Rīgas dome nenobalso par īpašumtiesību atjaunošanu iepriekš pārdotiem zemesgabaliem pie lidostas

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Rīgas dome
Rīgas dome Foto: Līga Gredzena/LETA

Rīgas dome šodien ārkārtas sēdē nenobalsoja par īpašumtiesību atjaunošanu uz iepriekš izsolē pārdotajiem 22 zemes gabaliem pie lidostas.

Deputātiem balsojot, tika konstatēts, ka sēdē nav kvoruma. Līdz ar to sēdes vadītāja vicemēre Linda Ozola ("Kods Rīgai") izsludināja ārkārtas sēdes pārtraukumu līdz rītdienai, plkst.12.

Par īpašuma tiesību atjaunošanu nobalsoja 26 deputāti - lielākā daļa koalīcijas no "Jaunā vienotības", "Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības" un "Kods Rīgai", "Gods kalpot Rīgai" deputāts Andris Reizenbergs un divi neatkarīgie deputāti - Valters Bergs (JKP) un Ivars Drulle ("Par").

Savukārt 20 deputāti balsojumā nepiedalījās. Kvoruma "noraušanā" iesaistījās ne tikai opozīcijas frakciju "Saskaņas", Latvijas Krievu savienības un "Progresīvo" deputāti, bet arī koalīcijas pārstāvji - Natālija Ābola (GKR), Iveta Ratinīka (LA) un Viesturs Zeps (LA), kā arī neatkarīgais deputāts Jakovs Pliners.

Rīgas dome šo jautājumu skata pēc tam, kad pašvaldībā vērsās ģenerālprokurors par prettiesisku neapbūvētas zemes privatizāciju valsts nozīmes civilās aviācijas lidlauka turpmākajai attīstībai nepieciešamajā teritorijā.

Prokuratūras ieskatā pašvaldība privatizācijas procesā neesot izvērtējusi zemesgabalu nepieciešamību valsts pārvaldes funkciju vai valsts vai pašvaldības komercdarbības veikšanai, un visi 22 zemesgabali atrodas Rīgas lidostas turpmākai attīstībai nepieciešamajā teritorijā.

Ģenerālprokurora iesniegums uzliek pašvaldībai par pienākumu atjaunot tās valdījuma un īpašuma tiesības uz 22 zemesgabaliem un apturēt šīs teritorijas lokālplānojuma izstrādi.

Vairāki opozīcijas deputāti norādīja, ka šis būs signāls investoriem nenākt uz Rīgu un izvēlēties investēt citā pilsētā. Tas esot jautājums par pašvaldības rīcību un pieņemto lēmumu kvalitāti.

Tāpat deputāti pauda neapmierinātību ar to, ka deputātiem netiek dota izvēlēs brīvība balsot tā, kā viņi uzskata par nepieciešamu, bet jābalso, tā, kā liek prokurors.

Rīgas pašvaldībai piederošie neapbūvēti zemesgabali pie Rīgas lidostas 2022.gada 14.aprīlī tika pārdoti izsolē. Tos par 5,7 miljoniem eiro iegādājusies ar nekustamo īpašumu attīstītaju "Sirin Development" saistītais uzņēmums SIA "Cella investment 3". Abi šie uzņēmumi Lietuvā reģistrētajā holdingā "ME Holding NT".

Zemesgabalu kopējā platība ir 389 394 kvadrātmetri. Tie atrodas aptuveni 400 metru attālumā no lidostas nožogotās teritorijas un pilsētas robežas ar Mārupes novadu, kvartālā starp Mazās Gramzdas, Kalnciema, Mīkleņu, Kārklu un Mūkupurva ielu. Zemesgabalu robeža atrodas arī aptuveni 500 metru attālumā no Kārļa Ulmaņa gatves, tās labajā pusē, virzienā uz pilsētas centru, un aptuveni 600 metrus no autoceļa, kas ved uz lidostu.

Rīgas domes deputāti 2010.gadā uzdeva pašvaldības SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" uz šiem zemesgabaliem īstenot reģionāla mēroga izstāžu un konferenču centra izveides projektu un ieguldīja zemesgabalus uzņēmuma pamatkapitālā. Vēlāk, 2012.gadā, Rīgas dome atteicās no šī projekta un nolēma zemesgabalus nodot privatizācijai. 2022.gadā zemesgabalus pārdeva izsolē un 2023.gadā pašvaldība nolēma sākt lokālplānojuma izstrādi.

Iepriekš "Sirin Development" solīja, ka nekustamajā īpašumā tiks ieguldīti vairāk nekā 100 miljoni eiro. Plāns paredzēja, ka darbi minētajā teritorijā norisināsies vairākās kārtās, un to rezultātā taps 180 000 kvadrātmetru lielas un modernas loģistikas noliktavas.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu