VUGD arodorganizācija prasa pārstrādātās virsstundas kompensēt naudā, citādi tiesāsies

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Iekšlietu sistēmā tiek turpināts klaji pārkāpt dienestā esošo amatpersonu tiesības un pārstrādāto stundu aprēķini veikti interpretējot likuma normas, iespējams, pat pārkāpjot Latvijas Satversmi, kur noteikts, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) amatpersonu un darbinieku LAKRS arodorganizācija nepiekrīt veidam, kā īstenoti aprēķini, tādēļ tuvākajā laikā plāno vērsties tiesā, pausts arodorganizācijas paziņojumā.

VUGD amatpersonu un darbinieku LAKRS arodorganizācijas priekšsēdētājs Aleksandrs Gulbis pauž: «Esmu saņēmis savu darba stundu pārrēķinu. Gandarījuma par panākto nav, jo vēl joprojām neviens no iekšlietu sistēmas vadības ne tikai nav uzskatījis par nepieciešamu atvainoties dienestā esošajām amatpersonām par radītajiem zaudējumiem aptuveni 8 gadu garumā, bet arī pārrēķins, šajā gadījumā VUGD, veikts, piesaucot sev izdevīgos likumu pantus, īpaši uzsverot, ka pārstrādātās stundas iespējams kompensēt, piešķirot atpūtas laiku.»

VUGD sagatavotajā pārrēķinu pamatojumā norādīts, ka naudā tiks kompensēti 90% no pārstrādātām virsstundām, savukārt pārējie 10% tiks kompensēti ar atpūtas laiku.

Arodorganizācija šādam variantam nepiekrīt un uzskata, ka šāds risinājums nav iespējams, jo saskaņā ar Atlīdzības likuma 14.pantu pārstrādātās darba stundas var aprēķināt un kompensēt ar atpūtas laiku vien 4 mēnešu periodā, nevis pēc diviem gadiem, savukārt Latvijas Satversmes 107.pantā skaidri noteikts, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu.

Gulbis uzsver: «Ja likumu interpretē šādi, tad sanāk, ka arī tagad amatpersonai var pateikt: tu strādā, strādā... pēc gada vai diviem, iespējams, atpūtīsies! Uzskatu, ka šajā gadījumā nevar būt nekāda runa par virsstundu kompensēšanu ar brīvo laiku! Samaksai ir jābūt 100% apmērā, un šis princips jāievēro visos iekšlietu sistēmas dienestos! Šobrīd manā rīcībā ir informācija, ka aprēķini un procentuālais naudas/brīvā laika sadalījumus atšķiras. Ne VUGD, ne citās iekšlietu sistēmas iestādēs tas nav izdarāms tā, lai tas negatīvi neietekmētu sabiedrības drošību. Tā nedrīkst būt, un es darīšu visu, lai to nepieļautu! «

Interesanti lēmumi šajā vasarā tapuši arī valdībā. Šā gada 2.augustā Ministru kabinets ir pieņēmis protokollēmumu Nr. 38, kas nosaka, ka dienestiem līdz 2017.gada 31.martam ir jāvienojas ar amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm par virsstundu darba samaksas kompensāciju par laika posmu no 2014.gada 16.jūnija līdz 2016. gada 15.jūlijam, izvērtējot iespēju (pilnīgi vai daļēji) kompensēt dienesta pienākumu pildīšanu virs noteiktā dienesta pienākumu izpildes laika.

«Tās ir kārtējās manipulācijas, jo, pirmkārt, neviens vēl nav piedāvājis konkrētus risinājumu variantus un, otrkārt, absolūti nesaprotami ir noteiktie termiņi. Tikpat mistiski termiņi noteikti saņemtajos pārrēķinos – viss tiks kompensēts līdz 2017.gada 31.decembrim. Arī atpūtas laiks! Šeit no dienesta puses tiek izdarīti atkal jauni iespējamie tiesību pārkāpumi, un tos noteikti vērtēsim,» pauž A. Gulbis.

VUGD amatpersonu un darbinieku LAKRS arodorganizācijas priekšsēdētājs un ugunsdzēsējs glābējs A. Gulbis ir lūdzis arodbiedrībai LAKRS sagatavot prasības pieteikumu tiesai, lai apstrīdētu saņemto pārrēķinu, pieprasot virsstundu darba samaksu naudā 100% apmērā, turklāt to izmaksājot uzreiz, atbilstoši likumu normām par darba samaksu, nevis gada laikā vai kādā citā termiņā.

Vēstīts, ka līdz ar Augstākās tiesas spriedumu Iekšlietu ministrija beidzot bija spiesta atzīt, ka vismaz 5000 IeM struktūru darbinieki nepamatoti nav saņēmuši pilnu atalgojumu par nostrādātajām darba stundām. Tādēļ IeM prasīs 22 miljonus eiro no valsts budžeta «izdevumiem neparedzētiem gadījumiem», lai norēķinātos ar policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem un Ieslodzījuma vietu pārvaldē strādājošajiem.

Augstākā tiesa (AT) 16.jūnija lēmumā atzina, ka darba stundas līdz šim nav apmaksātas par laiku, ko IeM darbinieki pavadījuši darbā, bet kas nav ieskaitīts kopējā darba apjomā, piemēram, pusdienu pārtraukumi, kuru laikā, piemēram, ugunsdzēsēji nav varējuši pamest savus dežūras posteņus.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu