Vācijas vēlētāju vidū arvien vairāk dominē galēji labējs noskaņojums

TVNET/LETA/DPA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Schutterstock.com

Vācijā kopš 2021.gada vēlētāju vidū strauji izplatījušies galēji labēji uzskati, liecina ceturtdien publicētais pētījums.

Vācijas Bīlefeldes universitātes veiktajā pētījumā secināts, ka 8,3% vāciešu ir galēji labēji uzskati, kas ir krietni vairāk nekā iepriekšējos gados, kad šādi uzskati konstatēti 2% līdz 3% vāciešu.

Pētījumu pasūtījis un publicējis Frīdriha Eberta fonds, kas ir cieši saistīts ar Vācijas sociāldemokrātu partiju (SPD). Šāds pētījums tiek veikts reizi divos gados.

Pētījuma autori norāda, ka galēji labēji noskaņojumi ir vērojami visā politiskajā spektrā, nevis tikai galēji labējo politiķu atbalstītāju vidū.

"To cilvēku vidū, kuri sevi skaidri pozicionē kā "kreisi noskaņotus", ir vairāk tādu, kuriem ir labēji ekstrēms pasaules uzskats (12%), nekā politiskajā centrā (7%)," norāda pētnieki.

Aptaujā pa telefonu periodā no 2.janvāra līdz 28.februārim 2027 respondentiem tika lūgts paust savu nostāju, atbildot uz dažādiem apgalvojumiem, piemēram, vai viņi atbalstītu diktatūru. Pētījuma autori norādīja, ka aptaujas kļūdas robeža ir plus vai mīnus 2,2 procentpunkti.

Pētījuma autori kā labējā ekstrēmisma galveno iezīmi definē kā "nevienlīdzības un vardarbības ideoloģiju vai piekrišanu vardarbībai, lai īstenotu šo ideoloģiju".

Arī citas Vācijas vēlētāju aptaujas liecina par līdzīgām pārmaiņām labējā virzienā - strauji pieaug atbalsts labējo eiroskeptiķu partijai "Alternatīva Vācijai" (AfD), kamēr SPD un zaļo atbalsts krītas.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ievērojami vairāk respondentu pauda uzskatu, ka viņu vārda brīvība ir ierobežota. Pētījumā arī atklājās, ka arvien vairāk cilvēku piekrīt galēji labējiem uzskatiem, ka "dažādām tautām nevajadzētu sajaukties savā starpā".

Pētījumā arī noskaidrojās, ka arvien vairāk vāciešu sevi uzskata par politiski labēji centriskiem. Šādi domājošo īpatsvars ir pieaudzis līdz 15,5%, salīdzinot ar nedaudz mazāk nekā 10% iepriekšējā pētījumā.

Vēlētāji, kas atbalsta kristīgos demokrātus (CDU) un to Bavārijas māsaspartiju Kristīgi sociālo savienību (CSU), salīdzinoši maz atbalsta galēji labējos uzskatus, secināts pētījumā.

Pētījums liecina, ka 30% aptaujāto piekrīt apgalvojumam, ka "valdošās partijas maldina tautu", kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā pirms diviem gadiem. Arī politiskās vardarbības piekritēju īpatsvars palielinājies vairāk nekā divas reizes - no 5,3% līdz 13,2%.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais