Populistiskā partija "Likums un taisnīgums" (PiS) pirms astoņiem gadiem nāca pie varas Polijā. Tā turpina uzvarēt vēlēšanās, lai gan savos valdīšanas gados ir grāvusi institūcijas, kas uzrauga varu (piemēram, tiesu sistēmu). Tuvojas nākamās vēlēšanas - tās notiks 15.oktobrī. Pētnieks Slavomirs Serakovskis, kurš izdevis grāmatu par populismu Polijā, intervijā stāsta par Polijas sociopolitiskajām īpatnībām - kurām var savilkt paralēles arī pārējā Austrumeiropā -, kāpēc PiS saglabā vēlētāju atbalstu par spīti skandāliem un kurā brīdī "Polexit" varētu kļūt par reālāku scenāriju nekā šobrīd.

Irēna Grudzinska Grosa: Nākamajā mēnesī Polijā gaidāmas parlamenta vēlēšanas, un jūsu jaunā grāmata "Populistu sabiedrība", kuras līdzautors ir Pšemislavs Sadura, tiek plaši lasīta un apspriesta. Pat premjerministrs Mateušs Moraveckis ir komentējis šo grāmatu, lai gan viņš pieder pie populistiskās valdošās partijas. Ko nozīmē šis nosaukums un kā jūs definējat populismu?

Slavomirs Serakovskis: Mēs vēlējāmies izprast populismu kā sociālu parādību. Tas nozīmēja izpētīt konkrētus sociālos faktorus, kas ir populistu uzvaras pamatā, un pēc tam izpētīt, kā populistu uzvaras ir mainījušas sabiedrību. Neviens cits šo tēmu nav aplūkojis šādā veidā.

Populisms ir reakcija uz neizpildītajiem demokrātijas solījumiem. Vai drīzāk tā ir reakcija uz globalizāciju un uztveri, ka lēmumus arvien vairāk pieņem eksperti un finanšu tirgi, kas pastāv ārpus demokrātisko struktūru darbības jomas. Populisms ir mēģinājums atdot balsi cilvēkiem.

Taču interesants ir jautājums: kāpēc šī it kā veselīgā reakcija noved pie tik sliktiem rezultātiem, sākot ar demokrātijas krīzi un beidzot ar starptautisku konfliktu pieaugumu?

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X