S, 23.09.2023.

Beigtai lapsai Daugavpilī konstatētas putnu gripas pazīmes

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Shutterstock

Saslimšana ar putnu gripu konstatēta putniem vairākās vietās Latvijā, kā arī pirmo reizi Latvijā slimība konstatēta mirušai lapsai Daugavpilī, informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Putnu gripa apstiprināta mirušiem ķīriem, kas atrasti Saldus novada Novadnieku pagastā, Liepājas ezerā un Lubāna ezera krastā.

Tāpat saslimšanas apstiprināta mirušām sudrabkaijām, kas atrastas Talsos, Talsu novada Rojas pagastā un Ventspilī, mirušam upes zīriņam, kas atrasts Ērgļos, kā arī mirušam gulbim, kas atrasts Aizkraukles novada Pļaviņās.

Tādējādi šogad gripa konstatēta 15 vietās - Daugavpilī, Jēkabpilī, Krāslavā, Talsos un Talsu novada Rojas pagastā, Rojā, Ventspilī, Liepājā, Pļaviņās, Madonā un Madonas novada Ošupes pagastā, Cēsu novada Veselavas pagastā, Tukuma novada Lapmežciemā, Salaspils novada Salaspils pagastā un Saldus novada Novadnieku pagastā.

Dienestā norāda, ka kopumā 2023.gadā uz putnu gripu laboratoriski izmeklēti 158 savvaļas putnu paraugi, no tiem 63 ir apstiprināta putnu gripa.

PVD atgādina, ka mājputnu turētājiem ir jāievēro pastiprinātas biodrošības prasības.

Mājputni jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai jātur ierobežotā teritorijā un jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, kas novērš savvaļas ūdensputnu piekļuvi.

Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus ir aizliegts izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības, kā arī aizliegts barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni.

Jau ziņots, ka, lai samazinātu slimības izplatības risku mājputnu ganāmpulkos, Zemkopības ministrija ar putnkopības nozari vienojusies par nepieciešamību ieviest pastāvīgas biodrošības prasības mājputnu turētājiem. Priekšlikumu plāno izskatīt ceturtdien, 1.jūnija, valdības sēde.

Vienlaikus par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši - ūdensputniem, var ziņot, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest tos mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.

Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Pērn Latvijā pirmais putnu gripas gadījums savvaļas putniem tika konstatēts janvārī, kad putnu gripa tika konstatēta sešiem gulbjiem. Tas bija vienīgais Latvijā reģistrētais saslimšanas gadījums 2022.gadā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais