Sv, 4.06.2023.

ZZS izvēli prezidenta vēlēšanās neatklās līdz pat balsošanas dienai

Papildināts
TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Valsts prezidenta amata kandidāti. No kreisās: Edgars Rinkēvičs, Elīna Pinto un Uldis Pīlēns
Valsts prezidenta amata kandidāti. No kreisās: Edgars Rinkēvičs, Elīna Pinto un Uldis Pīlēns Foto: LETA, TVNET

Opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) tikai prezidenta vēlēšanu dienā izlems, par kuru no trim Valsts prezidenta amata kandidātiem atdot savas balsis, tā paziņojis Saeimas ZZS frakcijas priekšsēdētājs Viktors Valainis.

Viņš norādīja, ka kandidāti - "Jaunās vienotības" virzītais līdzšinējais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), "Apvienotā saraksta" virzītais uzņēmējs un arhitekts Uldis Pīlēns, "Progresīvo" virzītā publiskās pārvaldības eksperte Elīnu Pinto - ir ar saviem plusiem un mīnusiem. Ņemot vērā, ka neviens no minētajiem nav ZZS kandidāts, tad ZZS priekšā esot grūta izvēle.

"Sarunas klātienē lemšanā nav mazsvarīgas. Mēs ņemsim tās vērā. Tikpat svarīgas ir arī konsultācijas, kas notiek sarunu starplaikā, kandidātu debates plašsaziņas līdzekļos, iedzīvotāju sniegtā informācija par kandidātiem. Mēs vērtēsim daudz un dažādus faktorus," sacīja politiķis, atzīmējot, ka ZZS ar Rinkēviču un Pīlēnu tiksies otrdien, 30.maijā, no plkst.8.30.

Taujāts, vai 31.maijā izdosies ievēlēt jauno Valsts prezidentu, Valainis uzsvēra, ka patlaban ir pāragri prognozēt. Tāpat viņš neizslēdza iespēju, ka ZZS varētu arī neatbalstīt nevienu no kandidātiem. Ja prezidents 31.maijā netiks ievēlēts, nākamajā prezidenta vēlēšanu kārtā ZZS, iespējams, piedāvās savu kandidātu.

Saeimas ZZS frakcijas priekšsēdētājs izteicās, ka patlaban publiskajā telpā ir daudz neskaidrību. ZZS ir noteikusi savu scenāriju, kā tā nonāks pie savas izvēles. Tas ir jo īpaši svarīgi laikā, kad no politiskajām partijām izskan intrigas, spekulācijas, tiek saceltas ažiotāžas, "šoka terapijas" un notiek agonija.

"Mums nav citas izvēles, kā vien iet stingru un strukturētu ceļu, lai pieņemtu lēmumu izsvērti un tas nebūtu emocijās balstīts. Es redzu, ka virkne manu kolēģu ir kļuvuši emocionāli un haotiski savā komunikācijā, lemjot par šiem jautājumiem," teica Valainis.

Runājot par to, vai pēc vēlēšanām ir gaidāmas izmaiņas valdībā, politiķis uzsvēra, ka to var komentēt tikai valdības pārstāvji un ZZS tādi nav. Politiķis pauda nostāju, ka pašreizējā valdība ir rīcībnespējīga un prezidenta vēlēšanu cikls to spilgti parādot.

"Arī daudzos citos jautājumos iezīmējas fundamentālas domstarpības valdībā. Koalīcija ir ļoti vāja. To redz ne tikai politiķi, kas ikdienā ir šajā procesā iesaistīti, bet arī sabiedrība. Vai kaut kas mainīsies, ir jājautā viņiem pašiem. Kandidāti un partiju vadītāji uzskata, ka viss ir vislabākajā kārtībā, vai patiešām tas tā ir, rādīs laiks," sacīja Saeimas ZZS frakcijas priekšsēdētājs.

Maija pēdējā dienā gaidāmajām Valsts prezidenta vēlēšanām ir izvirzīti trīs kandidāti - Pīlēns, Rinkēvičs un Pinto.

ZZS valdes priekšsēdētājs, Saeimas deputāts, parlamenta sekretārs Armands Krauze izteicās, ka Valsts prezidenta vēlēšanas un iespējamās izmaiņas valdībā ir procesi, kurus nevajag saistīt kopā.

Krauze uzsvēra, ka pašlaik jākoncentrējas uzdevumam Valsts prezidenta vēlēšanās ievēlēt labāko no kandidātiem. Politiķis atzīmēja, ka ZZS ar kandidātiem tiekas atbilstoši to publiskās pieteikšanas secībai. Jau notikušas sarunas ar AS izvirzīto Pīlēnu un "Progresīvo" pieteikto Pinto, bet otrdien paredzēta tikšanās ar JV kandidātu Rinkēviču.

Pēc tam ZZS varēs salīdzināt pretendentus un 31.maijā pieņemt lēmumu par ko balsot. Partiju apvienība savu lēmumu varētu paziņot, vai nu pirms balsojuma, vai arī politiskā lēmums taps zināms tikai līdz ar balsojuma rezultātu paziņošanu, norādīja opozīcijas partijas politiķis.

Vaicāts, vai drīzāk Valsts prezidenta ievēlēšana gaidāma 31.maija sēdē, vai arī būs nepieciešamas otrās vēlēšanas jūnijā, Krauze pauda cerību, ka Valsts prezidenta izdosies ievēlēt jau maija pēdējās dienas sēdē.

Tāpēc politiķis mudina arī pārējos politiskos spēkus, kuri līdz tam vēl to nebūs izdarījuši, 31.maijā izlemt, kurš no trijiem kandidātiem, kuri visi ir "ar skatu uz Eiropu", būtu labākais, par ko balsot.

Komentējot iespējamās izmaiņas valdībā, Krauze norādīja, ka šajā lietā spēkā ir abas iespējas - izmaiņas var gan notikt, gan arī var nekas nemainīties. Reizē redzams, ka koalīcija nespēj Saeimā pilnvērtīgi strādāt ar 54 balsīm, ko apliecina arī nesenais piemērs ar kvoruma trūkums parlamenta sēdē - kvalitatīvam darbam būtu nepieciešamas vismaz 60 balsis, atzīmēja ZZS priekšsēdētājs.

Nacionālā apvienība bija plānojusi Valsts prezidenta amatam virzīt pašreizējo prezidentu Egilu Levitu, bet Levits no kandidēšanas atteicās, redzot, ka viņa ievēlēšanai koalīcijas balsu nepietiks.

Koalīcijas politiķi pašlaik neredz iespēju vienoties par vienu kandidātu uz Valsts prezidenta vēlēšanu pirmo kārtu.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu