Krievija Murmanskā prezentē pasaulē pirmo peldošo atomelektrostaciju

Peldošā atomelektrostacija (AES) «Akademik Lomonosov» FOTO: TIM KILDEBORG JENSEN / SCANPIX DENMARK

Krievija sestdien žurnālistiem Murmanskā prezentē pasaulē pirmo peldošo atomelektrostaciju (AES) «Akademik Lomonosov», kas būvēta Sanktpēterburgā un paredzēta pieslēgšanai elektroapgādes tīklam Krievijas tālajos ziemeļos.

21 000 smagā mobilā spēkstacija deviņstāvu mājas augstumā aprīkota ar diviem 35 megavatu reaktoriem.

Ar spēcīgiem velkoņiem no Sanktpēterburgas apkārt Skandināvijas pussalai tā nogādāta Murmanskā, kur AES reaktoros paredzēts ielādēt kodoldegviela. 2019.gada vasarā «Akademik Lomonosov» turpinās ceļu uz Peveku Čukču pussalā, kur aizstās esošo atomelektrostaciju, kas pēc dažiem gadiem savu laiku būs nokalpojusi.

Peldošās spēkstacijas jauda divas reizes pārsniedz visas Čukču pussalas elektroenerģijas patēriņu. Tā tiks izmantota galvenokārt Krievijas naftas ieguves vietu apgādei ar elektroenerģiju, jo Krievija cenšas apgūt naftas un gāzes atradnes aizvien tālāk ziemeļos.

Krievijas valsts atomenerģētikas korporācija «Rosatom», kas izstrādājusi šo projektu, norāda, ka šāda spēkstacija būs ekoloģiski droša, jo pēc ekspluatācijas beigām to nevajadzēs utilizēt turpat uz vietas.

Tikmēr vides aizsardzības organizācija «Greenpeace», kas maija sākumā Baltijas jūrā rīkoja protestus pret peldošo AES, to par drošu neuzskata.

«Uz vāji aizsargāta pontona bīstamās kodoltehnoloģijas kļūst vēl bīstamākas,» tā norādījusi.

«Rosatom» savukārt noraida šo kritiku, skaidrojot, ka «Akademik Lomonosov» ir mazi modulāri rektori, kas aprīkoti ar modernākajām drošības sistēmām, un stacija būvēta, balstoties uz izmēģinātām un pārbaudītām tehnoloģijām.

Sākotnēji bija paredzēts kodoldegvielu reaktoros ielādēt jau Sanktpēterburgā, bet vēlāk saistībā ar Baltijas jūras valstu bažām tika nolemts to darīt tikai Murmanskā.

Uz augšu
Back