Skip to footer
Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Līgo Sēlijā: 15 bezmaksas atpūtas vietas mierpilniem saulgriežiem dabā (1)

Raksta foto

Arvien vairāk dabas mīļotāju meklē klusas, nomaļas, ļaužu neskartas vietas, kur svinēt saulgriežus ar pašu pītu pļavas ziedu vainagu galvā un ugunskuru upmalā vai ezermalā. Sēlija — visretāk apdzīvotā Latvijas kultūrvēsturiskā zeme — ar plašām palieņu pļavām, dzidriem ezeriem un klusiem meža nostūriem ir ideāls galamērķis tiem, kuri vēlas piedzīvot saulgriežu maģiju bez steigas un burzmas, ieelpojot Latvijas dabas mieru.

Sēlija ir bagāta dabas aizsargājamajām teritorijām. Te atrodas divi – Augšzemes un Augšdaugavas – aizsargājamie ainavu apvidi. Septiņi dabas parki – Daugavas ielejas, Daugavas loku, Dvietes palienes, Medumu ezeraines, Saukas, Silenes un Sventes. No 261 Latvijas dabas lieguma Sēlijā atrodas 39 dabas liegumi.

Kopienu sadarbības tīkla "Sēlijas salas" sabiedrisko attiecību un tūrisma speciālists Jānis Dzimtais iesaka 15 gleznainas atpūtas vietas Sēlijā:

"Te var atpūsties pie dabas krūts bez maksas, nevienam nav jāvaicā atļauja vai iepriekš jāsaskaņo ierašanās. Kas pirmais ierodas, tas atpūšas!"

Seces pagasts

  • Atpūtas vieta “Pērses”
Raksta foto

Bezmaksas atpūtas vieta ar unikālu skatu uz Kokneses pilsdrupām. Nojumes, lauku tualete, ugunskura vieta, laipa, peldvieta.

GPS: 56.633950, 25.422277

Salienas pagasts

  • Ververu kraujas atpūtas vieta

Atpūtas vieta uz 36,5 m augstās Ververu kraujas. Ainavisks skats uz "Daugavas vārtiem" – upi starp Ververu un Slutišķu kraujām. Atpūtas vietā atrodas nojume, galdi, soli, ugunskura vietas, atkritumu urnas, šūpoles.

GPS: 55.893570, 26.880641

  • Klepiņu ezera atpūtas vieta

Atpūtas vieta un peldvieta ezera krastā. Lapene ar galdu, ugunskura vieta.

GPS: 55.759541, 26.838537

Bebrenes pagasts

Raksta foto

Takas labiekārtotajās atpūtas vietās atļauts kurināt ugunskurus, ieturēt maltīti un telšu vietās pārnakšņot. No kraujām uz upes gultni izlaužas avoti ar dzidru un spēcinošu ūdeni.

GPS: 56.06705, 26.14555

Kaplavas pagasts

  • Šilovkas ezera atpūtas vieta

Nojume ar galdu, ugunskura vieta un peldvieta. Pierobežas zona.

GPS: 55.832951, 27.240040

Demenes pagasts

  • Riču ezers un Pērkules krauja
Raksta foto

Ainavisks skats uz Latvijas–Baltkrievijas robežezeru. Īpaši dzidrais ezers ir 4. dziļākais Latvijā. Labiekārtota atpūtas vieta ar tualeti. Pierobežas zona.

GPS: 55.693411, 26.744041

Dunavas pagasts

  • Dabas liegums “Eglone”
Raksta foto

Jaukti platlapju meži ar īpaši retām augu un dzīvnieku sugām. Skatu platforma, labiekārtota atpūtas vieta, lapene un tualete.

GPS: 56.181659, 26.115696

Ābeļu pagasts

  • Atpūtas vieta "Piļkas"
Raksta foto

Labiekārtota atpūtas vieta mežā pie ceļa. Lapene ar galdu, ugunskura vieta.

GPS: 56.418764, 25.935574

Dignājas pagasts

  • Vandānu atpūtas vieta
Raksta foto

Labiekārtota atpūtas vieta ceļiniekiem un laivotājiem. Stāvlaukums un velosipēdu novietnes, informācijas stends, tualetes. Ugunskura vieta ar galdiem un krēsliem.

GPS: 56.334557, 26.162013

Saukas pagasts

  • Saukas ezers un dabas parks
Raksta foto

Daļēji labiekārtota peldvieta. Ugunskura vieta, atkritumu konteineri, stāvvieta.

GPS: 56.250284, 25.507883

Salas pagasts

  • Atpūtas vieta pie Lēlīša
Raksta foto

Atpūta pie meža ezera. Lapene ar galdu, ugunskura vieta, grils, malka, lauku tualete.

GPS: 56.36069, 25.770026

  • Gustiņkalna atpūtas vieta
Raksta foto

Ainavisks mežs ar stāvām nogāzēm. Labiekārtota lapene ar galdu, ugunskura vieta, šūpoles, kā arī lauku tualete.

GPS: 56.51796, 25.69064

Mazzalves pagasts

  • Baltezera atpūtas vieta

Labiekārtota taka ar koka laipām. Lapene un ugunskura vieta ezera krastā. Mežu masīvs.

GPS: 56.498434, 25.031311

Daudzeses pagasts

  • Ellītes sēravots

Sēravots izplūst Ellītes purvā. Līdz avotam ved 300 m taka. Labiekārtota atpūtas vieta. Lapene. Ugunskura vieta.

GPS: 56.483987, 25.261234

Pilskalnes pagasts pie Neretas

  • Strobuku pilskalns
Raksta foto

Neparastas formas pilskalns, ko veido 70 m gara kaupre. Iespējams, kalpojis kā sēļu apmetnes vieta. Koka vides elementi un labiekārtota atpūtas vieta. Galds ar nojumi. Ugunskura vieta.

GPS: 56.195010, 25.156632

Dodoties dabā, izvērtē savus ieradumus!

Atceries, ka ugunskuru drīkst kurināt tikai tam paredzētajās, īpaši izveidotajās ugunskura vietās, jo pat mazākā dzirksts var izraisīt postošu nelaimi!

Ievēro trīs vienkāršus, bet būtiskus principus:

  • Pievērs uzmanību iepakojumam – līdzņemšanai izvēlies produktus ar pārdomātu, videi draudzīgu iepakojumu;
  • Nenes līdzi neko lieku – atstāj mājās to, kas nav nepieciešams, lai izvairītos no kārdinājuma to izmest pusceļā;
  • Nemet atkritumus mazajās urnās – nenoslogo atkritumu urnas dabas takās un objektos, jo to apsaimniekošana ir sarežģīta un dārga. Tā vietā ņem atkritumus līdzi un izmet tos lielajās tvertnēs, piemēram, stāvlaukumos.

Rūpējoties par vidi, mēs rūpējamies arī par sevi un dzīvību Latvijas mežos, pļavās, purvos un ūdeņos!

Atklāj galamērķus atpūtai pie dabas arī citos Latvijas novados!

Raksts tapis sadarbībā ar BALTU KOKU.

Komentāri (1)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu