/nginx/o/2025/04/16/16782122t1h438e.jpg)
Iestājoties siltākam laikam, Rīgā sāk iedarbināt strūklakas, informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.
Darboties sākušas strūklakas Operas skvērā un Vērmanes dārzā. Pēc tam tiks iedarbinātas arī pārējās strūklakas.
Rīgas pašvaldības pārraudzībā ir 13 strūklakas - desmit stacionārās un trīs peldošās, kas nodotas apsaimniekošanā uzņēmumam "Rīgas meži".
Pilsētnieki, it īpaši ģimenes ar bērniem, iecienījuši Rīgas lielāko strūklaku - pie Kongresu nama un divas strūklakas ar baseiniem Esplanādē.
Vērmanes dārzā atrodas Rīgas lepnums - vecākā strūklaka "Gadalaiki". Tās skulptūra tika izgatavota Berlīnē un uzstādīta 1869.gadā un bija tolaik greznākais šāda tipa dekoratīvais tēlniecības darbs pilsētā.
Orģinālo skulptūru, kas bija cietusi vandālisma rezultātā, 1972. gadā nācās demontēt. Tēlniece Mirdza Lukaža izgatavoja kopiju, ko pašvaldība uzstādīja 1978. gadā.
Viena no slavenākajām Rīgas strūklakām - "Nimfa" - atrodas pie Latvijas Nacionālas Operas. Šī tēlnieka Augusts Folca 1887. gadā veidotā strūklaka ir Valsts nozīmes mākslas piemineklis. Strūklakas skulptūras bronzas kopiju 1986. gadā izveidoja tēlniece Mirdza Lukaža, orģināls glabājas Rundāles pilī.
Arī dekoratīvais baseins Grīziņkalnā pie skulptūras "Lutausis" un rekonstruētais Ziedoņdārza baseins vasaras karstajās dienās palīdzēs cilvēkiem, kuri meklē veldzi. Ziedoņdārzā atrodas arī atjaunotā strūklaka "Vardītes," kas būvēta vienlaikus ar parka ierīkošanu.
Pie Pilsētas kanāla atrodas strūklaka "Bastejkalna kaskāde," kuras vēsture aizsākās 1880. gadā, bet pašā kanālā novietotas trīs peldošās strūklakas.
Strūklaku klāstu plānots papildināt, pakāpeniski atjaunojot ar Kronvalda parkā esošo strūklaku "Sumpurnis, Bārenīte, Mātesmeita" un Viesturdārza strūklaku.
Būs pieejamas arī ūdens uzpildes vietas
Lieldienu brīvdienās pakāpeniski tiks atsākta arī ziemas sezonā pārtrauktā galvaspilsētas parkos ierīkoto brīvpieejas dzeramā ūdens uzpildes vietu jeb tā dēvēto brīvkrānu darbība.
Pērn uzstādīti vēl 11 jauni brīvkrāni dažādās Rīgas apkaimēs, tostarp arī Uzvaras parkā, nodrošinot iespēju padzerties skeiteriem, skrituļotājiem un citiem aktīva un sportiska dzīvesveida piekritējiem.
Šajās uzpildes vietās tiek piegādāts ūdens no pilsētas ūdensvada, kas ir tīrs, kvalitatīvs, lietošanai drošs un regulāri tiek pārbaudīts.
Pirmos brīvkrānus iedarbinās parkos, kur paredzētas Lieldienu svinības - divus Uzvaras parkā, kā arī Ziemeļblāzmas parkā un Operas skvērā pie Vecrīgas. Šajā laikā darbu sāks arī Centrāltirgus brīvkrāns, bet pēc tam pakāpeniski pārbaudīs un pieslēgs pārējos.
Rīgā patlaban ir vairāk nekā 30 dzeramā ūdens uzpildes vietu. Savu darbību ziemā nepārtrauc tikai četri no SIA "Rīgas ūdens" pārziņā esošajiem brīvkrāniem, bet pārējo darbība tiek atjaunota vasaras sezonā.
Šogad plānots izveidot aptuveni desmit jaunus brīvkrānus, to ierīkošanas vietas izvēlēs, Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departamentam konsultējoties ar apkaimju biedrībām.