Veselības ministrs Abu Meri: situāciju veselības aprūpē neļauj izprast datu trūkums (3)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Veselības ministrs Hosams Abu Meri.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri. Foto: Evija Trifanova/LETA

Mēs nesaprotam, kā strādā veselības aprūpes finansēšanas modelis datu trūkuma dēļ, aģentūrai LETA atzina veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV). Viņa vērtējumā, esošais finansēšanas modelis ir sarežģīts un nesaprotams, un uz to iepriekš norādīja arī finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).

Pēc veselības ministra vārdiem, esošajā modelī 

"kaut kas strādā, kaut kas nestrādā, bet kopumā tas funkcionē".

Ministrs uzskata, ka iemesls, kādēļ veselības aprūpes finansēšanas modelis ir sarežģīts, ir datu trūkums, jo nevar analizēt situāciju veselības aprūpē, ja datu nav. Līdz ar to, viņa ieskatā, būtu straujāk jāvirzās ar digitālās veselības un datu sistēmu pilnveidošanu.

"Mums ir plāns, mēs strādājam, un būs arī ziņojums par digitālo jautājumu risināšanu. Nacionālajam veselības dienestam (NVD) paliek jautājums par finansējuma sadalīšanu. Būs institūcija, kas būs atbildīga par datu analīzi, un institūcija, kas atbildēs par efektivitāti,"

skaidroja Abu Meri.

Jau vēstīts, ka, vērtējot esošo veselības finansēšanas modeli, Ašeradens atzīst, ka neizprot kā tas strādā, jo mediķiem, kas strādā līdzīgu darbu, atalgojums par padarīto nereti ir krasi atšķirīgs.

Ministrs 1.decembra konferencē "Vīzija darbībā: vērtībās un inovācijās balstīta veselības aprūpe" norādīja, ka finansēšanas modelis ir jāsakārto jēdzīgi un saprotami, jo, piemēram, salīdzinot datus ar kaimiņvalstīm, Latvijā mediķu atalgojums brīžiem pārsniedz to ārstu atalgojumu.

"Es saprotu mediķus, kuriem ir augstākas likmes, un mediķus, kur ir zemākas likmes. Viņi dara līdzīgu darbu, bet finansējumu par to saņem atšķirīgu. Tā ir milzīga problēma sistēmā, un tā ir demotivējoša. Jāsaprot, kā tas notiek, tur daudz kas jādara. Šobrīd laba modeļa tur nav," sacīja Ašeradens.

Viņa vērtējumā, ja tiktu apmaksāts vērtībās balstīts rezultātu veselības aprūpē, tad no tā iegūtu arī sabiedrība, jo to interesē nevis manipulācijas, bet pilnīgi vai daļēji vesels pacients, kurš var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un atgriezties ekonomiskajā apritē.

Komentāri (3)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais