C, 23.03.2023.

Arī Baltkrievija sponsorē terorismu, uzsver Kalniete

TVNET/LETA
Arī Baltkrievija sponsorē terorismu, uzsver Kalniete
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko.
Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko. Foto: Asatur Yesayants/shutterstock

Baltkrievija tāpat kā Krievija ir valsts, kas sponsorē terorismu, uzsver Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete (JV).

Kā informēja politiķes palīdze Elīna Bīviņa, EP šodienas balsojumā - 557 deputātiem balsojot "par", tikai 25 "pret" un 40 atturoties - atbalstīja rezolūciju, kurā stingri nosoda Aleksandra Lukašenko režīma vēršanos pret Baltkrievijas demokrātisko opozīciju un žurnālistiem, apliecina solidaritāti ar Baltkrievijas tautu, kura turpina iestāties par suverēnu, brīvu un demokrātisku Baltkrieviju.

Tāpat EP aicina Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstis pastiprināt ES sankcijas pret tiem, kuri ir atbildīgi par represijām Baltkrievijā, un uzsver, ka visaptveroši jāizmeklē Lukašenko režīma noziegumi, kas pastrādāti pret baltkrievu tautu, saucot pie atbildības Baltkrievijas amatpersonas, tostarp Aleksandru Lukašenko, par sistemātisku vardarbību, represijām un noziegumiem pret cilvēci.

Kalniete norāda, ka 2020.gadā, pēc zaudējuma vēlēšanās, Lukašenko noturējās pie varas ar vardarbību un represijām. Represijas turpinās un patlaban cietumos "smok" jau vairāk nekā 1700 politieslodzīto, taču kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Lukašenko režīms apdraud arī kaimiņus un Eiropas drošību, jo Krievijas okupācijas armija izmanto Baltkrievijas teritoriju un infrastruktūru, no Baltkrievijas palaistās raķetes grauj Ukrainas pilsētas un kritisko infrastruktūru, nogalina civiliedzīvotājus, no turienes sistemātiski tiek raidīta Kremļa antiukrainiskā propaganda.

Politiķe uzsvēra, ka EP ir atzinis Krieviju par valsti, kas sponsorē terorismu. Rezolūcijā uzsvērts, ka atbalstot Krievijas agresiju, faktiski arī Baltkrievija ir valsts, kas sponsorē terorismu. Atjaunojot nāves sodu par valsts nodevību, Lukašenko ir pārspējis pat savu saimnieku Putinu, norāda Kalniete.

EP rezolūcijā prasa ES iestādēm veikt visus nepieciešamos pasākumus starptautiskās institūcijās un procesos un Starptautiskajā Krimināltiesā vai citos tribunālos un tiesās, lai izmeklētu un sāktu kriminālvajāšanu pret Baltkrievijas amatpersonām, tai skaitā Lukašenko par darbībām, kas saistītas ar Krievijas karu pret Ukrainu, pastrādājot kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci.

"Visos centienos saukt pie atbildības - kā juridiskas un politiskas, tā finansiālas un morālas - Putinu un viņa rokaspuišus, mums jāatceras, ka par pastrādātajām zvērībām ir jāatbild arī Lukašenko. Finansiālajām un ekonomiskajām sankcijām, kas vērstas pret Krieviju, jābūt vērstām arī pret Baltkrieviju," pauž EP deputāte, piebilstot, ka politiskajai un diplomātiskajai izolācijai, kas vērsta pret Krieviju, tāpat jāatiecas arī uz Baltkrieviju. Viņas ieskatā, izmeklēšanās un krimināllietās pret Krieviju starptautiskajās tiesās un tribunālos ir vienlīdz jāvērtē arī Baltkrievijas loma.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu