norāda speciāliste. Kaulu sadzīšanas procesu veicina arī uzturēšanās svaigā gaisā, saulē, bet ja šo procesu aizkavē iekaisums vai pārmērīgi liels asinsizplūdums, palīgā noteikti jāņem fizioterapija. Fizioterapija lieliski palīdz atjaunot arī muskuļu un locītavu funkcijas pēc imobilizējošo pārsēju, ģipša noņemšanas.
Vislabākā profilakse ir drošība
Tikai savlaicīgi parūpējoties par drošību, var izvairīties no liekiem uztraukumiem un tēriņiem nākotnē, kas rodas tad, ja trauma ir notikusi un nākas to ārstēt. Tādēļ jāpieskata, lai bērni, baudot aktivitātes svaigā gaisā – riteņbraukšanu, skrituļošanu, braucienus ar skrejriteņiem – vienmēr lieto aizsargķiveres, ceļu un elkoņu sargus. Jārāda piemērs arī pašiem pieaugušajiem!
3. kļūda: Vienkārši paļaujas, ka laiks visu sadziedēs pats
Protams, laiks patiešām visas brūces dziedē, bet arī cilvēks pats var daudz ko darīt, lai šo procesu veicinātu. “Pirmkārt, jāuzņem kolagēns, olbaltumvielas, antioksidanti (E un C vitamīns), kas kopumā veicina audu atjaunošanās procesu. Arī uzturs jāplāno tā, lai tajā netrūkst ne olbaltumvielu, ne ogļhidrātu, nedz nepieciešamo vitamīnu.
Visas uzturvielas, ko uzņemam ar pārtiku, daudz labāk uzsūcas organismā, tāpēc arī atlabšanas periodā sniegs vairāk labuma.
Savukārt, ja uzturs nav pilnvērtīgs, palīgā jāņem uztura bagātinātāji,” saka Laila Zālīte.
Katram gadījumam jeb kam jābūt mājas aptieciņā, lai parūpētos par pareizu brūču kopšanu:
- Ūdeņraža pārskābe;
- Dekspantenolu saturoša ziede;
- Furagīna pulveris;
- Brūču skalošanas šķīdums;
- Dažāda izmēra saites, vēlams trīs dažādu izmēru: vienu lielāku, vienu mazāku, vienu vidēju;
- Sterilas marles salvetītes, ko var uzlikt uzreiz uz brūces un pāri pārsaitēt ar saiti;
- Dažāda izmēra plāksteri – gan lielāki, gan mazāki. Noderēs, ja brūce būs radusies vietā, kur nav iespējams uzlikt apsēju.
Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".