Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa

Baltijas jūrā sācies vērienīgs dabas process, kas nebija novērots jau 10 gadus (5)

Foto: Schutterstock.com

Pašlaik Baltijas jūras dienvidrietumu daļā ir vērojama liela sālsūdens pieplūde. Leibnica Baltijas jūras pētījumu institūta Varnemindē (IOW) autonomā mērīšanas stacija kopš 20. decembra konstatē spēcīgu sāļā ūdens pieplūdumu visā ūdens slānī, ne tikai apakšā, kā tas ir parasti, un tas ir salīdzinoši rets gadījums.

Sāļā ūdens pieplūdumu pavada ar skābekli bagāts ūdens, kas varētu aerēt ar skābekli nabadzīgos dziļākos Baltijas jūras ūdens slāņus, un tas savukārt novērš toksiskā sērūdeņraža veidošanos.

Ja sāls pieplūdums nostiprināsies arī turpmākajās dienās, tā būs pirmā ievērojamā sālsūdens ieplūde Baltijas jūrā kopš 2014. gada.

Saskaņā ar institūta datiem, sāls pieplūdums, iespējams, ir saistīts ar vējainajiem laikapstākļiem pēdējo nedēļu laikā. Dienvidaustrumu vēji, kas turpinājās decembra pirmajā pusē, izraisīja Baltijas jūras ūdens līmeņa pazemināšanos un ūdens masu aizplūšanu uz Ziemeļjūru. Turpretim tagad līdz ar spēcīgajiem rietumu vējiem Baltijas jūrā pretējā virzienā ieplūst liels daudzums sāļa ūdens.

“Mūsu autonomās mērīšanas stacijas, kas izvietotas Federālās jūrniecības un zivsaimniecības ministrijas uzdevumā, ir svarīgi reāllaika datu sniedzēji, bez kuriem šādi īstermiņa notikumi un ilgtermiņa izmaiņas ūdens masās nevarētu dokumentēt ar šādu laika izšķirtspēju,” uzsver Leibnica institūta direktors Olivers Zīlinskis (Oliver Zielinski).

Ilgtermiņa mērījumi gan liecina, ka šāds efekts Baltijas jūrā parasti nav pārāk ilgs.

Aktuālais šodien
Svarīgākais