:format(webp)/nginx/o/2025/05/22/16862445t1hcbb5.jpg)
Krievijas hakeri pieslēdzās novērošanas kamerām Ukrainā un tās kaimiņvalstīs, lai traucētu militārās, humānās un ekonomiskās palīdzības piegādi Ukrainai, ziņo Rietumu izlūkdienesti. Videoieraksti no kamerām, kas atrodas pie robežšķērsošana punktiem, militārajiem objektiem un auto ceļiem, tika izmantoti kā daļa no plaša mēroga kampaņas, kuras mērķis bija traucēt organizācijām, kuras sniedz palīdzību Ukrainai.
Grupas 26165, kas pazīstama arī kā hakeru grupējums, kurš darbojas ar nosaukumiem APT 28 un Fancy Bear, dalībnieki nosūtīja pikšķerēšanas e-pasta vēstules ar pornogrāfiju un viltotu oficiālu informāciju, lai iegūtu piekļuvi novērošanas sistēmām, kas sekoja kravu piegādēm Ukrainai no NATO valstīm.
“Vienības 26165 dalībnieki ne tikai mēģināja iefiltrēties loģistikas uzņēmumu sistēmās, bet arī, visticamāk, izmantoja piekļuvi privātu organizāciju kamerām tādās svarīgās vietās kā robežšķērsošanas punkti, militārās bāzes un dzelzceļa stacijas, lai izsekotu materiālu transportēšanai uz Ukrainu,” teikts Rietumu izlūkdienestu sagatavotajā dokumentā. “Viņi izmantoja arī pašvaldību sistēmas, piemēram, ceļu satiksmes uzraudzības kameras”. (Karaspēka vienība 26165 jeb 85. Galvenais speciālo dienestu centrs ir Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba Galvenās pārvaldes struktūrvienība).
Kopumā hakeriem izdevās piekļūt aptuveni 10 000 kameru, no kurām 80 procenti atradās Ukrainā, bet pārējās – valstīs, no kurām sūtījumi tika nosūtīti, to skaitā 10 procenti Rumānijā, 4 procenti Polijā, 2,8 procenti Ungārijā un 1,7 procenti Slovākijā.
Hakeri arī centās iegūt sensitīvu informāciju par sūtījumiem un to transportēšanu, piemēram, iegūt pavadzīmes un vilcienu kustības grafikus. “Vismaz vienā gadījumā uzbrucēji mēģināja izmantot balss pikšķerēšanu, lai iegūtu piekļuvi sensitīviem kontiem, uzdodoties par IT darbiniekiem,” teikts dokumentā, ko sagatavojušas izlūkošanas aģentūras no 10 valstīm, tostarp ASV, Francijas un Vācijas.
“Šī Krievijas militārā izlūkdienesta ļaunprātīgā kampaņa rada nopietnu risku organizācijām, uz kurām vērsts uzbrukums, tostarp tām, kas iesaistītas palīdzības sniegšanā Ukrainai,” sacīja Apvienotās Karalistes Nacionālā kiberdrošības centra operāciju direktors Pols Čičesters. “Mēs aicinām organizācijas pārskatīt šajā rokasgrāmatā sniegtos draudu un to mazināšanas ieteikumus, lai palīdzētu aizsargāt savus tīklus”, viņš teica.
Papildus organizācijām, kas sniedz palīdzību Ukrainai, Krievijas kiberoperāciju mērķi ir arī loģistikas un tehnoloģiju uzņēmumi, aizsardzības uzņēmumi, IT uzņēmumi, jūras ostas, lidostas un gaisa satiksmes kontroles sistēmas vairākās NATO dalībvalstīs, brīdina Rietumu izlūkdienesti.