Izsolē pārdots sankcijām pakļautā Avena helikopters, vēsta raidījums

CopyLinkedIn Draugiem X
Krievijas oligarhs Pjotrs Avens.
Krievijas oligarhs Pjotrs Avens. Foto: Evija Trifanova/LETA

Par nodokļu nemaksāšanu pērnā gada rudenī izsolē pārdots Krievijas uzņēmējiem Pjotram Avenam un Jurijam Šefleram pastarpināti piederošais helikopters, uzzinājis LTV raidījums "de facto".

Lidaparāta pašreizējā atrašanās vieta nav nosakāma.

Ņemot vērā, ka Latvijas pilsonis baņķieris Avens ir iekļauts Eiropas Savienības (ES) sankciju sarakstā Krievijas sāktā kara dēļ, Civilās aviācijas aģentūra (CAA) helikopteru "Bell 429" neļāva lidināt. Kopš sankciju ieviešanas tas stāvēja Rīgas lidostas teritorijā.

Savulaik par 7,5 miljoniem dolāru pirktais helikopters Avenam piederēja pastarpināti uz pusēm ar uzņēmēju Juriju Šefleru caur uzņēmumu "Country Heli".

Taču firmai kopš kara sākuma bija uzkrājies 75 tūkstošu eiro nodokļu parāds. Valsts ieņēmumu dienests (VID) nolēma naudu piedzīt, tāpēc rudenī helikopteru izsolīja.

Sludinājums vairs nav publiski redzams – tas izņemts no tiesu izpildītāju izsoļu datu bāzes. Tāpēc izsoles detaļas, tajā skaitā helikoptera izsoles sākumcena, vairs nav publiski pieejama informācija.

Vienā no aviācijas entuziastu forumiem gan ir publicēti pāris izvilkumi no sludinājuma. Tajos lasāms, ka helikoptera vienas lidojuma stundas pašizmaksa ir 2500-3000 eiro, savukārt gada tehniskās apkopes budžets svārstās no 100-250 tūkstošiem eiro.

Kā izsole beigusies, ne tiesu izpildītāja, ne ieņēmumu dienests neatklāj, atsaucoties uz datu aizsardzību.

'Varam apstiprināt, ka VID ir nodevis SIA "Country heli" lietu piedziņas vēršanai uz mantu un tiesu izpildītājs ir organizējis mantas izsoli. (..) Sankcionētās personas statuss neatbrīvo VID no pienākuma ievērot konfidencialitāti, līdz ar to, par konkrētu nodokļu maksātāju parādu piedziņas lietās veiktajām darbībām, t.sk. mantas realizāciju, VID nedrīkst sniegt publiskus komentārus," raidījumam rakstīja Valsts ieņēmumu dienests.

Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē minēja, ka tiesu izpildītāja Elīna Balasanjana prasījusi parādniekam atļauju izpaust informāciju par izsoli, taču saņēmusi atteikumu. Tādēļ viņas atbilde bija vispārīga:

"Sankciju likuma 10. panta 3. punkts atļauj piedziņas vēršanu uz sankcionētas personas mantu, lai segtu sankcionētas personas parādus. Naudas līdzekļi, kas iegūti no sankcionētas personas mantas pārdošanas tiek novirzīti parādu segšanai. Naudas līdzekļu atlikums (..) netiek izmaksāts sankcionētajai personai, bet gan tiek iesaldēts tiesu izpildītāja depozīta kontā Valsts kasē."

Līdz ar to joprojām atvērti ir jautājumi, kam un par cik pārdots vairākus miljonus eiro vērtais Avena un Šeflera helikopters un kur tas palicis.

CAA apliecināja, ka cita sankcijām pakļauta krievu miljardiera Romāna Abramoviča lidmašīna aizvien atrodas Latvijā.

Par Ukrainas valstiskuma graušanu ES kopā arestējusi 1386 indivīdu un 171 institūcijas aktīvus. Pašlaik šie līdzekļi netiek izmantoti Ukrainai nodarīto postījumu atlīdzināšanai. Briselē joprojām domā, kā lai šai naudai legāli tiek klāt, lai novirzītu to palīdzībai Ukrainai.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais