Latvijā teju sasniegts nomedīto vilku sezonas limits

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Vilks. Ilustratīvs attēls
Vilks. Ilustratīvs attēls Foto: Shutterstock

Valsts meža dienestā (VMD) sestdien, 9.decembrī, saņemta informācija par 292 vilku nomedīšanu, tādējādi vilku medības šajā sezonā turpmāk ir atļautas tikai ar ikreizēju pieteikšanu, informē VMD.

Iepriekš jau vēstīts, ka VMD 2023./2024.gada medību sezonā VMD noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 300 indivīdu apmērā.

Saskaņā ar VMD rīkojumu no brīža, kad līdz pieļaujamā vilku nomedīšanas apjoma izpildei atlikuši desmit dzīvnieki, vilku medības atļautas tikai ar ikreizēju pieteikšanu, saskaņojot tās ar attiecīgās VMD virsmežniecības inženieri medību jautājumos. Tas nepieciešams, lai pieļaujamais vilku nomedīšanas apjoms netiktu pārsniegts.

VMD atzīmē, ka šajā medību sezonā līdz 9.decembrim visvairāk vilku ticis nomedīts Dienvidkurzemes virsmežniecībā, kur nomedīti 45 dzīvnieki, kam seko Centrālvidzemes virsmežniecība ar 40 nomedītiem vilkiem un Austrumlatgales un Ziemeļvidzemes virsmežniecības ar 34 nomedītiem vilkiem katrā. Vismazāk vilku nomedīts Zemgales virsmežniecībā, kur nomedīti 15 dzīvnieki.

VMD atgādina, ka Latvijā pieļaujamais vilku nomedīšanas apjoms tiek noteikts katru gadu. Latvijā vilks ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos.

VMD informācija liecina, ka Latvijā šajā medību sezonā mitinās ap 1400 vilku. Atbilstoši vilku populācijas vecuma struktūrai un demogrāfiskā stāvokļa novērtējumam vilku populācija vērtējama kā stabila, kas ļauj saglabāt vilku populācijas labvēlīgu aizsardzības statusu.

Medību sezonā tiek noteikts tāds pieļaujamais nomedījamo vilku apjoms, kas neapdraud šo dzīvnieku populācijas atjaunošanos un vienlaicīgi dod iespēju medniekiem mazināt zaudējumu risku, ko plēsēju koncentrācija un to uzvedības pārmaiņas rada lauksaimniecībai, skaidro VMD.

Līdz 9.decembrim VMD saņēmis informāciju par 114 apstiprinātiem vilku uzbrukumiem, kuros cietuši 590 mājdzīvnieki.

Medību noteikumi nosaka, ka vilkus medību sezonas laikā drīkst medīt no 15.jūlija līdz noteiktā nomedīšanas apjoma sasniegšanai, bet ne ilgāk par 31.martu. Iepriekšējā vilku medību sezona pēc papildus nomedīšanas apjoma noteikšanas 20 indivīdu apmērā noslēdzās 2023.gada 20.februārī.

VMD ir valsts pārvaldes iestāde, kas atrodas zemkopības ministra padotībā. Dienests uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību un uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību, medībām un medījamiem dzīvniekiem. VMD misija ir rūpēties par atbildīgu meža apsaimniekošanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais