Aptauja: Vairākums poļu iebilst pret ES līgumu reformām

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Schutterstock.com

Aptuveni 52% poļu sagaida, ka Polijas valdība iestāsies pret Eiropas Savienības (ES) līgumu reformām, ko ierosinājis Eiropas Parlaments (EP), liecina "United Surveys" veiktā aptauja.

Līdzšinējā nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) vadītā valdība kritizē nesen EP apstiprināto ziņojumu, tai skaitā priekšlikumus, kas, partijas skatījumā, apdraudēs Polijas suverenitāti, piemēram, vienprātīgā balsojuma atcelšanu par galvenajiem ES jautājumiem.

52% poļu iebilst pret ES līgumu reformām, kamēr tikai 32% poļu uzskata, ka Polijas valdībai būtu jāpieņem ES līgumu izmaiņas.15% nebija skaidra viedokļa šajā jautājumā, liecina aptauja, kas tika veikta pēc laikraksta "Dziennik Gazeta Prawna" un radiostacijas RMF FM pasūtījuma.

Visskeptiskākie attiecībā uz ES līgumu reformu ir PiS atbalstītāji, no kuriem 64% vēlas, lai Polija noraida Eiropas Parlamenta ziņojumu. Bijušā premjerministra Donalda Tuska vadītās koalīcijas vēlētāju vidū 39% atbalsta ES līgumu izmaiņas, bet 25% ir noskaņoti pret tām.

Oktobrī notikušajās Polijas parlamenta vēlēšanās PiS ieguva visvairāk balsu, bet zaudēja absolūto vairākumu. Tomēr Polijas prezidents Andžejs Duda Moraveckim kā pirmajam uzticēja valdības veidošanu, neskatoties uz to, ka atrast vairākuma nodrošināšanai nepieciešamos koalīcijas partnerus PiS bija maz izredžu.

Moraveckis pirmdien iepazīstināja prezidentu ar savas jaunās mazākuma valdības sastāvu, un uzticības balsojums parlamentā plānots 11.decembrī, un, visticamāk, Moraveckis to neizturēs. Tikai pēc tam līdzšinējā opozīcija varēs ķerties pie savas valdības veidošanas.

Sagaidāms, ka parlaments par premjerministru ievēlēs Donaldu Tusku, tomēr vēl nav zināms, vai Tusks pārstāvēs Poliju Eiropadomē. Kā norāda "Dziennik Gazeta Prawna", Duda varētu vēlēties pats piedalīties diskusijā par izmaiņām ES līgumos.

"Prezidenta pils rūpīgi seko tam, vai un kad Eiropadomes darba kārtībā parādīsies jautājums par līguma izmaiņām, lai, iespējams, iesaistītos šajā procesā un sarežģītu dzīvi topošajam premjerministram Donaldam Tuskam," norāda laikraksts.

Ziņojums par ES līgumu izmaiņām, ko apstiprināja Eiropas Parlaments, ir viens no jautājumiem, kuros PiS un Tuskam ir kopīgs negatīvs viedoklis, lai gan viņu argumenti atšķiras. Kamēr PiS vadītājs Jaroslavs Kačiņskis runā par iespējamu "Polijas iznīcināšanu", ko, viņaprāt, izraisītu bloka dziļāka integrācija, Tusks brīdina par naivu eiroentuziasmu, kas, viņaprāt, noveda pie breksita.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais