Šodienas redaktors:
Māris Kūrēns
Iesūti ziņu!

Austrumu slimnīcā sāk lietot unikālu trūču operācijas metodi

Raksta foto
Foto: Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) mediķi sākuši lietot Eiropā jaunu un efektīvu trūču operācijas metodi, lai operētu pacientus, kuriem trūce iepriekš jau vairākkārt operēta bez ilgtermiņa rezultāta, informēja slimnīcā.

Jaunā operāciju metode var palīdzēt pacientiem, kam ir pēcoperācijas un vēdera priekšējas sienas trūces, bet jo īpaši - pacientiem, kam bijušas atkārtotas ķirurģiskas operācijas pēcoperācijas trūcēm.

RAKUS Ķirurģijas dienas stacionāra virsārsts, asociētais profesors Igors Ivanovs skaidro, ka līdz šim tā bija ļoti problemātiska pacientu grupa, jo, vairākkārt atkārtoti veicot viena veida ķirurģisko operāciju, ar katru reizi dzīšana pasliktinās - veidojas rētaudi, saaugumi, paliek tīkliņi, kas iešūti iepriekšējā reizē. Līdz ar to tehniski ķirurgam kļūst arvien sarežģītāk panākt labu medicīnisku rezultātu.

Pēcoperācijas trūces ir būtiska problēma, jo invalidizē pacientu, kurš ne tikai izjūt lielas sāpes un diskomfortu, bet arī nespēj veikt fizisku darbu vai citādi fiziski piepūlēties: gadās, ka pacients pat nevar kājām veikt nelielus attālumus, jo pastāvīgi parādās stipras sāpes vēderā un iekšējie orgāni izspiežas vai "izkrīt ārā", norāda Ivanovs.

Jaunās trūču operācijas metodes būtiskākā priekšrocība ir tāda, ka operējot ķirurgi ne tikai laparoskopiski sašuj trūci, bet arī atjauno anatomiskās ķermeņa struktūras, kas uzlabo funkcionālo rezultātu. Laparoskopiska metode nozīmē arī to, ka nepaliek lielas rētas, jo operācija tiek veikta ar nelieliem griezieniem, skaidro Ivanovs.

Pielietojot inovatīvo operāciju metodi, vēdera muskuļi tiek ķirurģiski savienoti tā, lai attiecīgā trūces vieta izskatītos gandrīz tāda pati, kāda tā bija pirms operācijas.

Operācijas rezultātā iekšējie vēdera dobuma orgāni ieņem anatomiski paredzēto novietojumu, un līdz ar to atjaunojas arī orgānu fizioloģiskās funkcijas, tāpēc pacients var strādāt to pašu darbu un darboties faktiski ar iepriekšējo fizisko spēku, uzsver Ivanovs.

Metodes aizsācēji ir Spānijas ķirurgi, starp kuriem ir arī profesors Salvadors Moraless Konde, Eiropas Trūču asociācijas prezidents. Asociācijas biedri ir arī RAKUS Vispārējas un neatliekamās ķirurģijas klīnikas vadošie ķirurgi, kas izveidojuši Austrumu slimnīcā īpašu trūču vienību, lai savā ikdienas darbā veiktu sarežģītas trūču operācijas.

Austrumu slimnīcas trūču vienības ķirurgi aicina meklēt risinājumus, pierakstoties uz ambulatoro konsultāciju par jaunās operāciju metodes iespējām trūču veselības problēmu novēršanai. Operācija ir valsts apmaksāta.

Ar jauno metodi RAKUS veiksmīgi operēti jau pirmie pieci pacienti.

Pēcoperācijas trūces bieži veidojas pēc vaļējām ķirurģiskām operācijām, kas veiktas ar griezumu, piemēram, ķirurģiskas onkoloģiskas operācijas.

Kā norāda slimnīcā, tiek uzskatīts, ka visā pasaulē ap 30% pacientu jeb katram trešajam pacientam pēc lielas ķirurģiskas operācijas veidosies trūce. Tas saistīts ar faktu, ka 30% populācijas ir tā saucamais defektīvais saistaudu gēns. Tāpēc dažiem cilvēkiem pēc lielas ķirurģiskas operācijas saistaudi ir vāji, dzīšana notiek lēni, kā arī veidojas trūces.

Pagaidām nav izgudrots efektīvs veids vai līdzeklis, kā preventīvi izvairīties no trūcēm. Trūču veidošanos veicina liekais svars, diabēts, smēķēšana, smagas fiziskas darbības. Paaugstināts risks veidoties trūcēm ir arī imūnsupresētiem pacientiem jeb pacientiem ar novājinātu imunitāti - onkoloģiskiem pacientiem, HIV/AIDS infekcijas pacientiem un citu slimību pacientiem.

Komentāri
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu