Sv, 4.06.2023.

NEPLP nepārskatīs lēmumu par soda piemērošanu TVNET GRUPAI

Papildināts ar TVNET galvenā redaktora viedokli
TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
TVNET Grupa
TVNET Grupa Foto: Jānis Škapars/TVNET

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) lēmumu par 8500 eiro soda piemērošanu TVNET GRUPAI nepārskatīs, aģentūrai LETA apstiprināja padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Viņš skaidroja, ka lēmums ir pieņemts administratīvā procesa kārtībā un TVNET GRUPA administratīvā pārkāpuma procesa izskatīšanas laikā ir daļēji atzinusi savu vainu, kas ir attiecīgi fiksēts. "Savukārt jau pēc sēdes publiski izplatītie uzņēmuma paziņojumi ir absolūti pretēji tam, ko TVNET GRUPA teica administratīvā pārkāpuma lietas izskatīšanas laikā," sacīja Āboliņš.

Vienlaikus NEPLP padomes priekšsēdētājs uzsvēra, ka publiski izplatītais, ka NEPLP sods ir piemērots par vārda "deportācija" lietošanu ir meli, jo sods ir piemērots par Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma normas pārkāpumu.

Citējot likumu, Āboliņš norādīja, ka tas paredz, ka elektroniskie plašsaziņas līdzekļi nodrošina, lai fakti un notikumi raidījumos tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, ar pienācīgu precizitāti un neitralitāti, veicinot viedokļu apmaiņu un atbilstu vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem. Komentārus un viedokļus atdala no ziņām un nosauc viedokļa vai komentāra autoru. Informatīvi dokumentālajos raidījumos un ziņu raidījumos fakti tiek atspoguļoti tā, lai apzināti nemaldinātu auditoriju.

Āboliņš uzsvēra, ka līdzīgas normas tiek ievērotas arī citās Eiropas Savienības valstīs, un šajā ziņā Latvija nav unikāls gadījums.

NEPLP kā likumu uzraugošai iestādei nav tiesību izvēlēties, kurus likuma pantus pildīt un kurus nepildīt, un šajā gadījumā likumdevējs ir skaidri noteicis un uzdevis NEPLP šādu funkciju pildīt un uzraudzīt šīs likuma normas ievērošanu, sacīja Āboliņš.

NEPLP padomes priekšsēdētājs arī atzīmēja, ka padome minēto likuma normu savas pastāvēšanas laikā ir piemērojusi tikai ārkārtas gadījumos - kopumā vienpadsmit reizes un piecos gadījumos piemēroti naudas sodi. "Turklāt šajā gadījumā NEPLP nebija nekādu iespēju sodu nepiemērot, jo pats uzņēmums daļēji atzina vainu veiktajā pārkāpumā," uzsvēra Āboliņš.

Tāpat viņš norādīja, ka patiesībai neatbilst apgalvojumi, ka sods TVNET GRUPAI piemērots tikai par Saeimas opozīcijas deputāta Alekseja Rosļikova ("Stabilitātei") izteikumiem, jo lēmumā skaidri norādīts, ka sods piemērots, jo viņa teiktajam pievienojas arī žurnālisti, kuri viņa teikto vairākas reizes atkārto jau kā pašu teikto. "Tā savukārt ir redakcionālā atbildība, kura ir jāuzņemas ikvienam Latvijas elektroniskajam plašsaziņas līdzeklim," atzīmēja Āboliņš.

Lai arī NEPLP kompetencē neietilpst vērtēt iespējamus Krimināllikuma pārkāpumus, Āboliņš apliecināja, ka gan par raidījumā izskanējušo, gan par NEPLP saņemtajos Latvijas Okupācijas muzeja, Valsts arhīva un biedrības "Publiskās atmiņas centrs" atzinumos norādīto informāciju, NEPLP ir informējis Valsts drošības dienestu.

NEPLP piemērojusi 8500 eiro administratīvo sodu TVNET GRUPAI par, tās ieskatā, nepareizu vārda "deportācija" lietošanu. Turklāt šo vārdu lietojis nevis pats medijs, bet intervējamais Saeimas deputāts.

TVNET GRUPAS galvenais redaktors Toms Ostrovskis norāda: "Pirmkārt, es uzskatu, ka NEPLP ir parkāpusi savas likumā skaidri definētās pilnvaras, atklāti un burtiski cenšoties ierobežot vārdus, kurus žurnālists drīkst vai nedrīkst izmantot intervijās, publikācijās, reportāžās. Šāda NEPLP rīcība tiešā veidā apdraud vārda brīvību un leģitimizē pašcenzūru medijos, lai sabiedrība saņemtu vienīgo “pareizo” informāciju. NEPLP šādas pilnvaras neviens nav piešķīris.

Kā arī, ņemot vērā NEPLP amatpersonas Ivara Āboliņa izteikumus publiskajā telpa, nepamatoti apvainojot TVNET GRUPU par melīga rakstura informāciju,

es aicinu izvērtēt NEPLP amatpersonu atbilstību ieņemamajiem amatiem.

Otrkārt, vārds “deportācija” intervijas laikā izskanēja vispirms no Rosļikova kunga puses, savukārt žurnālisti šo vārdu izmantoju jau pēc tam, lai konfronētu izsacījuma autoru atbildēt uz jautājumiem pēc būtības. Nav noslēpums, ka verbālas sarunas laikā video tiešraidē nav redzami vārdi pēdiņās, piemēram, lietotais vārds “deportācija”, tomēr intonatīvi un kontekstā ir nepārprotami skaidrs, ar kādu nolūku minētais vārds tika izmantots žurnālista jautājumā Imigrācijas likuma iespējamām izmaiņām. Paradoksāli, ka NEPLP sodīja žurnālistu, nevis šī vārda autoru. Pieļauju, ka mēģināt sodīt Saeimas deputātu ir sarežģīti, vieglāk ir vainot žurnālistu no TVNET GRUPAs krievu redakcijas RusTVNET.

Treškārt, publiskajā telpa izskanējušais no NEPLP puses, ka TVNET GRUPA daļēji atzinusi vainu likuma pārkāpumā, ir NEPLP interpretācija, kam mēs kategoriski nepiekrītam.

Protams, ka NEPLP tiks dota iespēja savu intepretāciju mēģināt pierādīt tiesas procesa laikā.

Rezumējot– vai mēs esam vainīgi vārda “deportācija” lietošanā konkrētās intervijas laikā, vai esam pārkāpuši likumu? Noteikti nē! Vai mēs varējām profesionāli vēl labāk novadīt interviju ar minēto politiķi, uzdodod jautājumu, ko tieši viņš domāja ar vārdu “deportācija” imigrācijas likuma labojumu kontekstā – jā, tiešraides nav vieglākais žanrs, kļūdas var gadīties. Bet iespējamās kļūdas nav likuma pārkāpumi, tādēļ Latvijas Mediju ētikas padomes kompetencē ir izvērtēt vai žurnālists varēja precizēt vārda “deportācija” nolūku no intervējamā. Ētikas padome var lemt par aizrādījumu, ja tāds ir saskatāms. Bet tās noteikti nav NEPLP tiesības un kompetence sodīt mediju, to faktiski pamatojot ar vārda brīvības ierobežošanu."

Jau vēstīts, ka NEPLP piemērojusi 8500 eiro administratīvo sodu TVNET GRUPAI par, tās ieskatā, nepareizu vārda "deportācija" lietošanu. Turklāt šo vārdu lietojis nevis pats medijs, bet intervējamais Saeimas deputāts.

TVNET GRUPAS galvenais redaktors Toms Ostrovskis iepriekš norādīja, ka šāda NEPLP rīcība grauj Latvijas demokrātijas pamatus. Medijs NEPLP lēmumu pārsūdzēs tiesā.

RUS TVNET raidījumu ciklā "Kto vam platit?"/"Кто вам платит?" ("Kurš jums maksā?") intervēts Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs ("Stabilitātei!").

Par NEPLP lēmumu bažas izteikuši vairāki politiķi un nozares organizācijas. Cita starpā NEPLP tiek pārmests, ka lēmums par soda piemērošanu apdraud vārda brīvību un demokrātijas pamatprincipus, tāpat padome tiek aicināta pārskatīt pieņemto lēmumu.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu