Francijas bijusī pirmā lēdija apsūdzēta izmeklēšanā par Sarkozī kampaņas finansējumu no Lībijas (1)

TVNET/LETA/AFP
Foto: SIPA/Scanpix

Bijusī Francijas pirmā lēdija Karla Bruni-Sarkozī otrdien tika apsūdzēta saistībā ar izmeklēšanu par viņas vīra Nikolā Sarkozī 2007.gada vēlēšanu kampaņas finansējumu, kas bijis saņemts no Lībijas, pavēstīja ziņu avots tiesu aprindās.

56 gadus vecā Bruni tika apsūdzēta par pierādījumu slēpšanu un biedrošanos ar noziedzniekiem krāpniecības veikšanai, sacīja ziņu avots.

Bruni tika pakļauta tiesas kontrolei un viņai tika aizliegts kontaktēties ar visiem apsūdzētajiem, izņemot Sarkozī.

Viņa tiek turēta aizdomās par liecinieku ietekmēšanas slēpšanu, iesaistīšanos mēģinājumā piekukuļot Libānas tiesu darbiniekus, un citiem pārkāpumiem.

69 gadus vecais Sarkozī pērnā gada oktobrī tika apsūdzēts par nelikumīgu liecinieku ietekmēšanu izmeklēšanā par to, vai viņš pieņēmis naudu no toreizējā Lībijas diktatora Muammara Kadafi, lai finansētu savu prezidenta vēlēšanu kampaņu 2007.gadā.

Izmeklētājiem ir aizdomas, ka vairāki cilvēki, no kuriem daži bija tuvi Sarkozī, bijuši iesaistīti maksāšanā svarīgam šīs lietas lieciniekam, lai viņš atsauktu Sarkozī inkriminējošu liecību.

Izmeklētāji jau ir divreiz nopratinājuši Bruni - kā liecinieci 2023.gada jūnijā un kā aizdomās turēto šī gada maija sākumā.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka Bruni izdzēsusi visas īsziņas sarakstē ar Francijas "paparaci karalieni" Mišelu Maršānu tajā pašā dienā, kad Maršāna tika apsūdzēta par liecinieku ietekmēšanu 2021.gada jūnijā.

Francijas un Libānas uzņēmējs Zijāds Takiedīns 2016.gadā videointervijā ziņu medijam "Mediapart" paziņoja, ka viņš 2006.gada beigās un 2007.gada sākumā veicis trīs braucienus no Lībijas galvaspilsētas Tripoles uz Parīzi, vedot skaidru naudu Sarkozī kampaņai. Katrā no šiem braucieniem Takiedīns vedis koferi, kurā bijuši no pusotra līdz diviem miljoniem eiro. Viņš piebilda, ka saņēmis šo naudu no Kadafi režīma militārā izlūkdienesta vadītāja Abdallāha Senusi.

Takiedīns 2020.gadā atsauca šo paziņojumu, radot aizdomas, ka Sarkozī ar tuviem sabiedrotajiem var būt samaksājuši šim lieciniekam, lai viņš pārdomātu.

Varas iestādes pievērsa uzmanību Bruni, kad Maršāna savus braucienus uz Sarkozī māju izskaidroja ar satikšanos ar viņa sievu.

Sarkozī un vēl 12 cilvēki 2025.gada sākumā stāsies tiesas priekšā saistībā ar apsūdzībām, ka viņa 2007.gada prezidenta vēlēšanu kampaņa saņēmusi miljoniem eiro nelikumīgu līdzekļu no Kadafi valdības.

Izmeklēšana šajā lietā pret Sarkozī tiek veikta kopš 2013.gada. Sarkozī apsūdzēts par pasīvu korupciju, noziedzīgu sazvērestību, nelikumīgu kampaņas finansēšanu un Lībijas valsts līdzekļu piesavināšanās slēpšanu.

2012.gadā, kad Sarkozī neveiksmīgi kandidēja uz otru prezidentūras termiņu, "Mediapart" publicēja bijušā Lībijas izlūkdienesta vadītāja Musas Kusas parakstītu dokumentu, kurā minēta vienošanās par 50 miljonu eiro lielu atbalstu no Tripoles. Sarkozī apgalvoja, ka šis dokuments ir viltojums.

Šīs summa ir divreiz lielāka par 2007.gadā likumīgi atļauto kampaņas finansējuma limitu un būtu pretrunā ar Francijas noteikumiem, kas aizliedz kampaņu finansēšanu no ārvalstīm.

Aktuālais šodien
Svarīgākais