Ušakovam šķiet, ka Krievijai noteiktās ES sankcijas nedarbojas

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Sankcijas, kuras Eiropas Savienība (ES) noteikusi Krievijai, sodot Maskavu par Krimas aneksiju un agresiju Austrumukrainā, nedarbojas, intervijā Krievijas valsts «ziņu aģentūrai» TASS paudis Rīgas mērs Nils Ušakovs (S). Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Rīgas mērs ir centies izteikties par Latvijas ārpolitiku Eiropas Savienības kontekstā, tomēr ne sevišķi veiksmīgi.

«ES ir tiesības uzdot Krievijai jautājumus par tās lomu Ukrainas konfliktā un saņemt uz šiem jautājumiem atbildes,» intervijā, kas ziņu aģentūras tīmekļa vietnē publicēta piektdien, norādīja mērs. «Tomēr sankcijas - tas nav instruments, ar kā palīdzību attiecībās ar Krieviju var kaut ko panākt. No paša sākuma bija skaidrs, ka tas nedarbosies,» nepaskaidrojot sīkāk, stāsta Rīgas mērs.

«Žēl, ka Eiropā ir izraudzījušies tieši šo ceļu. Mēs [nav zināms, vai domāja partiju vai personiski sevi - red.] no savas puses gaidām, kad politikā notiks izmaiņas,» piebilda Ušakovs.

«Galvenais nospiedums, kas ir palicis Latvijā [pēc sankciju ieviešanas], ir krasa attiecību pasliktināšanās ES un Krievijas starpā,» viņš norādīja.

«Viss, ko republika jau varēja par to samaksāt, tā jau ir samaksājusi, un turpmāk, spriežot pēc visa, vēl gaidāms daudz. Pastāv ekonomisko problēmu riski, turklāt ļoti konkrēti,» rezumēja mērs.

Ušakova reveranss Kremlim

Ušakovam šķiet, ka «Latvija nekad nav bijusi nedz iniciators, nedz galvenais atbalstītājs tam, ka no ES puses pret Krieviju tiek noteiktas sankcijas. Gadījumā ar Latviju, droši vien, būtu jēga runāt par garām palaistām iespējām. Mēs, droši vien, varētu aktīvāk iestāties par pragmātiskākām attiecībām ES un Krievijas starpā, īpaši jau ņemot vērā pašu ekonomiskās intereses,» norādīja mērs.

Ušakovs pauda personisko pārliecību, ka krīze ES attiecībās ar Krieviju rada nopietnu kaitējumu Latvijai.

«Mēs jau redzam kritumu tūrisma virzienā, programmā, kas paredz pagaidu uzturēšanās atļauju saņemšanu valstī apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi. Tagad mēs arī redzam pēdējos paziņojumus no Krievijas uzņēmuma «Transneft», kas nākamā gada sākumā grasās pārorientēt naftas produktu piegādes no Rīgas un Ventspils ostām uz Krievijas ostām. Sankciju dēļ, no vienas puses, kā arī rubļa kursa krituma dēļ, no otras puses, dots pamatīgs trieciens Latvijas eksportam uz Krieviju,» domā Ušakovs.

[Ušakova piesauktais piemērs par Krievijas uzņēmumu «Transneft» neatbilst patiesībai, jo uzņēmums bija nolēmis samazināt/pārtraukt naftas piegādes caur Latviju pirms vēl Krievijas iebrukuma Ukrainā - redakcija].

«Šajos apstākļos Rīgas Domei esot izdevies saglabāt labas attiecības ar Maskavas mēriju.»

«Šobrīd tas ir attiecību līmenis, kas varētu kļūt par paraugu tam, kā kopumā veidot attiecības ES pilsētu un Krievijas reģionu starpā. Saprotams, agri vai vēlu krīze Krievijas un ES attiecībās beigsies, bet bāzi, kuru lielā mērā nodrošina tieši attiecības mūsu pilsētu starpā, vajag nostiprināt,» norādīja mērs.

«Ja mēs runājam par eksportu un tūrisma virzienu, tad dati par pēdējo ceturksni vēl nav apstrādāti, bet mēs jau tagad redzam, ka Krievijas tūristu ir kļuvis mazāk,» sacīja Ušakovs.

«Rubļa kursa krituma dēļ mēs zaudējam vairākās pozīcijās. No otras puses, mums vienmēr ir bijušas labas attiecības ar Maskavu. Tas dod mums cerību uz to, ka gadījumā ar Rīgu kritums būs mazāks nekā, pieņemsim, gadījumā ar citiem virzieniem, jo Krievijas tūristi tagad kopumā uz ārzemēm brauc mazāk,» norādīja mērs.

«Rīgas brīvosta 2014.gadu pabeidza ar 15% pieaugumu, bet mēs ar bažām raugāmies uz nākamo gadu. Eksports, kas ir saistīts ar pārtikas produktiem, - tas viss pagaidām izskatās ļoti satraucoši. Mazākā mērā tas skar Rīgu, lielākā - visu valsti kopumā,» piebilda Ušakovs.

Krievija februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, ES , ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu