Nopelnīt 300 latu nedēļā

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: flickr.com/by Carey Tilden

Labākas dzīves meklējumos uz Angliju devos pagājušā gada pavasarī. Latvijā vēl neesmu bijis, bet apsveru iespēju turp aizbraukt atvaļinājumā. Šajā laikā esmu piedzīvojis vairāk nekā Latvijā piecu gadu laikā.

Esmu paspējis pastrādāt 9 darba vietās, dažnedažādās (viesstrādnieku) darbības sfērās. Pēdējos 8 mēnešus turos vienā darba vietā, saņemu 293 paundus nedēļā + ja ir iespēja, var strādāt virsstundas. Tad mierīgi var nopelnīt ap 500.

Lai gan neesmu te ilgi, uzskatu, ka man ir diezgan plaša pieredze, tamdēļ maksimāli objektīvi centīšos to visu apkopot.

Anglija iebraucējiem

Neviena zeme nekad nebūs kā dzimtā zeme. To apzinās visi, bet, lai patiešām saprastu, ko tas nozīmē, ir jāpadzīvo un jāpastrādā citviet. Te ir citi likumi, te ir cita kārtība, pat cita ikdiena.

Un nebeidz pamest apziņa, ka esi tikai iebraucējs.

Jā, viennozīmīgi naudu Anglijā var nopelnīt daudz vienkāršāk nekā Latvijā, bet te nebūs visi tavi radi un draugi, te nebūs tavas bērnību dienu takas un Gaujmale, te nebūs gardā latviešu pārtika un lētas cigaretes.

Aizbraucot ir jāatsakās no daudzām ikdienišķām lietām, ko, Latvijā dzīvojot, pat nenovērtējam. Bet Anglijā nav jāskatās uz krīzes izmocītajām un depresīvajām sejām, te cilvēki dzīvo laimīgāk.

Turklāt acīmredzot mitrā gaisa dēļ te ir daudz veselīgāki cilvēki. Angļi paši praktiski neslimo un pat nesaprot, ko tā īsti nozīmē saaukstēties. Toties Anglijā būs mazas un neglītas rindu vai dvīņu mājas, ar šauriem dārziņiem un augstām sētām - kā katram savs maziņš cietumiņš. Par plusiem un mīnusiem var diskutēt gari, kur ir labāk - te vai tur? Laikam jau tas tīri no katra paša personīgās vērtību skalas ir atkarīgs.

Pirms braukšanas

Netici sludinājumiem!!! Nezinu nevienu pašu cilvēku, kas būtu atbraucis un veiksmīgi te iekārtojies, pirms tam samaksājot paprāvu naudas summu kādam "iekārtotājam". Tieši otrādi - jau 2 reizes nācies palīdzēt un izmitināt latviešus, kurus labais "iekārtotājs" (turklāt latvietis) ir pametis ar karti rokā zem saulainajām Anglijas debesīm - bez naudas, bez valodas.

Baisi ir iedomāties, kas ar šiem cilvēkiem būtu noticis, ja nebūtu ar draugiem viņus sastapuši. Vēl baisāk ir iedomāties, cik tādus mēs neesam sastapuši. Pareizākais noteikti būtu doties laimes meklējumos uz vietu, kur jau ir kāds savējais, ko pazīsti un kam vari uzticēties.

Domā, tev nav draugu Anglijā? Atver draugiem.lv un paskaties savu draugu starpā, kas jau ir aizbraukuši. Es domāju, ka tikai retajam šobrīd neizdosies atrast savos draugos aizbraucēju.

Tik nevajag sacerēties, ka "bagātie strādnieki" tagad tevi vilks

un gādās visu, ko tev vajag! Katram pašam sava nasta jāveļ, bet ir labi, ja ir kāds netālu, kas var pateikt, kur sākumā īrēt un kur iet darbu vaicāt.

Viennozīmīgi vieglāk ir sākt jau iebraucējiem pārpludinātās pilsētās, kā Peterborough, Leicester, Boston, kas atrodas industriālo centru tuvumā, kur darbu atrast ir diezgan elementāri, jo tuvumā ir daudz fabriku, noliktavu, printētavu u.c.

Piedevām šajās pilsētās jau ir neiedomājami daudz latviešu - nav iespējams iziet 20 minūšu pastaigā un nesadzirdēt latviešu valodu uz ielas. Turpat jārēķinās, ka kaimiņos var dzīvot gan lietuvieši, gan poļi, gan babaji un vēl sazin kas.

Varbūt daudziem, tas liekas nepieņemami, bet, ja godīgi, tad visas šīs tautības kopā ņemot man ir mazāk kaitējušas nekā dažs labs izglītots latvietis viens pats.

Anglijā nav vietas PSRS laikā iedzītajiem rasistiskajiem uzskatiem,

tos varat droši atstāt mājās. Valoda - jo labāka tā būs, jo vieglāk, jo drošāk un vairāk komunicēsies, jo labāka tā būs. Nevajag baidīties, vietējie ir pieraduši, ka daudzi nezina valodu.

Daudzi ir atbraukuši te tikai ar "Yes" un "No" variantu, var iemācīties. Bet personīgi es ieteiktu tomēr pamatus pirms braukšanas apgūt, citādi būs grūti. Tikpat svarīgi ir izvēlēties pareizu laiku atbraukšanai. Anglijā ir ļoti izteikti ekonomikas aktīvie (jūlijs, augusts, novembris, decembris) un neaktīvie (februāris, marts, aprīlis, septembris) periodi. Klusajā periodā atrast darbu ir krietni grūtāk - prasa pieredzi, atsauces no darba vietām, labākas valodas prasmes.

Aktīvajā (angliski busy) periodā lielākoties nešķiro cilvēkus - no sērijas "pase ir, kā tevi sauc vari pateikt - aizpildi dokumentus un pēc trīs stundām esi atpakaļ un brauc uz darbu.

Esi centīgs, pierādi sevi darbā, un būs darbs arī klusajos periodos! Cik esmu redzējis, latviešiem nav problēmu sevi darbā pierādīt, praktiski

visur, kur esmu strādājis, latvieši ir čaklākie, ātrākie un labākie,

reizēm šķiet, ka to nenovērtē, bet, ticiet man, tas atmaksājas. Pats personīgi strādāju ļoti enerģiski un no visas sirds, bieži citi smīn, ko tā es tur tā skrienu, bet, kad darba ir maz, viņiem dod strādāt 2-3 dienas nedēļā, bet man visas 5.

Līdzi ņemt ieteicams vismaz kaut kādas iepriekšējo darbu rekomendāciju vēstules (apzīmogotas) angļu valodā. Daudzi pat vilto vai vienkārši uztaisa izskatīgu viltus vēstuli, iespēja, ka angļi zvanīs uz Latviju, lai pārbaudītu, līdzinās nullei. Vairāk vai mazāk angļiem vispār neinteresē, kas ir noticis ārpus Anglijas. Līdz ar to arī Latvijā iegūta augstākā izglītība Anglijā ir praktiski kaķim zem astes.

Ja ir iespēja, ieteiktu šurp doties ar auto, tie nav tikai mīti -

ar auto darbu atrast ir reizes trīs vieglāk,

plus, vadājot kolēģus uz darbu, ir iespējams atgūt benzīna naudu pat dubultā. Pēc likumiem nedrīkst te ilgi uzturēties ar citu valstu mašīnām, bet, ja brauksi mierīgi un acīs neleksi, ilgi neviens neliksies ne zinis. Un, kad nu tomēr brīdis pienāks, tev policisti laipni palūgs pāris nedēļu laikā pamest valsti. Tad arī ir laiks pirmajam atvaļinājumam aizvest mašīnu uz Latviju un, iespējams, pirkt jau automašīnu Anglijā.

No sākuma Anglijas apdrošināšanas cenas liksies neadekvāti lielas, bet, ja būsi iedzīvojies, varēsi to atļauties. Un ar laiku tās cenas sarūk.

Darbā pieņemšanas kārtība un darba aģentūras

Darba līgums (kontrakts) garantē stabilu samaksu, ir darbs vai nav, daudzviet arī sociālās garantijas - šajā ziņā viss līdzinās Latvijai, kad kādā uzņēmumā tiek izsludinātas vakances, ir jāiesniedz CV vai jāaizpilda speciāla veidlapa, kas sīki izjautā visu par tevi. Iesniedz, gaidi, ceri.

Bet, ja valoda nav augstā līmenī, par publisko sektoru (veikali, kafejnīcas, bāri, viesnīcas) vari aizmirst. Vispār firmas īpaši nevēlas slēgt darba līgumus ar cilvēkiem, kam nav darba pieredzes Anglijā. Turklāt atlaišanas gadījumā ir jāizmaksā milzu kompensācijas, ar ko lieli uzņēmumi neriskē, slēdzot līgumus ar darba aģentūrām.

Piemērs: firma kontraktā darbiniekam maksā 9 paundus stundā, tajā pašā laikā aģentūrai firma maksā 12 paundus stundā par katru aģentūras darbinieku darbā. No šiem 12 paundiem aģentūras darbinieks saņem 6 paundus stundā un vēl atvaļinājuma naudu (~2.5 dienas mēnesī), brīvdienas diezgan brīvi var izņemt pēc savas izvēles.

Pārējo naudu aģentūra pelna sev. Lielākā daļa iebraucēju, tai skaitā arī es, sāk darbu caur darba aģentūrām. Jā, nevis darbā iekārtošanas aģentūras, kā esam raduši Latvijā dzirdēt, bet darba aģentūras, kas negarantē neko. Kārtība vienkārša - dodies uz kādu no šīm aģentūrām (industriālajās pilsētās tādu ir daudz) un vaicā, vai nav iespēja strādāt. Ja ir, tad reģistrējies, aizpildot veidlapu ar informāciju par sevi.

Tad, visticamāk, tiks piedāvāts kāds darbs, pārsvarā aģentūrām ir daudz objektu, dažādās nozarēs.

Iespējams, ka būs jāstrādā vienu dienu vienā darbā, bet nākamajā pavisam citur.

Silti iesaku vismaz sākumā klausīt aģentūras, neatsakot nevienam darbam, ko tās dod. Tā sakot, labs pirmais iespaids ir svarīgs. Ja viss būs labi, ātri vien piespēlēs diezgan stabilu darbu. Nereti arī aģentūras pačakarē cilvēkus, pats esmu 4 no rīta bijis pie aģentūras, kur it kā jābrauc uz darbu, bet pasaka, ka tik daudz cilvēku todien nevajag un es varu doties mājās, - diez kas nav.

Bet ir arī labas un solīdas aģentūras, tas vairāk atkarīgs no aģentūru darbinieku attieksmes. Nereti, pastrādājot caur aģentūru kādā objektā ilgāku laiku, var tikt piedāvāts kontrakts, uz ko tad arī vairums aģentūrnieku tiecas. Ja godīgi, tad visa šī aģentūru sistēma ir viens liels laimes rats - ieiesi 5 minūtes ātrāk vai vēlāk aģentūrā - dabūsi vai nedabūsi darbu. Aģentūras aģents izdomās - izskaties pēc laba darbinieka, iedos darbu, ja ne, tad neiedos.

Bet tas laimes rats ir tavās rokās un tu pats izvēlies, cik reizes to griezt. Ir cilvēki, kas sēž mājās Anglijā un čīkst, ka nevar darbu atrast. Man smiekli nāk. Ja nav darba, ej cauri visām aģentūrām katru dienu, paies viena, varbūt paies divas, trešajā kaut kur jau būsi atradis darbu. Aģentūru darbinieki, redzot tavu seju biežāk, sapratīs, ka tiešām vēlies strādāt.

Tā kā Raimonda atsūtītās pārdomas ir ļoti garas, to turpinājumu publicēsim pēc dažām dienām.

Ja arī Tu, portāla TVNET lasītāj, esi gatavs dalīties savā pieredzē par dzīvi citā valstī, esi laipno lūgts rakstīt uz e-pasta adresi lasitaji@tvnet.lv vai arī izmantot sadaļā Tava balss atrodamo rakstu iesūtīšanas formu. Portāls TVNET par Tavu pieredzi pastāstīs arī citiem!

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu