Gaidītāju sarakstā uz orgānu transplantāciju atrodas 128 pacienti

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) pērn veiktas 78 transplantācijas operācijas, bet šobrīd gaidīšanas sarakstā atrodas 128 pacienti, kuriem akūti tās ir nepieciešamas, norāda PSKUS sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Vineta Kļaviņa.

Transplantācija ir operācija, kuras laikā donora audi vai orgāni tiek pārstādīti hroniski smagi slima cilvēka - recipienta - organismā, lai atjaunotu attiecīgā orgāna funkciju. PSKUS 2023.gadā kopumā veiktas 78 dzīvību glābjošas un dzīves kvalitāti uzlabojošas transplantācijas operācijas - trīs sirds transplantācijas operācijas, jaunu orgānu saņēma 49 nieru pacienti, veikta viena aknu transplantācijas operācija, kā arī 25 pacientiem sniegta iespēja uzlabot redzi.

Šī gada pirmajos trīs mēnešos slimnīcā notikušas 10 transplantācijas operācijas - līdz 2024.gada 2.aprīlim veikta viena sirds transplantācijas operācija, četras nieru transplantācijas operācijas, viena aknu transplantācijas operācija un četras radzenes transplantācijas.

Tomēr donoru orgānu pieejamība Latvijā ir kritiski zema - ir izveidots īpašs gaidīšanas saraksts, kurā iekļauti tie pacienti, kam akūti nepieciešama transplantācijas operācija. Šajā sarakstā šobrīd kopumā gaida 128 pacienti - 13 cilvēki gaida uz sirds transplantāciju, 76 cilvēki gaida uz nieres transplantāciju, septiņi cilvēki uz aknas transplantāciju un 31 cilvēks uz radzenes transplantāciju.

PSKUS galvenā ārste profesore Eva Strīķe norāda, ka transplantācija ir viena no visprogresīvākajām medicīnas jomām, kas dod iespēju atjaunot veselību un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi tiem, kuriem citādi nebūtu nekādu izredžu. Turklāt ar katru gadu spēja precīzāk piemeklēt donora orgānus saņēmējiem uzlabojoties, pateicoties dažādu procesu un tehnoloģiju attīstībai.

"Mūsu zināšanas par imūnsistēmu ir ļāvušas izstrādāt efektīvas terapijas, kas uzlabo donoru orgānu saņēmēju dzīves ilgumu un kvalitāti. Taču, neskatoties uz šiem tehnoloģiskajiem sasniegumiem, transplantācijas veiksmes atslēga ir gatavība dalīties ar visdārgāko - iespēju dot kādam dzīvot. Tāpēc aicinu katru apsvērt savu lēmumu par orgānu donāciju, apzinoties tā nozīmīgumu cilvēkiem, kuriem tā var būt vienīgā cerība un jaunu dzīves sākumu," viņa saka.

Arī Nacionālā transplantācijas koordinācijas dienesta vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Vilmanis norāda, ka transplantācija ir viens no lielākajiem sasniegumiem mūsdienu medicīnā, kas var izglābt kāda cilvēka dzīvību un ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti, salīdzinot kāda bijusi pirms tam. Tomēr viņš atzīst, ka šis process ir pilnībā atkarīgs no donoru un viņu ģimenes locekļu veikt šo cita cilvēka dzīvību glābjošo ziedojumu.

Latvijā orgānu transplantācija ir 100% valsts apmaksāta ārstēšana un to nodrošina Latvijas Transplantācijas centrs sadarbībā ar aknu, sirds un radzenes transplantācijas vienības speciālistiem.

Orgānu transplantācija ir labākais, vai pat vienīgais ārstēšanas veids dažādu orgānu mazspēju gala stadijā. Tā sniedz iespēju izglābt dzīvību situācijās, kad nepastāv citas līdzvērtīgas ārstēšanas iespējas.

PSKUS atgādina, ka orgānu ziedošana ir iespējama gan dzīves laikā, gan pēc nāves. Dzīves laikā ir iespējams ziedot vienu nieri un daļu aknas. Savukārt pēc nāves cilvēks var izglābt vismaz astoņu citu cilvēku dzīvības vai atgriezt cilvēkiem dzīves kvalitāti, ziedojot divas nieres, aknas, sirdi, plaušas, zarnas, aizkuņģa dziedzeri, tievās zarnas, radzenes, kaulus un cīpslas. Stradiņa slimnīcā tiek nodrošināta sirds, aknu, nieru un radzenes transplantācija.

Ikvienam valsts iedzīvotājam ir iespēja izteikt savu gribu par orgānu ziedošanu pēc savas nāves, veicot atbilstošu atzīmi valsts E-veselības sistēmas tīmekļvietnē "www.eveseliba.gov.lv" vai mutiski informējot savus tuvākos cilvēkus, lai šo atbildību neatstātu uz savu radinieku pleciem.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais