ES palīdzības koordinēšanas ekspertu grupā Turcijā strādās arī VUGD eksperte

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis
Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis Foto: Zane Bitere / LETA

Ekspertu grupā Turcijā, kas koordinēs palīdzību no Eiropas Savienības (ES), piedalīsies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā Civilās aizsardzības pārvaldes vecākā inspektore Kristīne Fedotova, otrdien valdības sēdē norādīja iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS).

Savukārt ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) atzīmēja, ka patlaban aplēses liecina, ka gan Turcijā, gan Sīrijā bojā gājuši vairāk nekā 5000, 6000 cilvēki, tomēr šie skaitļi turpina augt. Tāpat simtiem tūkstoši cilvēku ir palikuši bez pajumtes.

Viņš akcentēja, ka Ārlietu ministrija patlaban strādā kopā ar starptautiskajām organizācijām - ANO un "Sarkano krustu", kā arī ar Turcijas varas iestādēm, lai saprastu, kā efektīvāk izmantot Latvijas piešķirto finansējumu 70 000 eiro apmērā.

Ministrs arī skaidroja, ka patlaban netiek lemts par palīdzības sniegšanu Sīrijai, jo valstī ir specifiska iekšpolitiskā situācija. Zemestrīce notikusi tajos rajonos, kurus nekontrolē Bašara al Asada režīms. Tāpat šajās vietās ir problēmas ar piekļuvi.

"Patlaban mēs koncentrējamies uz mūsu sabiedroto un partneru atbalstu Turcijai, bet es neizslēdzu, ka, situācijai attīstoties, mēs vēlreiz runāsim ar Finanšu ministriju un koleģiāli skatīsimies, ko mēs varam darīt tālāk, lai palīdzētu arī Sīrijas iedzīvotājiem," sacīja Rinkēvičs.

Viņš uzsvēra, ka Latvija sniedz maksimālo palīdzību, kādu tā var sniegt. Atbalsts Turcijai ir samērā simbolisks, bet, ministra ieskatā, Turcijai ir vajadzīga visa iespējamā morālā un politiskā solidaritāte, gan arī praktiskais atbalsts.

Savukārt Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka politisks lēmums par līdzekļu piešķīrumu ir nozīmīgs, jo visiem sabiedrotajiem jāiet palīgā. Tāpat, pēc premjera paustā, ir pozitīvi, ka Latvija var sniegt palīdzību, lai gan žēl par to, kāda notikuma sakarā šī palīdzība tiek sniegta.

TVNET jau vēstīja, ka pirmdien notikušajās divās zemestrīcēs, kas skāra Turciju un Sīriju, bojāgājušo cilvēku skaits pārsniedzis 5000.

Turcijā desmit provincēs gājis bojā vismaz 3381 cilvēks, bet ievainoti vairāk nekā 20 000 cilvēki, paziņoja Turcijas katastrofu pārvaldības aģentūra.

Sīrijā gājuši bojā vismaz 1444 cilvēki, bet ievainojumus guvuši vismaz 3411 cilvēki, liecina valdošā režīma amatpersonu sniegtie dati un no nemiernieku kontrolētajām teritorijām saņemtā informācija.

Domājams, ka bojāgājušo skaits zemestrīcēs un pēcgrūdienos turpinās pieaugt, glābējiem meklējot izdzīvojušos metāla un betona gruvešos. Pasaules Veselības organizācijas amatpersonas lēsa, ka var būt gājuši bojā līdz 20 000 cilvēku.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans valstī izsludinājis sēras līdz svētdienai.

ASV prezidents Džo Baidens telefonsarunā ar Erdoganu izteica līdzjūtību un piedāvāja ASV palīdzību, nosūtot meklēšanas un glābšanas vienības.

Zemestrīcē zaudēja pajumti desmitiem tūkstoši cilvēku, kas sagaidīja nakti uz otrdienu ziemas salā. Turcijas pilsētā Gaziantepā, kas atrodas apmēram 33 kilometrus no zemestrīces epicentra, cilvēki meklēja patvērumu lielveikalos, stadionos, mošejās un kopienas centros.

Turcijā 10 provincēs pēc zemestrīces tika izglābti vairāk nekā 7800 cilvēku, paziņoja Turcijas katastrofu pārvaldības aģentūras amatapersona.

Ziemas sala dēļ glābējiem ir maz laika, lai atrastu izdzīvojušos ēku gruvešos.

Turcijā vien ir sagruvušas vairāk nekā 5600 ēkas. Ir nodarīti postījumi arī slimnīcām, un viena slimnīca sagruvusi Iskenderunas pilsētā.

Kopumā sagruvušas tūkstošiem ēku plašā teritorijā no Sīrijas Alepo un Hamas pilsētām līdz Turcijas pilsētai Dijarbakirai.

Pēc ASV Ģeoloģijas dienesta datiem, zemestrīce, kuras stiprums bijis 7,8 magnitūdas pēc Rihtera skalas, notika pirmdien plkst.4.17 pēc vietējā laika (3.17 pēc Latvijas laika), tās hipocentrs atradies 17,9 kilometru dziļumā, bet epicentrs bijis 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. 15 minūtes vēlāk sekojis 6,7 magnitūdas stiprs pēcgrūdiens, bet pēc tam bijuši vairāk nekā 200 pēcgrūdieni. Pēc Turcijas seismologu datiem, pirmā grūdiena stiprums bijis 7,4 magnitūdas.

Pirmdien Turcijas Kahramanmarašas provinci satricināja vēl viena zemestrīce, kuras stiprums bija 7,5 magnitūdas pēc Rihtera skalas. Kāda Turcijas amatpersona norādīja, ka tas nav bijis pēcgrūdiens, bet atsevišķa zemestrīce. Tā notika plkst.13.24 pēc vietējā laika (12.24 pēc Latvijas laika) aptuveni 130 kilometrus uz ziemeļiem no Gaziantepas.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu