēšanu. "Galvenais, lai dambis netiek izskalots," uzsvēra Ragainis.

Pa nakti ir applūdusi Rīgas iela Krustpils pusē, pa to nenotiek kustība.

Kad ūdens sāka iet Mežrūpniekos, policija sāka brīdināt cilvēkus par situācijas bīstamību un iespējām evakuēties. Pilsētā norīkoti autobusi, kas evakuējušos cilvēkus ved uz apmešanās vietu uz 3.vidusskolā.

Patlaban vēl nav informācijas, cik cilvēku kopumā evakuējušies gan saviem spēkiem un devušies pašu izvēlētā virzienā, gan ar iestāžu palīdzību, nonākot pašvaldībā izraudzītās pagaidu izmitināšanas vietās.

Nav saskaitīts arī tas, cik mājas ir līdz šim applūdušas, taču šie dati pašlaik ir grūti iegūstami, jo saule vēl tikai aust, bija tumšs, turklāt situācija katrā īpašumā ir citādāka - vieniem ir applūdis pagrabs, otriem - aka, citiem - pagalms, bet ūdens mājā nav ienācis, stāstīja Ragainis, uzsverot, ka patlaban galvenais ir nodrošināt drošus apstākļus iedzīvotājiem.

Jēkabpils mērs atzina, ka visi situācijas risināšanā iesaistītie ir pārguruši, četras diennaktis cenšoties paglābt pilsētu no plūdiem. Arī pats pēdējās četrās dienās esot gulējis vien nepilnas septiņas stundas.

"Nogurums ir nenormāls. Cilvēkiem jau ir grūti padomāt, atrast vārdus, lai komunicētu," atklāja Ragainis, piebilstot, ka problēma slēpjas arī tur, ka sagurušos cilvēkus īsti nav, ar ko nomainīt.

Situācijas risināšanā ir iesaistīti visi dienesti. Vakar bijusi saziņa ar atbildīgajiem ministriem, pilsētā ieradās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadība, strādā policija, komunālie dienesti un citi.

Pie Zeļķu tilta ūdens līmenis ir stabils, augšpus Jēkabpils turpinās ūdens līmeņa pakāpeniska pazemināšanās. Pie Pļaviņām ūdens līmenis nedaudz svārstās un tas nav bīstami augsts.

Sarkanās pakāpes brīdinājums par plūdiem Jēkabpils novadā pagaidām pagarināts līdz plkst.14 svētdien, 15.janvārī.

Hidrologi norāda, ka situācija neuzlabojas, jo no upes augšteces turpina nākt klāt jauni vižņi un Jēkabpils novadā applūst plašas teritorijas.

Foto: Ārkārtas situācija Jēkabpilī

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 10

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais