Turklāt GCSP eksperti piedāvā starptautisko novērotāju darbu apvienot ar Krievijas un Ukrainas militārpersonu veidotu komisiju. Šāda institūcija ļautu abām karojošajām pusēm saukt pie atbildības pamiera režīma pārkāpējus, kā arī ļautu risināt dažādus jautājumus, piemēram, ķīlnieku atbrīvošanu, atmīnēšanas darbus, kā arī civilo koridoru izveidi caur buferzonu.
“Tā būtu sarežģīta bezprecedenta problēma,” sacīja domnīcas RAND Krievijas analītiķis Samuels Šaraps.
Viens no iemesliem – Krievijas okupētās teritorijas garums ir aptuveni piecas reizes lielāks nekā demilitarizētā zona, kas sadala Dienvidkoreju un Ziemeļkoreju. Vēl viens iemesls, kā norāda Šaraps, ir ieroču daudzveidība, kādu lieto abas karojošās puses.
Tiek norādīts, ka dokumenta tapšanā piedalījušies ASV, Eiropas Savienības, Ukrainas un Krievijas pārstāvji.
Pēc GCSP direktora Tomasa Grēmingera teiktā, starp ekspertiem, kas piedalījušies dokumenta tapšanā, bijuši starptautisko organizāciju darbinieki un bijušie militārie komandieri ar pieredzi miera uzturēšanas operācijās. Viņi visi pieprasījuši anonimitāti.
“Mums nācās būt ļoti atturīgiem. Rīkojām konfidenciālas diskusijas starp Ukrainas, Krievijas, ASV un Eiropas ārpolitikas un militārajiem ekspertiem,” pauda Grēmingers.
Pēc viņa teiktā, visu tikšanos dalībnieki, kuru personības netiek atklātas, darbojās kā privātpersonas, lai gan tika pieļauts, ka viņu pārstāvēto valstu valdības tiks informētas par šāda dokumenta izstrādi. Sākotnējās tikšanās notika vēl 2022. gadā, kad tika nodibināts sakaru kanāls ar Maskavu. Līdz 31 lappusi garā dokumenta izstrādei tika apspriesti citi scenāriji – uguns pārtraukšanai vai militāro darbību ierobežošanai.