P, 11.12.2023.

Polija varētu pieprasīt divīzijas "Galīcija" veterāna izdošanu (5)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Jaroslavs Hunka (pa labi)
Jaroslavs Hunka (pa labi) Foto: AP/SCANPIX

Polija varētu pieprasīt Kanādai ukraiņu divīzijas "Galīcija" veterāna Jaroslava Huņkas izdošanu, ziņoja interneta izdevums "Politico", atsaucoties uz Polijas izglītības ministra Pšemislava Čarneka teikto.

"Ņemot vērā skandalozos notikumus Kanādas parlamentā, kas saistīti ar noziedzīgā nacistu SS formējuma "Galīcija" dalībnieka godināšanu [Ukrainas] prezidenta [Volodimira] Zelenska klātbūtnē, es esmu veicis pasākumus šī cilvēka iespējamai izdošanai Polijai," Čarneks paziņoja sociālo mediju platformā "X".

Čarneks vēstulē Polijas Nacionālās piemiņas institūtam, kas izmeklē noziegumus pret poļu tautu, ir lūdzis "steidzami pārbaudīt", vai pret Huņku notiek izmeklēšana par noziegumiem pret ebreju izcelsmes poļiem.

Ministrs piebilda, ka "šādu noziegumu pazīmes ir pamats, lai vērstos pie Kanādas ar lūgumu par viņa izdošanu".

Jau ziņots, ka Kanādas parlamenta Pārstāvju palātas spīkers Entonijs Rota otrdien paziņoja par atkāpšanos no amata pēc skandāla ap Jaroslava Huņkas, kas Otrajā pasaules karā cīnījies vācu pusē ukraiņu divīzijas "Galīcija" rindās, uzaicināšanu uz parlamentu Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vizītes laikā.

Spīkeru aicināja atkāpties no amata pēc tam, kad noskaidrojās, ka viņš uz Zelenska vizīti parlamentā uzaicinājis arī 98 gadus veco Huņku. Rota viņu parlamentā stādīja priekšā kā varoni, kas cīnījies 1.ukraiņu divīzijā. Tam sekoja vētraini aplausi.

Vēlāk žurnālisti noskaidroja, ka Huņka Otrajā pasaules karā dienējis Vācijas 14.ieroču SS grenadieru divīzijā, kas ir pazīstama arī kā divīzija "Galīcija" un 1.ukraiņu divīzija - bruņotajā struktūrā, kurā pamatā bija etniskie ukraiņi. Vācu okupācijas varas struktūras 1943.gadā izveidoja divīziju "Galīcija" cīņai pret PSRS armiju.

Nirnbergas process un Dešēna komisija, kas Kanādā tika izveidota 80.gados, neapstiprināja divīzijas karavīru līdzdalību kara noziegumos.

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo valsts vārdā atvainojās par notikušo skandālu. Viņš atzīmēja, ka divizijas "Galīcija" veterāna godināšana bija "dziļi sāpīga" ebrejiem, poļiem, romiem, LGBT kopienai un citiem, kas bija Ādolfa Hitlera režīma mērķi Otrā pasaules kara laikā.

Trudo arī sacīja, ka "Kanāda izsaka dziļu nožēlu" par Zelenska tēla izmantošanu Krievijas propagandā, jo Krievijas propaganda pēc šī skandāla Ukrainas prezidentu parādījusi kā politiķi, kas aplaudējis nacistam.

Komentāri (5)CopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais