Kiberuzbrukums Helsinkos: hakeri piekļuvuši desmitiem tūkstošu cilvēku datiem

TVNET/LETA/AFP
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Ground Picture/Shutterstock

Kiberuzbrukumā Somijas galvaspilsētai hakeri varētu būt piekļuvuši līdz pat 80 000 skolēnu, viņu aizbildņu un 40 000 pilsētas darbinieku personas datiem, otrdien ziņu aģentūrai AFP pavēstīja Somijas varasiestādes.

30.aprīlī plašam kiberuzbrukumam tika pakļauts datu tīkls, ko izmanto pilsētas Izglītības nodaļa, kas pārrauga Helsinku izglītības iestādes, AFP pavēstīja Kiberdrošības centra pārstāvis. "Šis ir viens no lielākajiem kiberuzbrukumiem Somijas pašvaldībām," viņš piebilda.

Izmantodami tīklam pieslēgtā servera vājo vietu, hakeri ieguva piekļuvi pilsētas skolu audzēkņu, viņu aizbildņu un darbinieku lietotājvārdiem, e-pasta adresēm un personas ID numuriem. Hakeri piekļuva arī visu pilsētas darbinieku lietotājvārdiem un e-pasta adresēm.

"Šis ir ļoti nopietns datu aizsardzības pārkāpums, kas var radīt bēdīgas sekas mūsu klientiem un personālam," sacīja Helsinku pilsētas vadītājs Juka-Peka Ujula.

No miljoniem failu, kas glabājās uzlauztajā tīklā, lielākajā daļā nebija nekā sensitīva, tomēr "daži no dokumentiem starp šiem failiem ietver konfidenciālu vai sensitīvu personisku informāciju", norādīja Helsinku dome, kā piemērus minot medicīniskās izziņas un slimības lapas.

"Mēs nevaram izslēgt iespēju, ka vainīgais varēja piekļūt to personu datiem, uz kurām attiecas informācijas neizpaušanas ierobežojums," norādīja pilsēta.

Izmeklējamo datu lielā apjoma dēļ pilsēta nevarēja sniegt precīzu vērtējumu par to, kādiem datiem, iespējams, varēja piekļūt vainīgie. Var paiet vairākas nedēļas vai pat mēneši, līdz vainīgie tiks identificēti.

Kiberuzbrukums notika dienā, kad Somijas tiesa piesprieda sešu gadu cietumsodu hakerim saistībā ar valstī lielāko kiberuzbrukumu, kurā tika nozagti dati par desmitiem tūkstošiem psihoterapijas pacientu.

Aktuālais šodien
Svarīgākais